(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Що таке Helicobacter pylori та як вона пов'язана з захворюваннями шлунково-кишкового тракту?

Скибало Світлана Анатоліївна

Лікар-гастроентеролог

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Що таке Helicobacter Pylori?

Вас почали турбувати болі в животі, нудота, відрижка або печія? Цілком можливо, що це результат дії інфекції Helicobacter pylori – головної причини хронічних гастритів, дуоденітів, виразки шлунка, раку шлунка та виразки дванадцятипалої кишки.

Колись медики вважали основними причинами виникнення виразкової хвороби шлунка неправильне харчування, зловживання алкоголем та кавою, куріння, хронічний стрес та холеричний темперамент. Подиву вчених не було меж, коли було доведено, що основним збудником виразкової хвороби є Helicobacter Pylori. Надалі, першовідкривачі медичного значення бактерії були відзначені Нобелівською премією з медицини.

Що цікаво, більшість носіїв бактерії не мають жодних ознак інфікування. Особлива небезпека цього мікроорганізму полягає в тому, що він тривалий час не дає про себе знати, але в перспективі може переродитися в рак шлунка.

Симптоми хвороби, викликаної хелікобактером пілорі

Гастрит проявляється:

  • регулярними вболіваємо в шлунку,

  • печією,

  • відчуттям дискомфорту «під ложечкою»,

  • нудотою та відчуттям переповненості шлунка,

  • неприємним присмаком у роті,

  • нальотом на язику,

  • розладами травлення,

  • відрижкою,

  • підвищеною температурою тіла (не завжди)

  • іноді можлива кровоточивість ясен.

Виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, при яких характерні тривалі болі у верхній частині живота (часто вночі), блювота та зміна апетиту. Болі часто стають слабкішими після прийому їжі. При відсутності лікування, виразка дає про себе знати дуже різкими болями та шлунковими кровотечами.

Звичайно, Helicobacter Pilori не єдина причина розвитку перерахованих вище хвороб. Але в 80% випадків виразки шлунка та 90% випадків виразки дванадцятипалої кишки, хелікобактер є основною причиною виникнення та розвитку захворювання.

Чому helicobacter pylori викликає виразку?

Виразкова хвороба – це наслідок захисту людського організму від чужорідних бактерій. Спочатку, шкідливий хелікобактер прикріплюється до клітин епітелію, що вистилає шлунок та дванадцятипалу кишку. Коли організм розпізнає бактерію, він негайно її атакує. Формується місцева імунна відповідь, при якій запалюються клітини слизової оболонки ураженої бактерією ділянки.

В результаті порушується баланс між агресивним шлунковим соком та захисними факторами, що з часом травмує клітини епітелію. По суті, замість бактерії страждають клітини власної слизової оболонки шлунка, та поступово формується виразка.

Часто виразка стає «сімейним» захворюванням – у 10% хворих кілька родичів вражені тим же штамом бактерії. Але варто зауважити, що хворіють далеко не всі та не завжди.

Вчені пояснюють це тим, що частина людей має певну стійкість до хелікобактер, тоді як деякі – підвищену сприйнятливість до цієї бактерії. При прогнозі розвитку хвороби необхідно враховувати штам збудника, імунітет зараженого та навколишні умови. На розвиток хвороби впливає вид збудника, стан імунітету людини та умови навколишнього середовища. Залежно від цих факторів у пацієнта може розвинутися як хронічний гастрит, який протікає майже без проявів, так і виразка шлунка та дванадцятипалої кишки; не виключений й рак шлунка.

Як можна заразитися Нelicobacter Рylori?

Helicobacter Pylori – одне з найпоширеніших інфекційних захворювань у світі. Передається інфекція контактно-побутовим шляхом: через предмети особистої гігієни, через посуд, дверні ручки в приміщеннях та ін. Крім того, можлива передача при звичайному поцілунку: хелікобактер присутній в зубному нальоті та в виділеннях слинних залоз. Не виключено й зараження через недостатньо стерилізовану медичну техніку, наприклад, внаслідок використання погано обробленого гастроскопа або колоноскопа. З огляду на той факт, що можливе повторне інфікування бактерією, необхідно проводити не тільки лікування хворого, але й всіх членів його сім'ї, щоб уникнути повторного зараження.

Найнадійнішим методом дослідження є ендоскопія з біопсією слизової тканини. Під час ендоскопічного обстеження за допомогою зонда забирається частинка слизової оболонки шлунка і досліджується на предмет наявність бактерії. Крім того, ділянки слизової піддаються додатковим лабораторним тестам.

Крім біопсії, існують абсолютно безболісні методики, що дозволяють з високою ймовірністю виявити зараження бактерією. Наявність даної бактерії можна виявити за аналізом крові – тест на хелікобактер пілорі, а також за допомогою дихального уреазного тесту. Також дану бактерію можна виявити за аналізом калу.

У лікуванні Helicobacter Pylori використовуються антибіотики. Лікування триває не менше тижня, а повторні тести для підтвердження успішності лікування проводяться через 1-1,5 місяці.

Джерела:

Nature Research 

Нindawi 

US National Library of Medicine


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up