(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Денний та нічний енурез у дітей та підлітків

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Енурез – хвороба, яка супроводжується мимовільним сечовипусканням. Може зустрічатися в будь-якому віці, але частіше за все її діагностують у дітей та підлітків. Найчастіше енурез проявляється вночі, під час глибокого сну. Поширеність хвороби становить 5-10% серед дітей до 5 років, 3-5% серед дітей до 10 років та не більше 1% серед дітей старше 15 років.

Причини енурезу у дітей

Існує два види енурезу: первинний та вторинний. При первинному дитина не контролює процес сечовипускання після того, як перестала ходити в підгузниках або пелюшках. При вторинному симптоми енурезу з'являються після кількох «сухих» місяців або років.

Причинами нетримання сечі вважають:

  1. Важку психічну травму. Діти сильно схильні до стресу, тому енурез може запустити якась подія: переїзд в нове місто, розлучення батьків, смерть домашнього вихованця.

  2. Надлишок рідини протягом дня. Дітям складніше контролювати сечовипускання – іноді навіть здорова дитина мочиться вночі, якщо випила багато води днем.

  3. Спадкову схильність. За статистикою, мимовільне сечовипускання у 75% випадків передається від батьків.

  4. Інфекції сечовидільної системи. Цистити та уретрити можуть стати причиною енурезу.

  5. Відставання в психічному розвитку. Такий стан нерідко виникає у дітей, які в ранньому дитинстві перенесли затяжні інфекції або мають вроджені відхилення нервової системи.

  6. Порушення проведення нервових імпульсів. Такий стан виникає внаслідок травми спинного мозку. Від кори півкуль не надходить імпульси до сечового міхура – людина не може довільно мочитися.

Іноді одноразові епізоди енурезу виникають, якщо у дитини занадто міцний сон або вона випила чаю на ніч. У таких випадках переживати не варто – найчастіше мимовільне сечовипускання проходить самостійно.

Чому хлопчики хворіють на енурез частіше?

Розвиток нервової системи хлопчиків трохи відстає від дівчаток. Цим пояснюється недосконалість механізмів регуляції сечовипускання. Крім того, є деякі особливості поведінки хлопчиків та виховання батьками:

  • суворе виховання – емоційний тиск, гіперопіка або, навпаки, дефіцит уваги;

  • гіперактивність – у хлопчиків цей стан зустрічається в 4 рази частіше, ніж у дівчаток;

  • невпевненість в собі, неможливість виплеснути емоції;

  • недолік вазопресину.

Щоб правильно підібрати лікування, потрібно чітко розуміти, яка причина викликала мимовільне сечовипускання. Зробити це без фахівця-уролога або психолога важко.

Методи лікування енурезу

Лікування енурезу поділяють на медикаментозне та немедикаментозне. Лікарські препарати застосовують в обмеженій кількості випадків:

  • енурез, викликаний інфекцією сечостатевих шляхів – в даній ситуації лікар призначає антибіотики;

  • діагностована гіперреактивність – в такому випадку можуть допомогти заспокійливі засоби;

  • в деяких випадках показані медикаментозні препарати, щоб поліпшити кровообіг та активність головного мозку. 

Немедикаментозні засоби передбачають фізіопроцедури: електросон, ЛФК, магнітотерапію, масаж та лікувальний душ. Важливою ланкою в лікуванні є консультація психолога.

Важливе значення має дієта – дитина повинна пити менше води протягом дня та утримуватися від чаю або кави перед сном. Деякі дієтологи радять їсти на ніч шматочок солоної риби або хліб з сіллю.

Якщо мимовільне сечовипускання повторюється з ночі в ніч або трапилося днем, то візит до фахівця краще не відкладати.

Джерела:

US National Library of Medicine

ВМС Рediatrісs 

Imedpub  


( Рейтинг: 5.00, голосів: 1 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up