(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Вегетаріанство. Погляд гастроэнтеролога

Скибало Світлана Анатоліївна

Лікар-гастроентеролог

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Вегетаріанство – це система харчування, яка передбачає вживання продуктів рослинного походження.

Вегетаріанці – хто вони?

У вегетаріанстві виділяють чотири основних напрямки, які розрізняються строгістю дієти:

  • веганство – найсуворіший варіант: вживається їжа тільки рослинного походження;

  • лакто-вегетаріанство – вживання в їжу рослинних та молочних продуктів;

  • ово-вегетаріанство – вживання рослинних продуктів та яєць (але не молочних продуктів)

  • лакто-ово-вегетаріанство – в раціоні харчування присутні рослинні, молочні продукти та яйця.

У всьому світі налічується близько 1 млрд вегетаріанців. Велика частина з них проживає в економічно відсталих країнах та вегетаріанцями стали не по своїй волі, а внаслідок того, що при погіршенні економічної ситуації продукти рослинного походження доступніше, ніж їжа тваринного походження. При можливості такі вегетаріанці охоче включають в раціон продукти тваринного походження.

Значно меншу частину складають добровільні вегетаріанці, які дотримуються вегетаріанства з релігійних, морально-етичних переконань та медичних причин. Прихильники вегетаріанської дієти з медичних причин впевнені, що таке харчування більш підходить організму людини та забезпечує профілактику хвороб і довголіття.

Рослинна дієта: користь або шкода?

Вегетаріанське харчування, при широкому асортименті рослинних продуктів, дійсно має ряд позитивних моментів. В організм надходить достатня кількість вітаміну С, каротиноїдів, калію, магнію та харчових волокон.

Прихильники вегетаріанства впевнені у шкідливому впливі м'яса на організм через присутність в ньому токсичних біогенних амінів, сечової кислоти та інших продуктів метаболізму, які перевантажують печінку та нирки.

Однак, шкода м'яса при розумному його вживанні не має наукового обгрунтування. Те ж стосується й окремих метаболітів, які є в м'ясі, наприклад, сечової кислоти. Доведено, що сечова кислота в організмі людини є активним антиоксидантом. Є думка, що еволюційне підвищення рівня сечової кислоти у людини сприяє її більшому довголіттю та вищому інтелектуальному потенціалу в порівнянні з нижчими мавпами.

Веганство або суворе вегетаріанство має ряд негативних наслідків, оскільки викликає дефіцит незамінних амінокислот, що особливо небезпечно для дітей та підлітків. При веганській дієті в їх раціоні спостерігається явний дефіцит вітамінів В2, В12, А, D, кальцію, заліза, цинку та міді. Такі діти часто відстають від однолітків у фізичному розвитку, і часто хворіють на інфекційні захворювання через імунодефіцит. Негативно впливає суворе вегетаріанське харчування на вагітних жінок, розвиток плода, матерів, які годують грудним молоком. Це стосується також осіб, які важко фізично працюють, та спортсменів.

Водночас організм дорослої здорової людини цілком може адаптуватися до вегетаріанства. Але під час інфекційних, вірусних захворювань, при хірургічних втручаннях, опіках, деяких захворюваннях травної системи підвищується потреба в білку, вітамінах, які не може забезпечити вегетаріанство.

У строгих вегетаріанців спостерігається більш низька смертність від хвороб серця, рідше проявляється гіпертонія та інсулінонезалежний цукровий діабет. Але вони схильні до гіповітамінозу та дефіциту мінеральних речовин, анемії, інфекційних захворювань.

Незважаючи на суперечки між прихильниками змішаного харчування та вегетаріанства, тривалість життя населення в країнах з більш високим рівнем життя (і, як наслідок, з великим вживанням їжі тваринного походження) вища в порівнянні з країнами, більшість населення яких харчується переважно їжею рослинного походження.

Лактовегетаріанство. На відміну від строгих вегетаріанців у лактовегетаріанців спостерігається менший дефіцит амінокислот, вітамінів А, В2 і В12. Однак молочні продукти містять залізо, цинк та мідь в кількостях явно недостатніх для людського організму. Тому в разі необхідності потрібні мінерали можна доповнювати за допомогою вітамінно-мінеральних комплексів. Вегетаріанське харчування, яке не виключає продуктів тваринного походження, рекомендується при ожирінні, атеросклерозі, подагрі, дискінезії кишечника, запорах та сечокам'яній хворобі.

Лактоововегетаріанство передбачає прийом рослинної їжі, молочних продуктів та яєць. Цей вид харчування забезпечує організм людини повноцінним білком, вітамінами та мінералами. Але зазначений вид харчування призводить до дефіциту заліза, цинку та міді.

Сучасна дієтологія визнає важливість рослинної їжі в повноцінному раціоні сучасної людини. Але рішуче відкидає твердження прихильників веганства про те, що більшість хвороб можливо вилікувати одним лише харчуванням рослинними продуктами. На цей час прийнято вважати, що для дорослої здорової людини оптимально змішане харчування, яке більш пристосоване до біохімічної індивідуальності організму, ніж раціон, який повністю або більшою частиною складається з продуктів рослинного або тваринного походження.

Джерела:

JMRI online 

Сore.ac 

Нarvard Health 


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up