ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Зміст:
- Чим займається лікар-гнатолог?
- Коли потрібно звертатися до гнатолога?
- Причини гнатологічних порушень
- Діагностика на прийомі у гнатолога
- Лікування гнатологічних порушень
- Консультація гнатолога в «Оксфорд Медікал»
Неправильний прикус, проблеми з зубами, часті головні болі та багато інших захворювань можуть бути пов'язані з порушеннями в роботі зубощелепної системи. Це дуже складний механізм, який складається з кісток черепа, зубів, скронево-нижньощелепного суглоба, а також жувальних м'язів та м'яких тканин. Діагностикою та корекцією його роботи займається лікар-гнатолог.
Чим займається лікар-гнатолог?
В організмі людини все взаємопов'язано, тому до лікування будь-якого захворювання потрібно підходити комплексно. Важливо усунути не тільки симптом, а й причину. Саме на цьому спеціалізується гнатолог. Лікар оцінює роботу всіх компонентів зубощелепної системи та визначає, як порушення одного механізму впливає на віддалені структури.
Гнатологія – це відносна нова спеціалізація, яка вимагає від лікаря знань не лише в області стоматології, але також неврології та кінезіології.
Під час консультації гнатолог в першу чергу діагностує скронево-нижньощелепні суглоби, прикус та тонус лицьових м'язів, а також звертає увагу на стан хребта, м'язів шиї та плечей. Якщо в цій системі щось працює негармонійно, у пацієнта можуть виникнути такі ускладнення:
бруксизм;
обмеження при відкриванні рота;
заклинювання щелепи в певному положенні;
клацання, хрускіт в щелепі при відкритті рота або пережовуванні;
біль в області суглобів;
стирання емалі зубів;
неправильний прикус;
зменшення тканин ясен навколо зуба;
головний біль;
зубний біль;
біль в області вуха, шиї.
Завдання гнатолога – виявити причину цих проблем та за допомогою лікування відновити правильну функціональність всієї зубощелепної системи. Після її корекції у багатьох пацієнтів зникають головні болі нез'ясованої етіології, спазм м'язів обличчя та інші хвороби, а також покращуються риси обличчя.
Коли потрібно звертатися до гнатолога?
Більшість пацієнтів приходять на прийом до гнатолога по направленню стоматолога-терапевта, ортопеда або ортодонта. Консультація фахівця потрібна не тільки при наявності виражених проблем, але й в разі:
При наявності гнатологічних проблем тільки комплексний підхід дозволяє досягти найкращого результату. І, навпаки, якщо встановити багато імплантів, коронок або брекети, не враховуючи особливостей зубощелепної системи, можна спровокувати ускладнення.
До відвідування гнатолога є й інші покази:
скрегіт зубами вночі;
постійне стискання щелеп;
біль, дискомфорт, втома при жуванні;
перенапруження, хворобливість жувальних м'язів;
асиметрія обличчя;
порушення дикції;
головний біль та / або шум у вухах неясної етіології;
зубний біль, непозв'язаний з карієсом;
неправильне змикання щелеп;
біль в шиї, уздовж хребта на тлі зубного болю і ін
Також важливо проконсультуватися з гнатологом, якщо перераховані симптоми виникли після лікування карієсу, установки імпланта або проведення інших стоматологічних процедур.
Причини гнатологічних порушень
Причинами порушень у зубощелепній системі можуть бути:
вроджені анатомічні особливості;
неправильний прикус;
видалення зуба;
некоректно встановлена пломба, коронка, імлант чи брекет-система;
спазм м'язів обличчя;
травми хребта тощо.
Типовим є приклад, коли дитині або дорослому видаляють зуб, в результаті чого поступово трохи змінюється положення інших зубів та прикус. Згодом перекіс посилюється, що призводить до розвитку відповідних патологій.
Діагностика на прийомі у гнатолога
Під час консультації гнатолога проводить:
огляд ротової порожнини та перевіряють стан зубів, наскільки широко відкривається рот, як рухаються та змикаються щелепи;
пальпацію для оцінки тонусу жувальних м'язів та роботи суглобів;
конділографію – комп'ютерна діагностика, що дозволяє оцінити стан щелеп та скронево-нижньощелепних суглобів у спокої та в русі.
Конділографія є ключовим методом діагностики. Вона дозволяє оцінити будову верхньої та нижньої щелепи, а також зафіксувати траєкторію їх руху і роботу суглобів під час розмови, жування та ковтання.
Дослідження проводять за допомогою спеціального обладнання. До голови пацієнта кріплять лицьові дуги, які збирають інформацію та передають на комп'ютер. Там вона фіксується у вигляді цифрових показників та графіків. Також формуються зображення і 3D-модель. Працюючи з нею, лікар може максимально точно оцінити рухливість щелеп та суглобів і підібрати оптимальне лікування.
У ряді випадків, також може знадобитися рентген або комп'ютерна томографія, ортопантомограмма та інші обстеження, обсяг яких лікар визначає після первинного огляду. У стоматології «Оксфорд Медікал» більшість обстежень можна пройти відразу.
Лікування гнатологічних порушень
Лікування гнатологічних порушень вимагає комплексного підходу. Щоб відновити правильну роботу суглобів, прикус та тонус м'язів може знадобитися медикаментозна терапія, міогімнастика, ортодонтичне лікування та ін.
У більшості випадків пацієнтам призначають носіння міорелаксуючих або інших шин (кап). Вони дозволяють розслабити жувальні м'язи та поступово «привчити» їх до правильної роботи. Капи, зазвичай, носять в нічний час протягом 1 або декількох місяців.
Також, якщо потрібно відновити зубний ряд, гнатолог може рекомендувати імплантацію, установку коронок або протезування, а при неправильному положенні зубів і порушенні прикусу – корекцію за допомогою ортодонтичних систем (брекети, пластини).
У кожному випадку лікар індивідуально розробляє програму лікування.
Консультація гнатолога в «Оксфорд Медікал»
В «Оксфорд Медікал» працює висококваліфікований лікар-гнатолог з багаторічним стажем роботи. Завдяки досвіду та наявності в клініці спеціалізованого обладнання під час прийому він проводить ретельну діагностику та дає рекомендації щодо корекції.
Відновлення правильної роботи всіх структур зубощелепної системи дозволяє вирішити цілий комплекс проблем та позбутися неправильного прикусу, бруксизму, головних болів та інших ускладнень.
Для запису на консультацію до гнатолога телефонуйте в наш контакт-центр або пишіть в чат на сайті.