ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Зміст:
- Причини розвитку карієсу
- Види карієсу
- Симптоми карієсу
- Діагностика карієсу
- Лікування карієсу
- Як вибрати пломбу для лікування зуба після видалення карієсу?
- Ускладнення карієсу
- Профілактика карієсу
- Чи потрібно лікувати карієс молочних зубів?
- Лікування карієсу в "Оксфорд Медікал"
Карієс ⎼ це захворювання, яке супроводжується руйнуванням зуба. Спочатку відбувається демінералізація емалі (оболонки зуба), а після ⎼ поступове розм'якшення дентину (внутрішній шар) та формування каріозних порожнин. Без своєчасного лікування карієс може призвести до втрати зуба, запалення ясен та інших ускладнень.
Причини розвитку карієсу
Карієс є одним з найпоширеніших захворювань. Він зустрічається у 93% людей, причому у 80% ще в шкільному віці.
Причинами розвитку карієсу вважаються:
спадкова схильність;
анатомічні особливості зубів, великі проміжки;
неправильна гігієна порожнини рота;
дефіцит мінералів в організмі (фтору, фосфору, кальцію, вітаміну D тощо);
гіповітаміноз;
ослаблений імунітет;
незбалансоване харчування;
порушення обмінних процесів в організмі;
захворювання шлунково-кишкового тракту.
Карієс з'являється при розвитку бактерій в ротовій порожнині. Але ймовірність захворювання збільшується на тлі дефіциту вітамінів та мінералів, що позначається на стані емалі зубів, а також поганої гігієни та загальних захворювань.
Види карієсу
За ступенем ураження зуба виділяють наступні стадії захворювання:
каріозна пляма ⎼ початкова стадія руйнування емалі;
поверхневий карієс ⎼ відбувається демінералізації емалі;
середній карієс ⎼ супроводжується ураженням дентину;
глибокий карієс ⎼ хвороба зачіпає весь шар дентину та доходить до пульпи (шар, в якому розташовані нерви та судини).
Також в залежності від локалізації патологічного процесу виділяють карієс:
фіссурний ⎼ зверху зуба в анатомічних поглибленнях;
апроксімальний ⎼ між зубами;
пришийковий ⎼над яснами, ближче до кореня.
Якщо карієс з'явився на раніше здоровому зубі, кажуть про первинне ураження, а якщо на опломбованому ⎼ про вторинне.
Симптоми карієсу
Стоматолог може діагностувати карієс на самій ранній стадії, тоді як сам пацієнт помічає його, зазвичай, тільки при значному пошкодженні зуба ⎼ появі темних плям та болю. Це найбільш виражені симптоми карієсу, але до їх розвитку з'являються й інші ознаки руйнування зуба.
Симптоми поверхневого карієсу:
Симптоми середнього карієсу:
Симптоми глибокого карієсу:
У більшості випадків карієс розвивається повільно. Спочатку руйнується емаль, потім патологічний процес поширюється на дентин та з часом доходить до пульпи. Оскільки нервові закінчення знаходяться саме в ній, виражений біль, як правило, з'являється при середньому або глибокому карієсі.
На більш ранніх етапах можна помітити потемніння зубів та появу коричневих плям, а також підвищену чутливість. Зуби можуть реагувати на солодку або дуже кислу їжу, а також на охолоджені або гарячі напої. Такий симптом не варто ігнорувати, навіть якщо зовні зуби виглядають здоровими. Якщо вчасно провести лікування поверхневого карієсу, можна уникнути пошкодження дентину та пульпи.
Діагностика карієсу
Під час консультації стоматолог в першу чергу оглядає всі зуби за допомогою дзеркала та перевіряє їх міцність в місцях потемніння спеціальним інструментом. Пошкоджені карієсом тканини стають більш пухкими. За цими ознаками лікар і діагностує захворювання.
Щоб визначити ступінь карієсу, також може знадобитися рентген зуба. Для діагностики більш складних патологій використовують комп'ютерну томографію та ортопантомографію ⎼ панорамний знімок щелепи.
Лікування карієсу
Після проведення діагностики та визначення стадії каріозного ураження зуба стоматолог підбирає оптимальний метод лікування.
При поверхневому карієсі видаляють уражену ділянку емалі, після чого наносять фторовмісний засіб. В результаті зубна емаль повністю відновлюється, а каріозна пляма зникає.
При карієсі середнього ступеня потрібне вже більш складне лікування. Спочатку лікар проводить анестезію, після чого за допомогою спеціального обладнання дбайливо видаляє пошкоджені тканини зуба. Отвір, що утворився, лікар обробляє антисептичним засобом, ретельно висушує та покриває гелем, що забезпечує краще зчеплення пломбувального матеріалу з зубом. Після цього стоматолог підбирає відтінок пломби, щоб вона відповідала кольору зуба та не виділялася. Далі проводить пломбування ⎼ поетапно наносить пломбувальний матеріал та засвічує його лампою, що забезпечує затвердіння пломби.
Лікування глибокого карієсу, як правило, вимагає видалення нервових закінчень. Під час першого прийому стоматолог очищає зуб від каріозних пошкоджень та видаляє нерв, після чого наносить ліки та закриває зуб тимчасовою пломбою. Цей етап необхідний, щоб виключити розвиток запалення та інших ускладнень. Постійну пломбу ставлять через кілька днів або тиждень.
Як вибрати пломбу для лікування зуба після видалення карієсу?
На сьогодні найбільш якісними вважаються пломби з:
При цьому найчастіше використовують саме фотополімерні пломби. Вони найбільш міцні та дозволяють досягти максимального естетичного ефекту завдяки широкій палітрі кольорів. Матеріал виготовляється у вигляді пасти, що дозволяє стоматологу легко сформувати необхідну форму зуба. Фотополімер наносять тонкими шарами, які тверднуть під дією ультрафіолетового випромінювання лампи. Служать фотополімерні пломби від 5 до 15 років та більше.
Склоіномірні пломби також можна підібрати відповідно тону зубів. Їх часто використовують при лікуванні пришиїчного карієсу, як вкладки при використанні інших матеріалів, а також в дитячій стоматології. Перевагою склоіномірних пломб є міцне зчеплення з тканинами зуба та вміст фтору, що захищає зуб від розвитку вторинного карієсу.
Композитні пломби також вважаються високоміцними. Вони складаються з декількох компонентів, які стоматолог змішує безпосередньо перед пломбуванням.
Кожен матеріал має свої особливості та переваги, тому лікар завжди підбирає пломби індивідуально.
В "Оксфорд Медікал" використовують тільки якісні матеріали, що закуповуються в офіційних дистриб'юторів.
Ускладнення карієсу
Якщо вчасно не провести лікування, карієс може призвести до повного руйнування зуба. Також ймовірно поширення інфекційно-запального процесу на м'які тканини, що супроводжується сильним болем та іншими симптомами.
Ускладнення карієсу:
пульпіт ⎼ запалення м'яких тканин зуба;
періодонтит ⎼ запалення м'яких тканин, що оточують корінь зуба;
абсцес, флегмона ⎼ гнійне запалення;
тріщина та відлам коронки ⎼ руйнування зуба.
Пульпіт розвивається, коли карієс досягає внутрішньої порожнини зуба ⎼ пульпи, в якій розміщені судини та нервові закінчення. При розвитку запалення потрібно видалити м'які тканини та провести пломбування каналів, які з'єднують пульпу з щелепною кісткою. Якщо цього не зробити, запалення може поширитися нижче та призвести до повного руйнування зуба та подальшого його видалення.
Профілактика карієсу
Схильність до розвитку карієсу залежить переважно від генетичних факторів та анатомічних особливостей будови зубів, але також від харчування, гігієни ротової порожнини та інших факторів, на які можна вплинути.
Для профілактики карієсу рекомендують:
чистити зуби після кожного прийому їжі та використовувати спеціальні ополіскувачі для рота;
користуватися зубною ниткою до та після чистки зубів;
збалансовано харчуватися ⎼ менше вживати швидкі вуглеводи (солодощі тощо) та більше свіжих овочів;
не допускати дефіциту вітамінів та мінералів;
своєчасно лікувати захворювання шлунково-кишкового тракту;
1 раз на 6 місяців проходити огляд стоматолога;
при необхідності провести корекцію прикусу.
Чи потрібно лікувати карієс молочних зубів?
У дітей молочні зуби замінюються корінними у віці з 6 до 13 років. Тому батьки сумніваються, чи варто лікувати зуб, якщо він все одно випаде. Думка стоматологів в цьому питанні єдина ⎼ карієс на молочних зубах потрібно лікувати.
З'явившись одного разу, він може поширитися на сусідні зуби, вражаючи, в тому числі, зачатки постійних (корінних) зубів. Важливо врахувати – на молочних зубах хвороба прогресує швидше та може викликати такі ускладнення, як пульпіт та періодонтит.
Не менш небезпечною є й передчасна втрата зуба – це може порушити формування зубного ряду, що в майбутньому вимагатиме носіння брекетів або інших форм ортодонтичної корекції.
Лікуванням карієсу на молочних зубах у стоматології "Оксфорд Медікал" займаються дитячі стоматологи, які не тільки проводять лікування, але й допомагають малюкам адаптуватися за допомогою сучасних ігрових підходів.
Лікування карієсу в "Оксфорд Медікал"
"Оксфорд Медікал" ⎼ це сучасна стоматологія, оснащена новим обладнанням провідних виробників медичної апаратури. У тому числі в клініці встановлено дентальний мікроскоп та ортопантомограф. Завдяки цьому, а також залученню висококваліфікованих стоматологів різних спеціальностей ми надаємо пацієнтам допомогу, відповідну найвищим стандартам якості.
Перевірити, чи потрібно вам лікування карієсу та отримати рекомендації щодо профілактики та правильного догляду за зубами, ви можете на консультації.
Для запису телефонуйте в контакт-центр "Оксфорд Медікал" або пишіть в чат на сайті.