ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Зміст:
- Симптоми пародонтиту
- Причини пародонтиту
- Форми та стадії пародонтиту
- Лікування пародонтиту
- Ускладнення пародонтиту
- Пародонтит у дітей
- Профілактика пародонтиту
Пародонтит – це запальне захворювання всіх тканин, які оточують зуб та забезпечують його утримання в щелепній кістці. До них належать ясна, кісткові лунки, зв'язковий апарат, альвеолярна частина нижньої щелепи та альвеолярні відростки верхньої. В результаті запалення вони поступово руйнуються, що призводить до появи кровоточивості, болю, розхитування зубів та при запущеній формі – випадання.
id="quest1"
При своєчасній діагностиці та початку лікування можна зупинити розвиток пародонтиту, не допустивши появи ускладнень.
Симптоми пародонтиту
На початкових стадіях пародонтит розвивається майже непомітно. Спочатку може з'явитися почервоніння ясен та невелика кровоточивість під час чищення зубів. При прогресуванні хвороби збільшується кількість зубного нальоту, з'являється неприємний запах з рота, відбувається відокремлення ясен від зуба та інші патологічні зміни.
Симптоми пародонтиту:
набряк та почервоніння ясен;
кровоточивість ясен;
больові відчуття;
рясний темний наліт на зубах;
неприємний запах з рота;
відокремлення ясен від зуба;
поглиблення зубних кишень та оголення коренів зуба;
рухливість зубів;
виділення гною з ясен.
Пародонтит може протікати в гострій та хронічній формі. У першому випадку кровоточивість та чутливість ясен більш виражені. При цьому потрібно враховувати, що багато захворювань зубів та ротової порожнини проявляються схожим чином, тому поставити точний діагноз може тільки стоматолог.
Причини пародонтиту
Основна причина пародонтиту – це бактеріальна інфекція. Її розвитку сприяє безліч факторів, починаючи від недостатньої гігієни ротової порожнини та карієсу, до ослабленого імунітету та системних запальних захворювань.
Фактори ризику пародонтиту:
погана гігієна;
утворення зубного каменю;
пошкодження ясен;
карієс;
куріння;
недостатнє споживання твердої їжі (фрукти, овочі, горіхи тощо);
авітаміноз;
ослаблений імунітет;
порушення гормонального фону;
цукровий діабет;
захворювання крові;
прийом деяких препаратів тощо.
Залишки їжі між зубами та наліт на них є живильним середовищем для бактерій. Тому потрібно ретельно стежити за гігієною, в тому числі очищати простір між зубами.
Також ризик пародонтиту збільшується при частому травмуванні ясен гострими частинками їжі, брекетами або некоректно встановленим протезом.
Причиною пародонтиту може стати й глибокий карієс з ускладненнями у вигляді пульпіту та періодонтиту, а також інші джерела інфекції в організмі.
Форми та стадії пародонтиту
Пародонтит може протікати у 2 формах:
гострій – супроводжується вираженими симптомами: набряком, почервонінням та кровоточивістю ясен, утворенням гною та болем (найчастіше розвивається біля 1 або декількох зубів);
хронічній – на ранніх стадіях симптоми виражені слабко, але захворювання прогресує та викликає руйнування тканин.
Найчастіше пародонтит розвивається в хронічній формі. Він може періодично загострюватися та переходити в стан ремісії. При цьому важливо розуміти, що зменшення симптомів не говорить про повне одужання, тому лікування не можна припиняти.
Залежно від поширення патологічного процесу пародонтит буває:
Локальний пародонтит найчастіше протікає гостро – запалення охоплює м'які тканини біля кількох зубів та супроводжується вираженою симптоматикою. При хронічній формі воно поступово поширюється далі та вражає всю щелепу.
За ступенем руйнування тканин пародонту та вираженості симптомів виділяють 3 стадії пародонтиту:
1 стадія – глибина пародонтальних каналів менше 3 мм, періодично виникає кровоточивість та болючість ясен;
2 стадія – глибина кишень від 4 до 6 мм, частково оголюється шийка зуба, збільшуються проміжки між ними, з'являється рухливість зубів в горизонтальній площині, підвищується кровоточивість, болючість, реакція на харчові подразники;
3 стадія – глибина кишень понад 6 мм, відбувається оголення кореня зуба на 65% і більше, руйнування кісткової тканини перегородки більш ніж на 50%, з'являється рухливість зубів у всіх напрямках.
Найбільш ефективним є початок лікування на 1 стадії. У цьому випадку більшості пацієнтів вдається зупинити розвиток пародонтиту та уникнути таких неприємних симптомів, як розхитування зубів.
Діагностика пародонтиту
Під час першої консультації стоматолог проводить ретельний огляд ротової порожнини. Лікар вивчає стан зубів та ясен. Він може поставити попередній діагноз, з огляду на характерні для пародонтиту симптоми. Чим більш виражено захворювання, тим яскравіше клінічна картина.
Щоб точно оцінити ступінь пошкодження пародонту, може знадобитися рентген, комп'ютерна томографія або ортопантомограма – панорамний знімок щелепи. Ці дослідження показують весь зубний ряд, щелепні кістки та перегородки між зубами. По знімках можна визначити, наскільки пошкоджені кісткові тканини.
Крім цього лікар може призначити мікроскопічний аналіз слизової рота, щоб визначити вид інфекції, яка спровокувала захворювання, а також загальні аналізи крові. Їх результати допомагають призначити правильну медикаментозну терапію.
Лікування пародонтиту
При пародонтиті потрібне комплексне лікування. Стоматолог підбирає його індивідуально, враховуючи форму та стадію захворювання, а також загальний стан здоров'я пацієнта. Основна мета терапії – усунути інфекцію та зупинити руйнування тканин.
Для лікування пародонтиту застосовують:
В першу чергу необхідно провести чистку зубних кишень від нальоту, зубного каменю та ушкоджених тканин. За стандартом для цього використовують закритий чи відкритий (з розтином ясен) механічний кюретаж, тобто патологічні відкладення видаляють за допомогою стоматологічного інструменту. Але сьогодні є більш щадні та ефективні технології.
В «Оксфорд Медікал» використовується інноваційна методика вектор-терапії. Апарат Vector – це сучасний ультразвуковий пристрій, який застосовують для професійного чищення зубів, а також лікування пародонтиту та пародонтозу. За допомогою спеціальної насадки стоматолог знімає зубний камінь, видаляє наліт та бактерії, полірує поверхню кореня зуба та обробляє ясна. За часом сеанс займає від 40 хвилин до 2 годин в залежності від кількості оброблюваних зубів та складності захворювання.
Переваги Vector-терапії:
дозволяє очистити пародонтальні кишені на глибині до 11 мм без хірургічного втручання;
не викликає пошкоджень зубної емалі, дентину та глибоких тканин пародонту;
насичує кісткові тканини кальцієм;
є альтернативою механічному кюретажу.
Крім цього пацієнтові призначають медикаментозну терапію. Вона може включати прийом антибактеріальних, протизапальних та інших препаратів, а також застосування мазей, ванн для ротової порожнини тощо.
При сильному розхитуванні зубів може знадобитися шинування – зміцнення зубного ряду. Для фіксації використовують зв'язку зубів скловолокном, установку коронок або імплантів. Тип пристрою та час його носіння стоматолог підбирає індивідуально.
Ускладнення пародонтиту
Пародонтит – це хронічне рецидивуюче захворювання, яке без своєчасної та правильно підібраною терапії може викликати важкі ускладнення. Поступово тканини пародонту руйнуються, що призводить до відкриття коренів зуба, їх розхитування та випадіння. Також в зубних кишенях часто утворюється гній, що провокує неприємний запах з рота. При цьому спостерігається часта кровоточивість ясен та больовий синдром.
Пародонтит супроводжується розвитком інфекції та запалення. Вони можуть поширюватися не тільки на сусідні м'які тканини, але й по всьому організму. В першу чергу бактерії потрапляють в шлунок під час прийому їжі, а також в дихальні шляхи.
Ускладненнями пародонтиту можуть бути:
розхитування та втрата зубів;
витончення кісткової тканини;
захворювання травної системи;
захворювання органів дихальної системи;
захворювання серцево-судинної системи тощо.
Раннє звернення до стоматолога в більшості випадків дозволяє уникнути несприятливих наслідків.
Пародонтит у дітей
Пародонтит зустрічається у 3-5% дітей. Ризик захворювання в першу чергу пов'язаний з невміння дитини правильно чистити зуби та стежити за гігієною ротової порожнини. Внаслідок цього на зубах частіше залишаються частинки їжі, що створює середовище для розвитку бактерій. По-друге, під час зміни молочних зубів та прорізування корінних часто травмуються ясна. При наявності інфекції в роті може статися зараження та розвиток гінгівіту (запалення тільки ясен) або пародонтиту. Також ймовірність захворювання зростає під час гормональної перебудови організму.
Якщо дитина скаржиться на болючість або кровоточивість ясен, її потрібно показати стоматологу. Але навіть при відсутності скарг профілактичний огляд рекомендують проводити не рідше 1 разу на пів року.
При розвитку пародонтиту у дітей важливо рано почати лікування, щоб запобігати неправильному формуванню прикусу та не допустити ураження корінних зубів.
Профілактика пародонтиту
Щоб знизити ризик пародонтиту, рекомендують:
ретельно чистити зуби після кожного прийому їжі;
використовувати ополіскувач для рота;
застосовувати зубну нитку або іригатор для очищення міжзубного простору;
1-2 рази на рік робити професійну чистку зубів у стоматолога;
збалансовано харчуватися, щоб не було дефіциту вітамінів та мінералів;
вживати тверду їжу, щоб зуби отримували достатнє навантаження;
не допускати частого пошкодження слизової рота;
своєчасно проводити лікування карієсу та інших захворювань;
зміцнювати імунітет;
відмовитися від куріння.
Правильна гігієна та здоровий спосіб життя знижують ризик розвитку пародонтиту.
При наявності симптомів хвороби не відкладайте візит до стоматолога.
В «Оксфорд Медікал» ви можете пройти первинну консультацію стоматолога.
Для запису на прийом телефонуйте в наш контакт-центр або пишіть в чат на сайті.