ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Зміст:
- Причини пародонтозу
- Симптоми пародонтозу
- Форми та стадії пародонтозу
- Діагностика пародонтозу
- Лікування пародонтозу
- Чим відрізняється пародонтоз від пародонтиту?
- Профілактика захворювань пародонту
Пародонт – це тканини, які оточують зуб та утримують його на місці. Він складається з ясен, зубних лунок, зв'язок та альвеолярних відростків щелеп. При розвитку пародонтозу вони поступово руйнуються, в результаті чого оголяються корні зубів та збільшується відстань між ними. Без правильного лікування з часом хвороба може призвести до рухливості та випадіння зубів.
Пародонтоз – це не запальне захворювання, яке зустрічається досить рідко. Характерні для нього симптоми – кровоточивість ясен, підвищена чутливість та рухливість зубів – часто з'являються й при інших захворюваннях, зокрема гінгівіті та пародонтиті. Тому грунтуючись тільки на симптоматиці поставити діагноз не можна. Для цього потрібна ретельна діагностика.
Причини пародонтозу
Основними причинами пародонтозу вважаються системні порушення в організмі та генетична схильність. Захворювання пов'язане з поганим кровопостачанням пародонту, в результаті чого тканини не отримують достатню кількість поживних речовин.
Серед факторів ризику виділяють:
патології прикусу;
недостатню гігієну порожнини рота;
атеросклеротичне ураження щелепної або сонної артерії;
порушення процесів обміну речовин;
цукровий діабет та інші ендокринні захворювання;
захворювання шлунково-кишкового тракту;
захворювання серцево-судинної системи;
ослаблений імунітет;
авітаміноз;
куріння тощо.
Симптоми пародонтозу
На ранніх стадіях пародонтоз розвивається безсимптомно. Пацієнти часто не помічають початок хвороби, оскільки руйнування пародонту відбувається дуже повільно. Кровоточивість, болючість та зміна ясен з'являються вже при значному ураженні тканин.
Симптомами пародонтозу можуть бути:
кровоточивість ясен;
блідість ясен;
неприємний запах з рота;
утворення нальоту на яснах;
темні відкладення на зубах;
реакція зубів на холодне, гаряче або солодке;
рухливість зубів;
відкриття шийки (кореня) зубів;
збільшення міжзубних проміжків.
Кровоточивість ясен, як й інші симптоми, може з'являтися не тільки при пародонтозі. Подібні ознаки характерні також для пародонтиту та інших захворювань ротової порожнини. Тому буде неправильним відразу ставити діагноз «пародонтоз», враховуючи тільки періодичну кровоточивість ясен. Під час прийому стоматолог проводить ретельний огляд та додаткові обстеження, результати яких і допомагають з'ясувати причину нездужання.
Форми та стадії пародонтозу
При розвитку захворювання тканини пародонту можуть руйнуватися як на одній невеликій ділянці, так і на обох щелепах. Залежно від цього виділяють 2 форми пародонтозу:
локалізовану;
генералізовану.
Також за характером уражень визначають 5 стадій захворювання:
початкова – зміни пародонту мінімальні, симптоми відсутні, а помітити розвиток хвороби може тільки досвідчений фахівець;
перша – ясна незначно опускаються, а зуби періодично реагують на холодне та гаряче;
друга – оголюються шийки зубів, збільшується простір між ними, підвищується чутливість;
третя – ясна опускається більш ніж на 50%, з'являється рухливість зубів;
четверта – ясна опускається більш ніж на 65%, рухливість зубів збільшується, що заподіює дискомфорт при кожному прийомі їжі.
Як правило, пародонтоз розвивається повільно та майже непомітно. Він поступово викликає руйнування пародонту, що лише з часом призводить до появи симптомів. Своєчасно помітити захворювання може тільки стоматолог, якщо пацієнт регулярно приходить на профілактичні огляди.
Діагностика пародонтозу
Під час першого прийому лікар-пародонтолог проводить ретельний огляд ротової порожнини. Він вивчає стан зубів та м'яких тканин, за допомогою спеціальних інструментів вимірює глибину пародонтальних кишень, ступінь оголеності шийок зубів, наявність зубного нальоту, каменя, карієсу та інших симптомів захворювання. Також запитує про перші прояви пародонтозу, хронічні хвороби та інших фактори, що провокують ураження ясен та кісткових тканин. Це допомагає фахівцеві скласти повну картину стану ротової порожнини пацієнта.
Для підтвердження діагнозу стоматолог може призначити рентген зубів, комп'ютерну томографію або ортопантомографію – панорамний знімок. Ці обстеження дозволяють побачити склеротичне руйнування кісткових тканин, зменшення міжзубних перегородок, атрофію ясен та інші характерні для пародонтозу зміни.
Діагностика допомагає визначити ступінь руйнування тканин та підібрати оптимальний варіант лікування.
Також стоматолог може призначити консультацію терапевта, ендокринолога або іншого фахівця для лікування супутніх захворювань, наслідком яких став розвиток пародонтозу.
Лікування пародонтозу
Пародонтоз лікується комплексно. Програму терапії стоматолог розробляє індивідуально після проведення діагностики.
Для лікування пародонтозу проводять:
професійну чистку зубів та пародонтальних кишень;
механічний або ультразвуковий кюретаж – в «Оксфорд Медікал» для цього використовують метод Vector-терапії;
лікування карієсу;
фізіотерапевтичні процедури для покращення місцевого кровообігу та зміцнення кісткової тканини;
медикаментозну терапію;
шинування – зміцнення зубного ряду;
хірургічне лікування (гінгівопластика, видалення зруйнованих зубів і ін.);
імплантацію та протезування.
Лікування пародонтозу – це багатоетапний процес. В першу чергу проводять чистку зубів та пародонтальних кишень від нальоту, твердих відкладень та пошкоджених тканин. Для цього використовують механічний або ультразвуковий кюретаж.
В «Оксфорд Медікал» застосовують сучасну систему Vector-терапії – ультразвуковий апарат, що забезпечує чистку кишень на глибині до 11 мм без хірургічного втручання. Це максимально дбайлива методика, яка виключає пошкодження емалі зубів та глибоких тканин пародонту. Крім того, з її допомогою можна обробити ясна та наситити пародонт кальцієм.
Також лікар може призначити медикаментозну терапію. Застосовують антибактеріальні та протизапальні препарати, антисептичні розчини, мазі тощо.
При сильній рухливості зубів використовують шинування. Це методика, яка дозволяє за допомогою скловолокна або протезування зміцнити зуби та захистити їх від подальшого розхитування.
Якщо деякі зуби зруйновані більш ніж на половину та інші методи лікування неефективні, лікар може рекомендувати видалення та подальшу установку імпланта або протеза.
При наявності загальних захворювань також необхідно звернутися до профільних лікарів та пройти відповідне лікування.
Чим відрізняється пародонтоз від пародонтиту?
Всупереч схожості назв, пародонтит та пародонтоз мають кардинальні відмінності. Пародонтит – це запальне захворювання, яке успішно піддається лікуванню. Воно може протікати в гострій або хронічній формі, але в обох випадках супроводжується вираженою симптоматикою. На відміну від цього пародонтоз є не запальним, а хронічним дегенеративним захворюванням. Він розвивається повільно та непомітно, поступово викликаючи необоротне руйнування тканин пародонту.
При розвитку пародонтиту ясна можуть набрякати, червоніти та часто кровоточити. Пародонтоз розвивається без цих симптомів. Кровотеча, як й розхитування зубів, характерно для пізніх стадій захворювання.
Істотною відмінністю є й можливість повного лікування. Пародонтит успішно піддається терапії, тоді як пародонтоз – це необоротне руйнування пародонту. Правильно підібране лікування дозволяє сповільнити або зупинити атрофічні зміни, а також прибрати неприємні симптоми. При цьому потрібно постійно спостерігатися у стоматолога та періодично проходити профілактичне лікування.
Профілактика захворювань пародонту
Для профілактики пародонтозу та інших захворювань ротової порожнини рекомендують:
ретельно стежити за гігієною – чистити зуби після кожного прийому їжі, використовувати зубну нитку або іригатор;
своєчасно лікувати карієс та захворювання ясен;
1 раз на 6 місяців проходити профілактичний огляд стоматолога;
регулярно робити професійну чистку та видалення зубного каменю;
збалансовано харчуватися;
відмовитися від куріння;
зміцнювати імунітет;
вчасно лікувати всі захворювання тощо.
Оскільки пародонтоз починає розвиватися непомітно, одне з головних правил профілактики – регулярні профілактичні огляди у стоматолога. Лікар може виявити хворобу на ранній стадії, коли лікування найефективніше. Також велике значення має правильна гігієна. Скупчення бактерій в ротовій порожнині, утворення нальоту на зубах та твердих відкладень підвищує ризик захворювань пародонту.
В «Оксфорд Медікал» ви можете отримати консультацію стоматолога. Лікар оцінить стан зубів та ясен та при необхідності складе план лікування.
Для запису на прийом телефонуйте в наш контакт-центр або пишіть в чат на сайті.