ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Зміст:
- Симптоми періодонтиту
- Причини розвитку періодонтиту
- Форми та стадії періодонтиту
- Діагностика періодонтиту
- Лікування гострого періодонтиту
- Лікування гнійного періодонтиту
- Лікування хронічного періодонтиту
- Профілактика періодонтиту
- Ускладнення періодонтиту
- Лікування періодонтиту в клініці "Оксфорд Медікал"
Періодонт – це сполучна тканина, яка знаходиться між коренем зуба і стінками альвеоли. Її також називають зв'язковим апаратом, оскільки вона утримує зуб на місці та забезпечує амортизацію.
Періодонтит – це запальне захворювання, яке супроводжується ексцесом зв'язок, руйнуванням кісткової тканини та кортикальної пластинки. Воно викликає почервоніння і набряк ясен, утворення гною під коренем зуба і сильний біль.
СИМПТОМИ періодонтиту
Симптомами періодонтиту можуть бути:
- гострий або ниючий біль;
- почуття розпирання ясна;
- виділення рідини та гною з-під зуба;
- рухливість зуба;
- біль при кусанні, натисканні на зуб;
- набряк і почервоніння ясен;
- неприємний запах з рота.
При періодонтиті біль, як правило, локалізується біля одного зуба, але може віддавати в область вуха або скроні. Він може бути ниючим або гострим, пульсуючим.
ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ періодонтиту
Основною причиною періодонтиту вважається потрапляння інфекції під корінь зуба. Це може статися при глибокому карієсі, неякісному пломбуванні каналів, ускладненні пульпіту або травмі зуба. У рідкісних випадках зустрічається алергічний та токсичний періодонтит, спричинений хімічними речовинами.
ФОРМИ та СТАДІЇ періодонтиту
Періодонтит може протікати в гострій або хронічній формі.
При гострому перебігу з'являється постійний локалізований біль. Спочатку він ниючий, але може посилюватися при натисканні на зуб. При прогресуванні захворювання і переході до стадії гнійного запалення біль стає більш інтенсивним, пульсуючим, з рідкісними безболісними проміжками. Можливо погіршення загального самопочуття, слабкість, безсоння та підвищення температури.
При хронічному періодонтиті періодично може з'являтися несильний біль. Найчастіше він відчувається при кусанні, натисканні на зуб і постукуванні по ньому. Також можливе потемніння зуба. При скупченні гною може з'явитися свищивий отвір, через який він буде виділятися, та гангренозний запах з рота.
Виділяють 3 стадії хронічного періодонтиту:
фіброзна – початкова стадія, для якої характерний рідкісний та незначний біль;
гранулююча – набрякають ясна, з'являється постійний біль та гнійні виділення;
гранулематозна – в періодонті утворюються гранульоми та кісти, заповнені гноєм.
Хронічний періодонтит нерідко призводить до видалення зуба, оскільки пацієнт внаслідок слабковиражених симптомів пізно звертається за допомогою.
Залежно від причини запалення виділяють:
інфекційний періодонтит – найчастіше розвивається при глибокому карієсі або невилікуваному пульпіті;
медикаментозний – з'являється внаслідок неякісного лікування і пломбування каналів зуба;
травматичний – з'являється після перенесених травм (забиття, пошкодження ясен тощо);
алергічний – може розвинутися при алергії на анестетик, пломбувальний матеріал тощо.
ДІАГНОСТИКА періодонтиту
Спочатку діагностувати періодонтит стоматолог може за скаргами пацієнта. Найчастіше турбують больові відчуття в конкретному зубі при жуванні або безпричинні болі ниючого, пульсуючого характеру.
Для діагностики хронічного періодонтиту проводять рентген або комп'ютерну томографію. Дослідження дозволяє точно визначити форму та особливості захворювання. Грунтуючись на даних діагностики лікар може підібрати оптимальне лікування.
ЛІКУВАННЯ ГОСТРОГО періодонтиту
При періодонтиті застосовують хірургічне та медикаментозне лікування. Тактика залежить від форми та стадії захворювання.
При гострому періодонтиті стоматолог може призначити антибактеріальні та протизапальні препарати, а також провести розтин зуба, очищення каналів та тканин періодонту. Очищення може проводитися механічним або ультразвуковим методом. Після цього в канали поміщають лікарський препарат і закривають тимчасовою пломбою. Після того як запалення в періодонті знято, проводять постійне герметичне пломбування системи кореневих каналів.
Лікування гнійного періодонтиту
На початковій стадії гнійного періодонтиту лікування полягає в забезпеченні шляху виходу серозного або гнійного ексудату. При гострому періодонтиті порожнина зуба, як правило, відкрита, і гній виходить природним чином. Якщо цього не відбувається, стоматолог застосовує хірургічний метод. Це нескладна маніпуляція, яка проводиться під анестезією.
Крім цьому також призначається медикаментозна терапія і проводиться лікування зубних каналів.
Найчастіше лікування періодонтиту обмежується 2-3 приймами стоматолога.
ЛІКУВАННЯ хронічного періодонтиту
При хронічному періодонтиті потрібне більш тривале лікування. Як правило, воно складається із медикаментозної терапії та хірургічного втручання. В першу чергу проводять лікування зубних каналів і видалення гною або гранульом. Закривають канали тимчасовою пломбою, яку замінюють постійною після повного усунення запального процесу.
Також пацієнтові призначають антибактеріальні, протизапальні та інші препарати, щоб усунути інфекцію. При розвитку ускладнень може знадобитися резекція частини зуба або його видалення. В такому випадку після зняття запалення вирішується питання про імплантацію або протезуванні зуба.
ПРОФІЛАКТИКА періодонтиту
Для профілактики періодонтиту стоматологи рекомендують ретельно стежити за гігієною ротової порожнини. Бажано чистити зуби після кожного прийому їжі, приділяючи увагу очищенню проміжків між зубами. Також рекомендується раз на півроку відвідувати стоматолога в профілактичних цілях і робити професійну чистку зубів, щоб не накопичувався наліт і зубні камені. На ранніх стадіях карієс, як правило, не викликає болю, тому виявити його можна тільки під час огляду.
Ускладнення періодонтиту
Без своєчасного лікування періодонтит може перейти в хронічну форму, лікування якої більш складне та тривале. Також запалення періодонту небезпечно наступними ускладненнями:
періостит (флюс) – запалення окістя;
абсцес – скупчення гною біля кореня зуба;
флегмона – сильне гнійне запалення м'яких тканин обличчя та шиї;
свищ – формування отвору в яснах для природного виведення гною;
остеомієліт – гнійне інфекційне захворювання кісткових тканин;
руйнування зуба, необхідність видалення.
Лікування періодонтиту В КЛІНІЦІ "ОКСФОРД МЕДІКАЛ"
Клініка «Оксфорд Медікал» оснащена всім необхідним сучасним обладнанням. Діагностика і лікування зубних хвороб здійснюється за європейськими стандартами. 10-річний досвід, наявність філій по Україні, позитивні відгуки наших пацієнтів говорять про сумлінний та професійний підхід лікарів. Наші стоматологи з задоволенням допоможуть вирішити проблеми, пов'язані зі здоров'ям.
Записуйтеся на прийом до стоматологів клініки «Оксфорд Медікал» за телефоном або заповнивши форму на сайті.