ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Зміст:
- Показання до видалення зуба мудрості
- Коли зуб мудрості можна не видаляти?
- Як видаляють зуби мудрості?
- Атипове видалення зуба мудрості
- Рекомендації після видалення зуба мудрості
- Ймовірні ускладнення після видалення зуба мудрості
- Протипоказання до видалення зуба мудрості
- Видалення зуба мудрості в «Оксфорд Медікал»
- Поширені запитання
Видалення зубів мудрості ("вісімок") є однією з найпоширеніших операцій в стоматології. Вони виростають у 90% людей в дорослому віці, а у чверті залишаються ретинованими – ростуть в яснах та не прорізаються. В обох випадках вісімки часто необхідно видаляти.
Показання до видалення зуба мудрості
У деяких людей зуби мудрості виростають в правильному положенні, мають пару на протилежній щелепі та не заподіюють жодного дискомфорту. Але у більшості процес прорізування вісімок, або третіх молярів супроводжується рядом проблем. Зуби мудрості не мають попередників в молочному прикусі, тому ясна залишається непідготовленими до їх появи. Часто їм не вистачає вільного місця в щелепі, і зуби мудрості ростуть аномально. Все це може викликати, крім дискомфорту та болю, також порушення прикусу, карієс та інші ускладнення.
Показаннями до видалення зубів мудрості є:
аномальне розташування зуба;
часткове прорізування;
тиск на сусідній моляр;
гнійне запалення ясен;
періодонтит або пульпіт, який не піддається консервативному лікуванню;
глибокий карієс вісімки або сімки;
постійні болі;
травмування ясен чи щоки;
відсутність вісімки на протилежній щелепі;
плановане ортодонтичне лікування (виправлення прикусу за допомогою брекетів).
У кожному разі стоматолог проводить діагностику та в індивідуальному порядку вирішує, чи потрібно видаляти зуб. Для діагностики може знадобитися рентген, КТ або ортопантомограма – це панорамний знімок, який дозволяє візуалізувати зуби, в тому числі, які ще не прорезалися.
Коли зуб мудрості можна не видаляти?
Зуби мудрості потрібно видаляти тільки при неправильному розташуванні або розвитку інших ускладнень. Видалення "вісімок" не обов'язкове в наступних випадках:
зуб має правильне розташування;
повністю прорізався;
має зуб-антагоніст на протилежній щелепі;
не заважає сусіднім зубам;
не викликає болю, запалення ясен та інших проблем;
виконує жувальну функцію при відсутності 2 та/або 3 моляра;
використовується для установки шини при розхитуванні молярів;
потрібен для установки мостовидного протеза.
Якщо ви сумніваєтеся, чи потрібно видаляти зуб мудрості, запишіться на консультацію стоматолога в «Оксфорд Медікал» та отримаєте думку досвідченого фахівця.
Як видаляють зуби мудрості?
Методика видалення зуба мудрості залежить від його розташування (в верхній або нижній щелепі, нормальне або аномальне) та наявності ускладнень. Залежно від цього видалення зуба мудрості можна вважати:
простим – зуб повністю прорізався, немає ускладнень та необхідності розсікати ясна;
складним – зуб ретинований або частково прорізався, атипово розташований, потрібне розсічення ясна тощо.
У будь-якому випадку видалення зубів мудрості вимагає обережності, оскільки поблизу від їх коренів проходять відгалуження трійчастого нерва. Як правило, видалення верхніх зубів мудрості проходить легше, позаяк вони мають нормальну конфігурацію, а кісткова тканина щелепи менш щільна.
Етапи процедури:
діагностика – лікар оглядає ротову порожнину, при необхідності призначає рентген або ортопантомограму (можна зробити відразу в клініці);
анестезія – як правило, використовують місцеву (анестетик ін'єкційно вводять в ясна);
видалення зуба за допомогою спеціальних інструментів;
обробка рани, при необхідності накладення швів.
повторний огляд через кілька днів або тиждень.
Складнощі видалення нижніх вісімок пов'язані з більшою щільністю кісткової тканини щелепи та кривизною коренів. Також з певними труднощами асоційоване видалення атипово розташованих та ретинованих зубів.
Атипове видалення зуба мудрості
Атиповим, як правило, називають видалення ретинованих або неправильно розташованих зубів мудрості, а також з сильно зруйнованою коронкою. Вони можуть залишитися не прорізаними, врости в ясна або гайморову пазуху, розташуватися горизонтально та тиснути на сусідні зуби. У таких випадках може знадобитися допомога щелепно-лицьового хірурга.
Етапи складного видалення зуба мудрості:
діагностика – огляд, рентген, КТ або ортопантомограма;
проведення анестезії – проводять під місцевою анестезією або седацією;
розсічення ясен та відділення їх від кісткових тканин;
поступове видалення елементів зуба;
обробка рани;
накладення швів;
повторна консультація та зняття швів (якщо використовувався не розсмоктуючийся матеріал).
Операція займає більше часу, ніж просте видалення зуба. Деяким пацієнтам рекомендують проводити її під седацією (медикаментозним сном). Це дозволяє уникнути будь-якого дискомфорту та стресу. Для підготовки до седації потрібно здати аналізи та пройти деякі обстеження.
Після атипового видалення восьмого зуба призначають антибактеріальні, протизапальні та знеболюючі препарати для зняття неприємних симптомів та профілактики ускладнень.
Рекомендації після видалення зуба мудрості
Після видалення зуба мудрості рекомендують:
30 хвилин утримувати ватний тампон, що закриває лунку;
2-3 години нічого не їсти та не пити, а також не ополіскувати рот;
прикладати до щоки холодний компрес по 10 хвилин кожні кілька годин (за призначенням лікаря);
приймати призначені стоматологом препарати;
не полоскати рот, щоб не вимити кров'яний згусток;
не очищати самостійно лунку;
відмовитися від великих фізичних навантажень та теплових процедур (гаряча ванна, лазня, загар), щоб не спровокувати кровотечу;
не відкривати широко рот, щоб не спровокувати розходження швів;
відмовитися від куріння, вживання алкоголю.
Подібних правил треба дотримуватися до загоєння рани. У разі значного підвищення температури, сильної кровотечі та появи інших тривожних симптомів рекомендується негайно звернутися до лікаря.
Ймовірні ускладнення після видалення зуба мудрості
Залежно від розташування зуба мудрості, наявності запалення та інших проблем, його видалення може бути достатньо складною процедурою. У кожному разі лікарі докладають максимум зусиль, щоб операція пройшла успішно та без ускладнень, але зі 100% гарантією виключити ризик їх виникнення не можна. Щоб його знизити, потрібно відповідально підійти до вибору клініки та хірурга, а після ретельно дотримуватися всіх його рекомендацій.
Після видалення зуба може виникнути запалення, сильна кровотеча, утворення гематоми тощо. Іноді для профілактики таких ускладнень, стоматологи призначають антибактеріальні та протизапальні препарати.
Протипоказання до видалення зуба мудрості
У ряді випадків видалення зуба мудрості рекомендують відстрочити. Операцію не можна проводити під час гострих захворювань (застуда, грип), при порушенні згортання крові, серйозних серцево-судинних захворюваннях, гіпертонічному кризу та після недавно перенесеного інфаркту або інсульту.
Щоб виключити протипоказання, лікар може призначити лабораторні аналізи та консультацію анестезіолога. Також при наявності хронічних захворювань потрібно проконсультуватися з профільними фахівцями.
Видалення зуба мудрості в «Оксфорд Медікал»
У стоматології «Оксфорд Медікал» проводять видалення зубів мудрості будь-якої складності. У клініці встановлено новітнє обладнання, в тому числі КТ-апарат, дентальний мікроскоп та ортопантомограф – апарат для панорамного рентгену щелепи. Завдяки цьому та залученню досвідчених висококваліфікованих фахівців ми надаємо пацієнтам допомогу, відповідну найвищим стандартам якості.
Перш ніж зважиться на видалення зуба, ви можете пройти консультацію у стоматолога «Оксфорд Медікал».
Для запису на прийом телефонуйте в наш контакт-центр або пишіть в чат на сайті.
Поширені запитання
Скільки болять ясна після видалення зуба мудрості?
Невеликий біль, набряк та кровоточивість можу зберігатися протягом 2-4 днів після операції.
Скільки не можна пити та їсти після видалення зуба мудрості?
Після видалення зуба протягом 2-3 годин рекомендується не ополіскувати рот, нічого не пити та не їсти, щоб виключити ризик випадання кров'яного згустку та травмування лунки. Пиття рідини через соломинку також заборонено, оскільки сприяє вимиванню з лунки кров'яного згустку.
Які зуби мудрості легше видаляти?
Видалення верхніх зубів мудрості вважається легшою процедурою. Видалення зубів мудрості на нижній щелепі ускладнюється наявністю більших коренів та більшою щільністю кісткової тканини.