(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Як і навіщо боротися з карієсом?

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

ЧОМУ З'ЯВЛЯЄТЬСЯ КАРІЄС

Карієс - захворювання, що супроводжується процесом руйнування зубів. Причину появи карієсу вчені шукали протягом кількох останніх століть. За цей час було запропоновано більше 400 теорій, що пояснюють появу карієсу. В даний час загальновизнаною є теорія, яке пояснює виникнення карієсу присутністю в порожнині рота мікробів, які переробляють наявні в порожнині рота вуглеводи (харчові залишки) в органічні кислоти. Під впливом цих кислот відбувається руйнування поверхневого шару емалі і наступне утворення в зубі каріозної порожнини.

Незадовільна гігієна порожнини рота, яка сприяє появі зубного нальоту і зубного каменю - головна причина виникнення карієсу. Якщо із зубним нальотом ще можна боротися за допомогою зубної щітки, то зубний камінь самостійному видаленню не піддається. В силу його щільного прилягання до поверхні зуба, видалити його можна тільки за допомогою, наприклад, ультразвукової чистки зубів. Перетворення зубного нальоту на зубний камінь відбувається за кілька днів, протягом яких він просочується солями кальцію. Тому, як тільки на ваших зубах утворився зубний камінь, мікроорганізми чинять шкідливий вплив на зубну емаль цілодобово, навіть якщо пацієнт раптом почав ретельно дотримуватися гігієни порожнини рота.

ФАКТОРИ, ЩО СПРИЯЮТЬ РОЗВИТКУ КАРІЄСУ

Існує ряд умов, при яких карієс розвивається набагато швидше. Його появі сприяють і інші причини, серед яких:

  • скупченість зубів. Між скупченими зубами застряє їжа, яка складно вичищається і є сприятливим середовищем для бактерій;.
  • слабке слиновиділення - слиновиділення в деякій мірі сприяє видаленню залишків їжі з поверхні зубів. В середньому, протягом доби виробляється 1,5-2 л слини, менше слиновиділення загрожує появою карієсу.
  • нейтральна кислотність слини небезпечна, тому що не дозволяє слині нейтралізувати органічні кислоти, які руйнують поверхню зубів.
  • порушення режиму харчування сприяє розвитку карієсу, особливо, якщо поєднується з недотриманням гігієни порожнини рота щоразу після їжі.

ДЕ З'ЯВЛЯЄТЬСЯ КАРІЄС

У карієсу є улюблені місця появи, найчастіше це скупчення зубного нальоту, відкладень, і харчових частинок:

  • пришийкові області зубів, саме там скупчується найбільше м'якого зубного нальоту.
  • міжзубні проміжки, там залишаються частинки їжі, які складно або неможливо дістати за допомогою зубної щітки. Допомогти тут може зубна нитка, але у нас нею або не користуються зовсім, або використовують її нерегулярно.
  • фісури на жувальній поверхні зуба - глибокі нерівності і борозни на поверхні великих зубів, в яких також осідають залишки їжі і, відповідно, мікроби.

Але у деяких щасливчиків присутній природний захист зубів від дії мікробів. Перш за все, це:
вміст у слині лізоциму, спеціального білка, який стримує зростання мікробів, що викликають карієс.
показник насиченості емалі зубів кальцієм і фтором. При високому вмісті лізоциму в слині і / або високій мінералізації емалі ризик розвитку карієсу істотно знижується.

ФОРМИ КАРІЄСУ

Розвиток каріозної хвороби ділиться на 4 стадії:

  • Карієс в стадії світлої / темної плями - поява білої або темної плями на емалі зуба, з гладкою поверхнею. Інших дефектів на цій стадії не спостерігається.
  • Поверхнева форма карієсу - поява дефекту в емалі, але дентин (тканина зуба, яка знаходиться під емаллю) не пошкоджується
  • Середній карієс - хвороба вражає дентин, але не зачіпає глибокі шари дентину біля пульпи (судинно-нервового пучка).
  • Глибока форма карієсу - руйнування глибоких шарів дентину, прилеглих до пульпи зуба.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРІЄС

Карієс, який не лікується вчасно - поступово переходить в пульпіт, при якому відбувається не тільки руйнування твердих тканин зуба, але і запалення пульпи зуба. Для пульпіту характерні гострі або хронічні ниючі болі.

Запущений пульпіт переходить в періодонтит - запалення за межами зуба. На верхівках коренів хворого зуба утворюються гранульоми (мішечки з гноєм), а на яснах з'являються свищі.

Джерела:

US National Library of Medicine

NIDCR

Journal of the American Dental Association  


( Рейтинг: 5.00, голосів: 35 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up