(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Гіпотиреоз: основні причини появи та симптоми

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Гіпотиреоз – захворювання, яке виникає на фоні недостатньої функції щитовидної залози, яка виробляє необхідні для нормальної життєдіяльності гормони. Захворювання розвивається внаслідок дефіциту в організмі тиреоїдних гормонів, таких як тетрайодтіронін (тироксин) або Т4, трийодтиронін або Т3, трийодтиронін. Їх дефіцит, неповноцінність або передчасна інактивація в тканинах істотно сповільнює процеси обміну речовин в організмі.

Випадки, коли гіпотиреоз є єдиним діагнозом, вкрай рідкісні, адже ендокринні порушення позначаються на роботі всього організму. Як правило, існує первинне захворювання, яке спровокувало порушення функції щитовидної залози. Тривалий перебіг гіпотиреозу внаслідок розбалансування всіх обмінних процесів в організмі може стати поштовхом для прогресування супутніх захворювань.

Основні симптоми гіпотиреозу

До основних проявів гіпотиреозу можна віднести:

  • різкий набір ваги, викликаний уповільненим обміном речовин;

  • набряклість обличчя та кінцівок;

  • запори, здуття живота;

  • відчуття нудоти;

  • випадання волосся;

  • слабкість, швидка стомлюваність.

Слід зазначити, що у жінок, особливо старше 50 років, ця хвороба досить поширена. Тому при наявності декількох симптомів обов'язково варто пройти діагностику.

Види та причини гіпотиреоз

Первинний гіпотиреоз виникає, коли щитовидна залоза внаслідок порушення своєї структури втрачає здатність виробляти тиреоїдні гормони. До нього приводять вроджені патології (недорозвинений орган або його повна відсутність), запальні зміни, видалення щитовидної залози (повне або часткове), наявність ракової пухлини.

Вторинний гіпотиреоз – результат зниження працездатності щитовидної залози, пов'язаний з порушенням регуляції продуктивності вироблення гормонів. Дану функцію виконує гіпоталамус, контролюючи інтенсивність синтезу гіпоталамічного тиреотропного гормону. Спостерігається або повна відсутність регуляторної речовини, або вона має аномальну структуру. В такому випадку анатомічно здорова щитовидна залоза просто не має можливості синтезувати тироксин. Типовим для таких випадків є наявність симптомів ураження також інших залоз внутрішньої секреції.

Третинний гіпотиреоз, мабуть, найскладніший випадок. Недолік тиреоїдних гормонів ніяк не пов'язаний із захворюванням щитовидної залози. Порушення причинно-наслідкових зв'язків криється в поразці гіпоталамічних ядер, що може виникнути в результаті важкої черепно-мозкової травми, перенесеного менінгоенцефаліту, внутрішньомозкової пухлини. Тоді порушується синтез гормонів (тиреоліберином), які регулюють діяльність гіпофіза, а далі по ланцюжку: гіпофіз не виробляє ТТГ, відповідно, й щитовидна залоза не виробляє тиреоїдні гормони.

Периферичний гіпотиреоз – порушення впливу тиреоїдних гормонів. До нього може призвести:

  • утворення в організмі антитіл до гормонів щитовидної залози;

  • порушення структури рецепторів (спадкова або вроджена патологія);

  • ферментопатія нирок та печінки (не дає можливості повноцінного перетворення тироксину в трийодтиронін);

  • наявність дефектів транспортних білків, що переносять гормони до клітин різних органів.

Профілактика та лікування гіпотиреоз

Яких-небудь конкретних рекомендацій, щоб не захворіти на гіпотиреоз немає, але можна уникнути його важких наслідків. Для цього необхідно уважно ставитися до свого здоров'я і харчування, а при появі характерних симптомів пройти більш детальну діагностику. Головне пам'ятати, що гіпотиреоз потрібно діагностувати та лікувати якомога швидше. Для обстеження необхідний кваліфікований лікар та обладнання, яке є в хороших клініках, наприклад, в «Оксфорд Медікал».

При лікуванні в основному застосовується замісна терапія. Однак вибір препарату, його дозування та режим прийому можуть бути визначені тільки лікарем-ендокринологом, з обов'язковим контролем клінічних даних.

Часті запитання

Які аналізи потрібно здати на гіпотиреоз?

Для діагностики гіпотиреозу можуть призначити аналізи крові на тиреотропний гормон (ТТГ), загальний та вільний трийодтиронін (Т3), загальний та вільний тироксин (Т4), тироксинзв'язуючі білки та холестерол. Також лікар може призначити загальний та біохімічний аналіз крові та інші обстеження.

Як зробити аналіз на гіпотиреоз?

Лабораторні аналізи та інші обстеження для діагностики гіпотиреозу повинен призначати лікар-ендокринолог. Аналізи проводять у ранковий час натщесерце.

Чим загрожує гіпотиреоз?

При гіпотиреозі знижується вироблення гормонів щитовидної залози, які грають важливу роль в обмінних процесах. Їх дефіцит призводить до порушень у всьому організмі. Гіпотиреоз може привести до патологій шлунково-кишкового тракту, розвитку пухлини гіпофіза, зниження пам'яті, появи роздратування, погіршення сутінкового зору. У жінок також може змінитися менструальний цикл або рано наступити менопауза. У людей похилого віку може розвинутися гіпотиреодна кома.

Чи можна повністю вилікувати гіпотиреоз?

Гіпотиреоз – це зниження вироблення щитовидною залозою певних гормонів. Для нормалізації стану пацієнта можуть призначити замісну гормональну терапію. Зазвичай, потрібне тривале лікування, а деяким пацієнтам і довічне.

Джерела: 

US National Library of Medicine

Longdom 

Oxford Academic


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up