(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Гіркота в роті: причини, лікування, профілактика

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Іноді в роті може з'явитися неприємне відчуття гіркоти. Найчастіше це викликано різким викидом вмісту дванадцятипалої кишки в шлунок, а звідти – в стравохід. Внаслідок цього ми відчуваємо жовч, яка в нормі не потрапляє в стравохід та ротову порожнину. Найчастіше цей симптом пов'язаний з вживанням жовчогінних продуктів: жирного, копченого, великих доз алкоголю або кави.

За часом появи гіркоти в роті можна судити про характер захворювання. Варто знати основні ситуації, в яких люди стикаються з цим симптомом.

Коли з'являється гіркота?

Залежно від умов та часу появи гіркоти судять про причини, яка її спровокувала:

  1. З'являється вранці. Свідчить про проблеми з печінкою, жовчним міхуром або жовчовивідними шляхами. З можливих захворювань: гепатити, холецистит, камені у жовчній протоці. Найчастіше людина відразу ж прокидається з неприємним запахом з рота.

  2. З'являється після переїдання. Може говорити про запалення слизової оболонки дванадцятипалої кишки, шлунка або ГЕРХ.

  3. З'являється разом з печією, нудотою, відчуттям сухості у роті. Найчастіше свідчить про зворотний викид вмісту дванадцятипалої кишки та шлунку в стравохід (ГЕРБ).

  4. З'являється після фізичних навантажень. Якщо при цьому виражена тяжкість в правому підребер'ї, то варто запідозрити захворювання печінки та жовчного міхура.

Гіркота в роті не завжди говорить про хвороби шлунково-кишкового тракту. Іноді вона може бути проявом алергії, наприклад, на шовний матеріал та імпланти, встановлені під час стоматологічних операцій.

На що вказує гіркота?

Присмак гіркоти – майже завжди ознака патології. Якщо цей симптом виникає неодноразово, а турбує вас кілька тижнів або місяців, варто звернутися до лікаря. Почуття гіркоти супроводжує багато захворювань:

  • панкреатит;

  • гепатит;

  • холецистит;

  • дискінезія жовчовивідних шляхів;

  • холедохолітіаз;

  • гастродуоденіт;

  • гастроезофагеальна рефлюксна хвороба;

  • ускладнення після виразкової хвороби шлунка та інші.

Лікар проведе діагностику та виявить захворювання, яке спровокувало симптом.

Діагностика та лікування

Для постановки діагнозу лікар проведе опитування та збере анамнез про перенесені захворювання, хронічні патології, алергію та спадкову схильність. Після цього він проведе пальпацію живота та призначить додаткові дослідження. Наприклад, для діагностики хвороб печінки та жовчного міхура часто використовують УЗД, роблять специфічні печінкові проби та аналізи на віруси гепатиту. Щоб виявити патологію шлунка та дванадцятипалої кишки, потрібно провести дослідження за допомогою зонда (гастроскопію) або рентгенографію з контрастом.

Як правило, з гіркотою в роті звертаються до терапевта. Він встановлює попередній діагноз та передає пацієнта до вузького спеціаліста:

  • до хірурга при холециститі, холедохолітіазі, пухлинах жовчовивідної системи або ускладненнях виразкової хвороби;

  • до інфекціоніста при вірусних гепатитах та паразитарних інвазіях;

  • до гастроентеролога при гастритах, неінфекційних гепатитах, дуоденіті та панкреатиті.

У клініці «Оксфорд Медікал» працюють фахівці, які допоможуть з виявленням причини гіркоти у роті. Вони проведуть комплексне обстеження, поставлять діагноз та призначать правильне лікування.

Часті запитання

Чому з'являється гіркота у роті?

Гіркота у роті з'являється внаслідок викиду вмісту дванадцятипалої кишки в шлунок, а потім в стравохід та ротову порожнину. В результаті людина відчуває жовч. У більшості людей гіркота в роті з'являється після вживання продуктів, які посилюють виробництво жовчі. Це кава, алкоголь, смажена та жирна їжа. Якщо гіркота з'являється часто, потрібно відвідати терапевта. Причиною можуть бути захворювання органів шлунково-кишкового тракту, печінки, жовчного міхура або жовчовивідних шляхів.

Що робити при гіркоті в роті?

Гіркота в роті може бути симптомом захворювань органів травної системи, печінки та жовчного міхура. Тому, якщо симптом з'являється часто, потрібно проконсультуватися у терапевта. Також рекомендують зменшити кількість жирної, смаженої їжі, кави та алкоголю – продуктів, які підсилюють вироблення жовчі.

Як позбутися гіркоти в роті?

Щоб позбутися гіркоти в роті, можна скорегувати свій раціон, зменшивши або відмовившись від жирних, смажених продуктів, кавових та алкогольних напоїв. Якщо на тлі дієти, гіркота в роті все одно з'являється, потрібно звернутися до фахівця та пройти діагностику.

Що приймати при гіркоті в роті?

Гіркота в роті може з'явитися внаслідок вживання гострої, жирної, смаженої їжі або кави та алкогольних напоїв. Якщо симптом не пов'язаний з прийомами їжі, причиною можуть бути серйозні порушення в роботі органів травної системи, печінки або жовчного міхура. Тому, щоб позбутися неприємного присмаку, потрібно звернутися до фахівця, пройти діагностику та відповідне лікування. Самостійно приймати ліки не рекомендується, оскільки це може тільки на деякий час приховати симптом, але не усунути його причину.

Які таблетки пити при гіркоті в роті?

Гіркота в роті з'являється внаслідок викиди жовчі в стравохід. Причиною цього можуть бути різні захворювання, тому спосіб лікування завжди індивідуальний. При захворюваннях шлунково-кишкового тракту призначають препарати, що сприяють відновленню функцій травлення. При застоях жовчі та порушенні її відтоку призначають жовчогінні препарати. Приймати їх без чітких показань небажано.

Джерела:

Nature  

Science Direct

Oxford Academic 


( Рейтинг: 3.78, голосів: 58 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up