Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря.
Стоматит – це запальне захворювання слизової оболонки порожнини рота. Воно проявляється висипом, виникненням невеликих ран та виразок на яснах, язику, піднебінні, внутрішніх сторонах щік та губ. Вважається, що стоматит виникає внаслідок імунної відповіді організму на інфекцію або інший подразник. Також стоматит з'являється внаслідок поганої гігієни ротової порожнини, опіку, променевої терапії або на тлі іншого захворювання (ГРВІ, ангіни та інших).
Симптоми та тяжкість хвороби розрізняються залежно від причини та ступеня ураження слизової оболонки. Окремі форми стоматиту успішно лікуються в домашніх умовах, але інші вимагають проведення специфічної терапії, яку може підібрати тільки лікар.
У дітей захворювання розвивається значно частіше, ніж у дорослих. Це пов'язано з особливостями імунної системи. У малюків імунітет формується поступово і спочатку не справляється з усіма інфекціями, які проникають в організм. З цієї ж причини й прояви хвороби у дітей можуть бути більш вираженими, ніж у дорослих.
Симптомами стоматиту можуть бути:
висип, рани, виразки у роті;
наліт молочного кольору на язиці та яснах;
почервоніння слизової оболонки;
больові відчуття (особливо під час прийому їжі);
кровоточивість;
посилене слиновиділення;
неприємний запах з рота;
в рідкісних випадках також підвищується температура та збільшуються лімфовузли на шиї.
Прояви стоматиту можуть відрізнятися в залежності від виду захворювання. Наприклад, при бактеріальній інфекції в роті спочатку з'являється гнійний висип, який незабаром змінюється ерозією та виразками на місцях висипань. При грибковому (кандидозному) захворюванні на слизових оболонках утворюється густий наліт білястого кольору та ерозії. Ця форма стоматиту часто виникає у немовлят.
Стоматит розвивається протягом одного або декількох днів. Спочатку з'являється почервоніння ураженої ділянки слизової оболонки, а потім почуття розпирання та ниючий біль. На наступний день або раніше починають з'являтися круглі виразки, вкриті по центру білим нальотом. Водночас з'являються й інші симптоми стоматиту: біль, кровоточивість ясен иа виразок, посилене слиновиділення та неприємний запах з рота.
Інтенсивність симптомів може бути різною. У дорослих при легких формах стоматиту симптоми можуть бути маловираженими та не спричиняти сильного болю. Дітям захворювання може створювати більше дискомфорту. Через біль у роті маленька дитина може відмовлятися від годування, більше плакати та вередувати. Також у дітей може відбуватися загальна інтоксикація організму, підвищуватися температура, з'являтися слабкість.
Є кілька основних причин розвитку стоматиту: вірусна, бактеріальна та грибкова інфекція, алергія, опік або інше пошкодження слизової оболонки. При цьому, щоб захворювання почало розвиватися, потрібні сприятливі фактори. У нормі мікрофлора ротової порожнини та постійне слиновиділення захищають слизові оболонки від розвитку інфекції. Якщо ж на неї потрапляють патогенні мікроорганізми, а імунний захист ослаблений, вони починають активно розмножуватися, що і призводить до розвитку стоматиту.
Фактори, які підвищують ризик розвитку стоматиту:
недостатня гігієна порожнини рота;
наявність каріозних пошкоджень на зубах;
травми слизової оболонки рота (опіки, подряпини);
носіння неякісних або некомфортних зубних протезів (накопичуються бактерії, порушується слизова оболонка);
ослаблення імунітету;
гормональний дисбаланс;
дефіцит вітаміну В, цинку та заліза;
прийом антибіотиків, сечогінних та деяких інших препаратів;
сильне зневоднення організму;
глистяні інвазії;
деякі захворювання травної системи.
Стоматит може розвинутися самостійно на тлі наявних факторів ризику або в результаті зараження. Передається бактеріальний стоматит, вірусний та грибковий.
Стоматит класифікують за кількома параметрами: причини розвитку, формою ураження слизових оболонок, тривалості захворювання (гостра і хронічна стадія).
Залежно від причини розвитку виділяють такі види стоматиту:
бактеріальний – найчастіше розвивається при інфікуванні стрептококовими бактеріями (також може виникнути на тлі туберкульозу та інших хвороб);
вірусний – розвивається в результаті зараження вірусом герпесу, грипу та інших;
грибковий – з'являтися при грибкових інфекціях, наприклад, кандидозі;
медикаментозний – розвивається при алергії на якісь ліки;
хімічний – з'являється при опіку слизової оболонки хімічними речовинами (кислотою, перекисом та іншими);
променевий – розвивається на тлі або після застосування променевої терапії або впливу на організм радіації.
Також стоматит поділяють на кілька видів за характером клінічних проявів (симптомів):
катаральний – найлегша форма, при якій трохи набрякає та болить слизова оболонка рота, і на ній утворюються поодинокі осередки сірого кольору;
виразковий – відбувається ураження більшої частини слизової оболонки, на ній утворюються ерозії та виразки, з'являється біль в яснах, кровоточивість, іноді невелике підвищення температури;
афтозний – розвивається на будь-яких поверхнях ротової порожнини (ясна, губи) та проявляється круглими виразками з червоним обідком (може мати інфекційну або алергічну природу);
гангренозний – найскладніша та рідкісна форма стоматиту, характеризується швидким перебігом захворювання, ураженням великих ділянок ротової порожнини, високою температурою та відторгненням некротичних тканин.
Найбільш часто зустрічається катаральний стоматит, який швидко та легко лікується при правильно підібраній терапії. Виразковий та афтозний стоматит також успішно піддаються лікуванню, але воно займає більше часу.
Для діагностики стоматиту лікарю достатньо оглянути ротову порожнину пацієнта та дізнатися його скарги. У рідкісних випадках для визначення характеру стоматиту може знадобитися лабораторна діагностика: аналізи крові та зіскрібка з ротової порожнини.
Спосіб лікування стоматиту у дітей і дорослих різниться в залежності від форми захворювання та основної його причини. У всіх випадках застосовують комплексну терапію, яка включає прийом препаратів та місцеву обробку ротової порожнини.
Для лікування стоматиту застосовують:
медикаментозне лікування (антибіотики, протигрибкові або противірусні препарати, іноді також імуностимулятори та протизапальні засоби);
обробку слизових оболонок рота спеціальними засобами (проводять промивання, полоскання рота, використовують мазі);
зміну раціону харчування (тимчасове виключення продуктів, які травмують або дратують слизову рота).
При складних формах захворювання також може знадобитися вишкрібання та спеціальна медикаментозна обробка уражених ділянок слизової оболонки. При гангренозному стоматиті також проводять видалення уражених тканин. Однак такі випадки зустрічаються вкрай рідко.
У більшості пацієнтів симптоми стоматиту зменшується вже через кілька днів, а повністю захворювання проходить за 1-2 тижні. Основне лікування зводиться до прийому препаратів для усунення інфекції (вірусної, грибкової або бактеріальної) та місцевої обробки ротової порожнини антисептичними засобами та прискорюючими загоєння.
Як правило, стоматит лікується в домашніх умовах, але для підбору оптимальної терапії потрібно звернутися до лікаря.
У більшості випадків стоматит успішно лікується та не викликає ніяких ускладнень. Імовірність їх виникнення з'являється тільки при відсутності правильного лікування. В цьому випадку стоматит може перейти в більш важку форму і вразити велику площу ротової порожнини та мигдалини, а також викликати розвиток захворювань горла. Також стоматит може перейти у повільну хронічну стадію, спровокувати кровоточивість ясен та виникнення вторинних інфекцій (повторне зараження і розвиток захворювання).
При правильному підході лікування стоматиту займаєть близько тижня або трохи більше. Оскільки захворювання може бути викликано різними інфекціями, потрібно звернутися до стоматолога та пройти огляд. Лікар визначить вид захворювання, при необхідності призначить аналізи та підбере оптимальну тактику лікування. Це дозволить швидко вилікувати захворювання та знизити ймовірність повторного розвитку.
В середньому стоматит лікується від 5 до 10 днів, але при складних формах захворювання воно може тривати до 3 тижнів. Зменшити біль та усунути інші симптоми можна швидше за допомогою засобів для місцевого застосування (розчини для полоскання, мазі для ротової порожнини). При цьому слід пам'ятати, що навіть при зменшенні болю та висипань лікування потрібно пройти повністю, щоб усунути інфекцію.
У більшості випадків стоматит успішно лікується в домашніх умовах, але щоб підібрати правильне лікування, потрібно звернутися до фахівця. Захворювання може бути викликане бактеріальною, вірусною або грибковою інфекцією. Щоб це визначити, треба провести діагностику. Поставивши точний діагноз, лікар призначає препарати для внутрішнього прийому та місцевого застосування (полоскання, мазі тощо).
Супутні послуги:
Джерела:
Опубликовано: 19.06.2020
Обновлено: 10.02.2021
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2, Виноградар
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram