(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Оніхомікоз: причини, симптоми, діагностика та лікування

Лазук Ірина Ігорівна

Лікар-дерматолог

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

В наш час грибкові інфекції набувають все більшого поширення. За статистикою, від них страждає близько 10% населення земної кулі, і з кожним роком ця цифра зростає. Чоловіки схильні до захворювання у 2 рази більше, ніж жінки.

Що таке оніхомікоз?

Оніхомікоз – це грибкове ураження нігтьових пластинок. Збудниками оніхомікозу є гриби-дерматофіти – Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes і Epidermophyton floccosum, Candida, цвілеві гриби, а також змішана грибкова інфекція.

Чоловіки схильні до захворювання у 2 рази більше, ніж жінки. Крім того, чим старше стає людина, тим слабкіше імунітет та опірність організму до інфекцій. У віці від 70 та старше нігтьовим грибком страждає кожна друга людина на планеті. Цьому сприяє повільне зростання нігтьових пластинок та порушення кровообігу в осіб похилого віку. У хворих з діагнозом «імунодефіцит» або «цукровий діабет» оніхомікоз діагностують також досить часто. Грибкові захворювання загострюються навесні та восени, що пов'язано з сезонним падінням імунітету.

Симптоми та причини оніхомікоз

Зовні грибок проявляється наступним чином: колір, товщина та форма нігтьової пластини змінюються; відбувається деструкція нігтя. Зазвичай ураження починається з I та V пальців ніг. У деяких випадках інфекція супроводжується почорнінням нігтів, як при механічній травмі.

Виділяють 3 клінічні форми оніхомікозу:

  1. Гіпертрофічна. Характеризується ущільненням та пожовтінням нігтьової пластини. Надалі може відбутися відшарування нігтьової пластини; вона втрачає свій блиск, краї стають зазубреними.

  2. Нормотрофічна. У товщі нігтя утворюються ділянки жовтого та білого кольору. При цьому нігтьова пластина не змінює своєї форми, піднігтьовий гіперкератоз не виражений.

  3. Атрофічна. Спостерігається витончення та відшарування нігтьової пластини, утворення пустот та часткове руйнування нігтя.

Причини виникнення оніхомікозу

  1. Наявність таких захворювань: гіпергідроз, плоскостопість, порушення обміну речовин (цукровий діабет, атеросклероз, метаболічний синдром), імунодефіцит (СНІД), порушення кровоносної системи (варикозне розширення вен, серцева недостатність при вадах клапанів та гіпертонічній хворобі); захворювання нервової системи; хронічні шкірні захворювання.

  2. Відвідування місць загального користування: басейну, сауни, лазні, роздягалень в спортзалах, пляжів, манікюрних / педикюрних салонів.

  3. Носіння взуття, яке блокує нормальний кровообіг та викликає рясне потовиділення (вузьке взуття); використання загального домашнього взуття. Панчохи та шкарпетки з синтетичних волокон створюють парниковий ефект, який є сприятливим середовищем для розвитку бактеріальної флори.

  4. Прийом антибіотиків та препаратів, які підвищують згортання крові; тривале лікування глюкокортикостероїдами, цитостатиками.

  5. Частий контакт із засобами побутової хімії.

  6. Механічні травми нігтьових пластин та відмороження, що сприяє проникненню грибка всередину нігтьової пластини.

Діагностика та лікування оніхомікозу

Діагностичний висновок про наявність оніхомікозу грунтується на клінічній картині захворювання, а також на результатах лабораторних досліджень. В першу чергу лікар-дерматолог оцінює стан нігтьового валика та нігтьової пластини: її форму, структуру, товщину, колір. 

Лабораторні методи діагностики доповнюють, підтверджують або ж виключають клінічний діагноз. Основне завдання лікаря-дерматолога полягає в отриманні культури паразитуючого гриба (грибів). 

Однак завдання фахівця може істотно ускладнитися несвоєчасним зверненням пацієнта. На пізніх стадіях грибок набагато гірше піддається лікуванню. На ранніх же стадіях лікар зможе швидко та ефективно позбавити Вас від інфекції.

Найчастіше хворі не сприймають грибок як серйозне захворювання. Він швидше розцінюється як естетична проблема. Однак лікування оніхомікозу необхідно та повинно проводитись вчасно, адже хвороба може набути хронічну форму. Крім того, інфекція завдає системну шкоду всьому організму, оскільки грибок виділяє токсичні речовини, провокуючи алергічні реакції та зниження загального імунітету. Саме тому слід уважно ставитися до свого організму та відзначати будь-які зміни в його стані.

І пам'ятайте: самолікування може призвести до тяжких ускладнень!

Джерела:

US National Library of Medicine

ResearchGate  

Indian Journal of Medical Microbiology


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up