Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Педикульоз: діагностика та методи лікування

Зміст:

  1. Симптоми педикульозу

  2. Причини педикульозу

  3. Діагностика педикульозу

  4. Лікування педикульозу

  5. Профілактика педикульозу

Педикульоз – це зараження шкіри голови та волосся вошами. Щорічно воно зустрічається у мільйонів дітей шкільного віку. Захворювання викликає постійний свербіж і завдає сильного дискомфорту, але при невеликому розмірі колонії не несе загрози здоров'ю. Воші не переносять інфекції, а ризик ускладнень виникає тільки при розчісуванні шкіри в місцях укусів.

Позбутися вошей можна як у домашніх умовах, так і звернувшись до фахівця.

Симптоми педикульозу

ПедикульозОсновним симптомом педикульозу є сильний свербіж. Оскільки воші живляться кров'ю, вони залишають на шкірі безліч дрібних укусів. Сверблячка з'являється в результаті алергічної реакції організму на речовини, що виділяються комахами при укусі. Оскільки спочатку їх мало, у перші 4-6 тижнів після зараження свербіж може не з'являтися. Також його інтенсивність залежить від індивідуальної чутливості людини.

Крім цього, при педикульозі на шкірі можна помітити невеликі червоні цятки, які залишаються після укусів. Інші симптоми є вторинними – з'являються через розчісування ран, що відчувається пацієнтом дискомфорту та життєдіяльності вошей.

Запідозрити педикульоз можна за такими ознаками:

  • наявність вошей або їх яєць на шкірі голови та волосся;

  • сильний свербіж, який поширюється по всій голові, вухах та шиї;

  • червоні сліди від укусів на голові, шиї, плечах;

  • невеликі виразки (з'являються при розчісуванні укусів);

  • алергічний висип на обличчі та тілі;

  • сплутаність, ламкість та сухість волосся;

  • підвищена дратівливість, порушення сну.

Причини педикульозу

Найчастіше педикульоз зустрічається у дітей віком від 3 до 15 років. Зараження відбувається при безпосередньому контакті з інфікованою людиною, як правило, при зіткненні голів чи волосся. Оскільки воші можуть тільки повзати, але не здатні стрибати, заразитися ними на відстані не можна.

Також воші можуть передаватися при використанні речей іншої людини, наприклад:

  • шапки, шарфа;

  • гребінця;

  • аксесуарів для волосся;

  • навушників;

  • подушки;

  • рушника тощо.

Крім цього ймовірність зараження існує, якщо сидіти чи лежати на дивані, кріслі, де щойно відпочивала інфікована людина.

Діагностика педикульозу

Для діагностики педикульозу потрібно провести ретельний огляд шкіри голови та волосся. Зробити це можна, злегка зволоживши волосся (наприклад, кондиціонером) і розчісуючи його тонким гребінцем. Потрібно відокремлювати невеликі пасма та уважно оглядати коріння волосся. Діагноз підтверджується, якщо є живі воші або їх яйця та німфи. Якщо виявити комах не вдається, слід оглянути всю поверхню голови.

Щоб точно підтвердити зараження вошами, бажано звернутися до фахівця. Не знаючи всіх особливостей педикульозу, пацієнти часто плутають його з лупою та дерматологічними захворюваннями. Особливо важливо проконсультуватися у дерматолога, якщо є ураження шкіри (висип, виразки тощо).

Лікування педикульозу

Лікування педикульозу в КиєвіДля лікування педикульозу застосовують антипаразитарні препарати зовнішньої дії. Їх наносять на шкіру голови та волосся і залишають на вказаний в інструкції час. Діючі речовини впливають на нервову систему вошей та паралізують їх. В результаті дорослі особини досить швидко гинуть. Яйця та німфи менш сприйнятливі до цих засобів, тому за кілька днів обробку радять повторити.

Після нанесення препарату, щоб прибрати вошей, потрібно ретельно вичесати волосся. Для цього можна розділити їх на кілька частин, зробити проділ і слідуючи від нього зверху донизу очистити всі волоски. Потрібно враховувати, що воші дуже дрібні та їх легко не помітити, тому не варто пропускати жодної ділянки, навіть якщо вона здається чистою. Також варто знати, що яйця та німфи вошей завдяки клеючій речовині, що виділяється самкою, міцно прилипають до коріння волосся і склеюють їх. Перебувати вони можуть на відстані до 5 мм від шкіри голови.

У деяких випадках однієї обробки буває достатньо, щоб усунути всіх паразитів, але частіше процедуру доводиться повторювати 2 або більше разів. Через 1-2 дні після першої обробки потрібно уважно оглянути голову і, якщо буде виявлено живих особин, повторити її, а якщо ні – тоді через 2 тижні. Саме стільки часу яйця вошей розвиваються, минаючи стадію німфи і стаючи дорослими особинами.

Перед лікуванням рекомендується відвідати дерматолога. Лікар підбере препарат та розповість, як правильно провести процедуру.

Крім цього, рекомендується випрати за високої температури всі речі, якими користувався заражений останнім часом. Якщо це неможливо, потрібно здати їх у хімчистку, або помістити в поліетиленовий пакет, що закривається, і залишити в ньому на 2-3 тижні – за цей час воші загинуть.

Також необхідно оглянути всіх членів сім'ї та інших людей, з ким спілкувалася інфікована людина. Можливо, їм теж потрібно пройти лікування.

Профілактика педикульозу

У більшості випадків воші поширюються при тісному контакті людей, наприклад, коли діти сидять за однією партою або граються разом. Ризик зараження через одяг або побутові предмети значно нижчий, оскільки комахи поза людським тілом гинуть протягом 1-2, а личинки – 10 днів.

Щоб знизити ризик зараження, рекомендують:

  • уникати тісного контакту з людьми, коли голови чи волосся знаходяться дуже близько;

  • не давати комусь носити свій одяг і, відповідно, не брати чужого;

  • не використовувати чужі гребінці, шпильки, заколки для волосся;

  • не сидіти на диванах, кріслах тощо, де нещодавно сиділа заражена людина;

  • одяг та інші речі, якими користувався хворий, прати за дуже високих температур і гладити праскою;

  • пропилососити підлогу та меблі в будинку зараженого.

Джерела:

American Academy of Dermatology Association 

US National Library of Medicine

Mayo Clinic 


( Рейтинг: 3.00, голосів: 2 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up