Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Вегетосудинна дистонія: чим небезпечна та як її лікувати?

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Вегетативна нервова система відповідальна за роботу судин та внутрішніх органів. Її поділяють на парасимпатичну та симпатичну. Парасимпатична відповідальна за регуляцію організму під час сну, а також за відновлення витрачених енергетичних запасів. Симпатична – активна під час неспання, а тому "розганяє" метаболізм та підвищує збудливість більшості тканин, що необхідно для активної денної діяльності.

Що таке ВСД?

Вегетосудинна дистонія – це порушення в скоординованій роботі парасимпатичної та симпатичної нервової системи. Це призводить до некоректної роботи внутрішніх органів, кисневого голодування тканин, внаслідок порушення роботи судин. ВСД – це не хвороба, а синдром, тобто комплекс симптомів. З огляду на стан навколишнього середовища, особливості сучасного життя, даний діагноз можна поставити більше ніж 70% населення Землі.

Причини появи та симптоми ВСД

Сьогодні відомо безліч причин ВСД:

  • алергічні реакції;

  • захворювання хребта – остеохондроз шийного відділу хребта, підвивих шийних хребців, міжхребцеві грижі;

  • порушення роботи ендокринної системи – часто зустрічається у жінок в період менопаузи, у підлітків при змінах гормонального фону в пубертатному періоді;

  • спадкова схильність;

  • патологія ендокринної системи (цукровий діабет, гіпотиреоз);

  • переїзд на великі відстані, особливо пов'язаний зі зміною клімату та часового поясу;

  • тютюнопаління – тривале куріння призводить до порушення функціонування нервової системи;

  • хронічна інтоксикація – надмірне вживання алкоголю, робота зі шкідливими хімічними речовинами;

  • хронічні захворювання внутрішніх органів – бронхіальна астма, виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки, панкреатит.

Ще одна поширена причина ВСД – хронічний стрес та перевтома, які також можуть вплинути на скоординовану роботу симпатичної та парасимпатичної систем.

Види ВСД

Вегетосудинна дистонія – багатолика патологія, яка у кожного окремого пацієнта може мати свої прояви. Залежно від превалювання того чи іншого симптомокомплексу виділяють різні типи ВСД.

Найчастіше вона впливає на роботу серцево-судинної системи. Кардіологічний тип супроводжується больовими відчуттями в області серця, прискоренням пульсу, занепокоєнням, підвищенням артеріального тиску. Основною ознакою гіпертонічного типу ВСД є підвищення артеріального тиску до 170/100 мм. рт. ст., головний біль та мушки перед очима, а гіпотонічного – падіння артеріального тиску до 90/60 мм. рт. ст., та холодні кінцівки.

Можливе порушення стану по вісцеральному типу, при якому виникають виражені, часті болі в області живота. Вони можуть супроводжуватися метеоризмом, діареєю або запором. При респіраторному типі ВСД з'являються болі в грудній клітці та задишка. Напад може супроводжуватися почуттям стороннього тіла в горлі, кашлем.

Однак найчастіше зустрічається астенічний тип ВСД. При цьому типі патології пацієнт скаржиться на втому, втрату працездатності. Стан може супроводжуватися тремтінням в руках, незначним підвищенням температури та панічними атаками.

Лікування та профілактика вегетосудинної дистонії

Лікування вегетосудинної дистонії завжди полягає в діагностиці та усуненні основного захворювання, що спровокувало симптомокомплекс. В рамках лікування можуть вживатися заходи, спрямовані на усунення синдрому ВСД:

  1. Застосування медикаментозних засобів – вітамінних комплексів, ноотропів.

  2. Фізіотерапевтичні методики. Ефективними показали себе масаж голови та шиї, електрофорез з лікарськими препаратами.

  3. Голкорефлексотерапія.

  4. Лікувальна гімнастика.

Краще лікування ВСД – це її профілактика. Таким пацієнтам необхідно строго дотримуватися дієти, відмовитися від шкідливих звичок, пройти коректний курс терапії основного соматичного захворювання. Прийом контрастного душу, регулярні заняття спортом також надають хороший ефект. Пацієнтам з частими загостреннями рекомендовано регулярно проходити санаторно-курортне лікування.

Варто пам'ятати, що самолікування – небезпечно для вашого здоров'я. Тільки кваліфікований фахівець зможе встановити коректний діагноз та призначити терапію.

Часті запитання

Чим небезпечна вегетосудинна дистонія?

Вегетосудинна дистонія – це порушення функцій нервової системи. Вона може викликати погіршення загального самопочуття та збої в роботі внутрішніх органів. Симптоми та ускладнення вегетосудинної дистонії у різних пацієнтів відрізняються. Захворювання може супроводжуватися частими головними болями, дзвоном у вухах, почуттям страху, непритомністю та іншими симптомами. При відсутності лікування вегето-судинна дистонія може призводити до зниження якості життя.

Чим лікують вегетосудинну дистонію?

Для усунення симптомів вегетосудинної дистонії рекомендують змінити режим дня, лягати спати та прокидатися в один і той же час, виконувати фізичні вправи, дотримуватися визначеного раціону харчування, проходити сеанси фізіотерапії та голкорефлексотерапії. У деяких випадках лікар також може призначити медикаментозне лікування.

Скільки лікується вегетосудинна дистонія?

Програма та тривалість лікування вегетосудинної дистонії залежить від симптомів пацієнта, наявності супутніх захворювань та ускладнень. Часто пацієнтам потрібно регулярне спостереження у лікаря.

До якого лікаря звернутися при вегетосудинній дистонії?

При появі симптомів вегетосудинної дистонії потрібно звернутися до лікаря-терапевта або невролога.

Джерела:

Taylor 

East European Journal of Neurology 

Journal оf Education


( Рейтинг: 3.60, голосів: 5 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up