(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Причини виникнення та симптоми хронічного гастриту

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Гастрит – запалення слизової оболонки шлунка, яке призводить до порушення нормальної роботи даного органу. Він, як і безліч інших захворювань, може бути гострим або придбати хронічну форму. Гострий гастрит – це запальні процеси в шлунку, які можуть бути викликані дією сильних подразників. Хронічний гастрит – хвороба, пов'язана зі структурними змінами та атрофією слизової оболонки. Небезпека полягає в тому, що придбана хронічна форма захворювання може трансформуватися у виразкову хворобу (особливо антральний гастрит) або навіть рак шлунка.

Причини та основні симптоми гастриту

Спровокувати розвиток хронічного гастриту може безліч чинників. Часто це елементарні дії, які ми здійснюємо щодня:

  • неправильне харчування (нерегулярний та швидкий прийом їжі, їжа всухом'ятку, зловживання приправами, спеціями, маринадом та копченостями);

  • алкоголь (порушує природне слизоутворення, процес шлункового кровообігу, пригнічує регенерацію клітин);

  • тривале куріння (провокує підвищену секрецію соляної кислоти);

  • зараження бактерією «Helicobacter pylori» (хелікобактер пілорі), яка може роками жити в шлунку та руйнувати слизові оболонки, провокуючи розвиток гастриту;

  • прийом лікарських препаратів (деякі здатні спровокувати захворювання).

Найбільш поширені ознаки гастриту – гострі або ниючі болі в районі шлунка, які можуть затихати або загострюватися під час прийняття їжі. Також у хворого може спостерігатися печія, нудота, блювота, здуття живота, втрата апетиту та слабкість, а на язиці утворюється брудно-жовтий або сіро-білий наліт.

Діагностика гастриту

Поставити діагноз «гастрит» може тільки лікар-гастроентеролог, тому при підозрі краще звернутися в клініку. Первинний терапевтичний огляд та лабораторні аналізи допоможуть визначити стан більш точно. При необхідності можуть бути призначені апаратні дослідження (УЗД, рентген та ін.), зондування, шлункова рН-метрія та інші типи діагностики.

Дієта при хронічному гастриті

Особливу роль в харчуванні людей з хронічним гастритом відіграє дієта. Тому дуже важливо призначати дієту тільки після консультації з лікарем та проходження всіх необхідних обстежень.

Харчуватися необхідно дрібно (5-6 разів на добу), при цьому їжа повинна бути помірно гарячою та досить ретельно механічно обробленою. Вибір тієї чи іншої дієти значною мірою залежить від кислотоутворюючої функції шлунка.

Якщо у хворого підвищена секреторна функція шлунка, то з раціону харчування виключаються продукти, які підвищують секрецію соляної кислоти та дратівливо діють на слизову оболонку шлунка:

  • міцні бульйони;

  • смажену їжу, копченості та консерви;

  • спеції та приправи;

  • маринади та соління;

  • міцний чай, кава;

  • газовані напої та алкоголь.

Такі продукти як м'ясо або риба краще вживати вареними або приготованими на пару. У харчовий раціон можна включити різні каші, макаронні вироби, черствий хліб (білий), печиво або сухий бісквіт, молочні супи, тушковані овочі (кольорова капуста, картопля, морква та ін.), печені яблука. З напоїв рекомендовані слабкий чай, какао з молоком, а також різні киселі, муси.

При секреторній недостатності повноцінна та різноманітна їжа у своєму складі має містити речовини, що стимулюють виділення шлункової кислоти:

  • нежирні сорти м'яса та риби;

  • зелень;

  • відварні, запечені або тушковані овочі;

  • каші;

  • фруктові та овочеві соки;

  • кисломолочні продукти.

При виборі дієтичного харчування враховуйте наявність супутніх захворювань підшлункової залози, кишечника, жовчного міхура. Дієтичне харчування призначається індивідуально. Більш сувора дієта призначається в періоди загострення, як правило, на 1-2 місяці, але основні принципи харчування при наявності хронічного захворювання повинні дотримуватися протягом багатьох років.

Хворий з хронічним гастритом, який супроводжується падінням секреції соляної кислоти, а тим більше з його атрофічними формами, повинен перебувати під диспансерним наглядом. Проходити ендоскопічний контроль не рідше ніж один раз на рік, а восени та навесні проводити курси профілактичного лікування. 

Таким чином, навіть при перших ознаках гастриту варто звернутися до лікаря, а при діагностуванні хронічної форми довірити лікування кваліфікованим фахівцям в клініці «Оксфорд Медікал».

Джерела: 

US National Library of Medicine

Рubmed 

American Journal of Medicine 


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up