Гастрит - це гостре або хронічне запалення слизової оболонки шлунка, що провокує порушення функціонування даного органу. Виділяють гастрит зі зниженою кислотністю шлунка, з нормальною і з підвищеною. У наші дні гастрит вже називають захворюванням століття. Від гастриту страждають люди у будь-якому віці. А згідно з даними статистики охорони здоров'я, більше половини населення нашої країни страждають від однієї з форм гастриту. При гастриті їжа у шлунку погано перетравлюється, що призводить до втрати сил.
ВИДИ ГАСТРИТУ
Гастрит класифікують за різними параметрами.
Найважливішим є поділ за клінічним перебігом. Виділяють:
- гострий гастрит;
- хронічний.
Симптоми гострого гастриту розвиваються швидко і є більш вираженими. Як правило, хвороба з'являється внаслідок агресивного впливу на слизову шлунка деяких продуктів, напоїв, лікарських засобів тощо.
Хронічний гастрит розвивається після гострого. Для нього характерне чергування періодів загострення і ремісії. Симптоми менш виражені в
Також залежно від рівня кислотності виділяють гастрит із нормальною кислотністю, підвищеною та зниженою.
Гострий гастрит поділяють на 4 види за характером ураження слизової оболонки та симптоматикою:
- катаральний - запалення і дистрофічні зміни відбуваються тільки в клітинах епітелію;
- фіброзний - сильне запалення, яке розвивається внаслідок інфекції або отруєння хімічними речовинами;
- некротичний - відбувається некротичне ураження слизової оболонки;
- флегмонозний - розвивається гнійний процес (часто є ускладненням інфекційних захворювань, виразки або раку шлунка).
Хронічний гастрит залежно від причини розвитку поділяють на такі 4 групи:
- бактеріальний - розвивається на тлі бактеріальної інфекції, переважно хелікобактер пілорі;
- аутоімунний - розвивається внаслідок агресивного впливу імунної системи на клітини слизової оболонки шлунка;
- хімічний - причиною є вплив на слизову оболонку шлунка жовчі та ферментів травної системи внаслідок порушення моторики або ферментативних функцій (цю форму також називають рефлюкс-гастритом);
- змішаний - характеризується впливом кількох різних агресивних чинників (неправильне харчування, алкоголізм, вживання деяких ліків тощо).
Також залежно від локалізації виділяють обмежений і поширений гастрит.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ГАСТРИТУ

Причин гастриту досить багато. Основними є:
- неправильне харчування, яке включає погане пережовування їжі, вживання низькоякісних продуктів, гострих і маринованих страв у великій кількості, а також рідкісне вживання в їжу гарячого;
- сніданки і перекушування на бігу;
- недотримання режиму харчування;
- переїдання перед сном;
- прийом лікарських препаратів, що дратують слизову оболонку шлунка (сульфаніламіди, антибіотики тощо);
- шкідливі звички;
- інтоксикації при захворюваннях нирок;
- спадкова схильність;
- хронічна втомлюваність;
- часті та сильні стреси (одна з головних причин гастриту).
У більшості випадків збудником гастриту є бактерія Helicobacter pylori, яка інфікує шлунок і розчиняє його захисний слиз, в результаті чого шлунковий сік потрапляє на слизову оболонку, викликає її опік, запалення та утворення виразок. Дана бактерія також виробляє токсин, що провокує загибель клітин шлунка.
СИМПТОМИ ГАСТРИТУ ШЛУНКА
Гастрит, як правило, характеризується такими симптомами:
- ниючий або гострий біль у верхньому відділі живота;
- неприємне відчуття переповненості в животі після їжі;
- дискомфорт в животі: відчуття тяжкості та здуття;
- нудота і блювота;
- печія;
- неприємний запах з рота;
- втрата апетиту;
- зниження маси тіла;
- розлади шлунка.
Наявність певних симптомів та їх інтенсивність залежать від форми та стадії захворювання. Як правило, гострий гастрит симптоми викликає більш виражені, тоді як при хронічному вони мало помітні, але посилюються у період загострення.
Симптоми гастриту з пониженою кислотністю можуть включати відчуття важкості у шлунку після їжі, здуття, слабкість, а також розлади травлення. Дуже часто при гастриті з пониженою кислотністю симптоми можуть бути менш вираженими. Тому не слід нехтувати візитом до гастроентеролога навіть за мінімальних проявів хвороби. Лікування шлунку на ранній стадії може бути значно легшим, ніж у разі прогресування гастриту та появи ускладнень.
ДІАГНОСТИКА ГАСТРИТУ у Києві
Сучасні методи діагностики, що застосовуються у клініці «Оксфорд Медікал», дозволяють швидко і точно поставити правильний діагноз пацієнту, який страждає гастроентерологічними проблемами. Різні лабораторні та мікробіологічні дослідження допомагають визначити наявність бактерії Helicobacter pylori в слизовій оболонці шлунка.
Лікар-гастроентеролог ставить діагноз пацієнту після огляду і проведення ряду досліджень. При гастриті діагностика може включати:
- аналізи на наявність бактерії Helicobacter pylori;
- рентгенологічне дослідження шлунка;
- гастроскопія;
- біопсія слизової шлунка;
- дослідження шлункової секреції.
Методи лікування гастриту

При запаленні шлунку лікування зазвичай включає:
- строгу дієту: перші кілька днів захворювання слід повністю утриматися від прийому їжі, потім рекомендується щадне харчування (нежирні, протерті, теплі страви);
- ліки, що знижують кислотність шлунка;
- антибіотики для знищення бактерії Helicobacter pylori.
Для контролю ефективності лікування проводиться повторна гастроскопія та обстеження на наявність бактерії Хелікобактер. Пацієнтам з хронічним гастритом лікування може бути потрібним повторно, якщо виникне загострення. Слід перебувати на диспансерному спостереженні та відвідувати гастроентеролога раз на півроку.
УСКЛАДНЕННЯ ГАСТРИТУ
При неправильному або несвоєчасному лікуванні гострий гастрит може перейти в хронічну форму. Він довгий час розвивається з маловираженою симптоматикою, але при цьому поступово відбуваються незворотні зміни. Порушується регенерація і відбувається атрофія епітеліальних клітин, а також залозиста тканина замінюється сполучною. У результаті слизова шлунка не може нормально функціонувати, порушується синтез ферментів, соляної кислоти та пепсину.
Ускладненнями гастриту можуть бути:
- виразка шлунка і кишечника;
- шлункова кровотеча;
- анемія;
- перитоніт та інші.
Щоб знизити ризик розвитку ускладнень, потрібно своєчасно проводити лікування гастриту.
ПЕРЕВАГИ лікування гастриту КЛІНІКИ «ОКСФОРД МЕДІКАЛ»
Лікування в гастроентерологічному відділенні нашої клініки складається з:
- новітніх технологій діагностики, що дозволяють отримувати найбільш точні результати;
- призначення курсу сучасної медикаментозної терапії за допомогою якісних препаратів;
- виконання малоінвазивної або ендоскопічної операції за передовою технологією (у разі необхідності);
- індивідуального підбору курсу комплексного лікування для кожного пацієнта.
Поширені запитання:
Що таке гастрит: симптоми
Гастрит – це запалення слизової оболонки шлунка. Основні симптоми: біль у верхній частині живота, нудота, блювота, печія, здуття, неприємний запах із рота, втрата апетиту. Гострі форми можуть проявлятися різкими болями, хронічні – більш м'якими, але постійними симптомами.
Що робити, якщо гастрит?
При гастриті важливо звернутися до лікаря-гастроентеролога для точної діагностики та призначення лікування. Рекомендується дотримуватися спеціальної дієти, уникати стресів, шкідливих звичок і приймати призначені медикаменти для зменшення запалення та нормалізації роботи шлунка.
Як лікувати гастрит із підвищеною кислотністю?
Лікування гастриту з підвищеною кислотністю включає призначення препаратів, що знижують вироблення соляної кислоти, антибіотиків для знищення Helicobacter pylori (якщо інфекція присутня) та спеціальну дієту, що виключає кислі, гострі та жирні продукти.
Хронічний гастрит можна вилікувати?
Багатьох пацієнтів хвилює, чи можна вилікувати хронічний гастрит? Лікарі пояснюють, що хронічний гастрит складно повністю вилікувати, але можливо досягти тривалої ремісії, зменшити симптоми та запобігти ускладненням. Це потребує регулярного лікування, дотримання дієти, контролю за станом шлунка та уникнення провокуючих факторів.
Скільки лікується хронічний гастрит?
Лікування хронічного гастриту може тривати від кількох тижнів до кількох місяців залежно від форми захворювання, тяжкості симптомів та реакції організму на лікування. Після курсу лікування важливо підтримувати стан ремісії через регулярні огляди у лікаря та здоровий спосіб життя.
Як довго лікується гастрит?
Тривалість лікування гастриту залежить від його форми. Гострий гастрит зазвичай лікується протягом 1-2 тижнів при правильній терапії та дієті. Хронічний гастрит потребує більш тривалого лікування.
Що робити при гастриті?
При гастриті важливо звернутися до гастроентеролога для діагностики та почати лікування. Слід дотримуватися дієти, уникати жирної, гострої їжі, кофеїну та алкоголю. Важливо вживати ліки, які призначить лікар, та регулярно спостерігати за станом шлунка.
Для запису на консультацію телефонуйте до нашого контакт-центру або залишайте онлайн заявку.