Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря.
Зміст:
Що таке пучки Гіса?
Симптоми блокади пучків Гіса
Причини блокади пучків Гіса
Класифікація блокад пучків Гіса
Ускладнення блокади пучків Гіса
Діагностика блокади пучків Гіса
Лікування блокади пучків Гіса
Профілактика блокади пучків Гіса
Блокада ніжок пучків Гіса – це порушення або повне припинення провідності електричних імпульсів серця від синусового вузла до шлуночків. В результаті цього можуть відбуватися збої в роботі серця, оскільки електричні імпульси забезпечують скорочення та розслаблення його відділів.
Блокада пучків Гіса – це досить узагальнений термін. Захворювання має широку класифікацію та, відповідно, відрізняється впливом на роботу серця, симптоматикою, причиною розвитку та ризиком ускладнень.
У багатьох пацієнтів блокада є незначною та ніяк не проявляється. При відсутності інших захворювань серця такий стан іноді навіть не потребує лікування. Водночас повна блокада всіх пучків вважається небезпечним для життя станом та вимагає встановлення кардіостимулятора. Але вона зазвичай розвивається тільки як ускладнення інших серцевих патологій.
Серце людини б'ється за рахунок електричних імпульсів, що йдуть з синусового вузла, розташованого біля правого передсердя. До інших відділів серця ці імпульси передаються по певних нервових волокнах. Зокрема, з синусового вузла відходять три пучки, які охоплюють ліве та праве передсердя, забезпечуючи їх ритмічне скорочення та розслаблення. Далі ці пучки знову збираються в одній точці та створюють атріовентрикулярний вузол. Після цього вони знову розходяться, щоб перенести синусові імпульси на лівий та правий шлуночок – ці волокна й називають пучками Гіса.
Пучки Гіса складаються з правої та лівої ніжок. Остання також ділиться на передню та задню. Так вони охоплюють шлуночки з усіх боків. Блокада може виникнути як в одному пучку, або ніжці, так і відразу у всіх відділах. Також вона буває постійною чи періодичною. Все це визначає тяжкість захворювання.
У деяких людей незначна блокада може ніяк не виявлятися та ніяк не загрожувати життю. Таку форму захворювання, як правило, діагностують під час профілактичного проведення ЕКГ або при зверненні до лікаря з іншого питання.
Якщо блокада розвивається у двох або трьох пучках Гіса, присутня постійно або супроводжується іншими хворобами серця, самопочуття пацієнта часто погіршується.
Симптомами блокади пучків Гіса можуть бути:
болі в серці різної інтенсивності та періодичності;
відчуття тяжкості, тиску в грудях;
тахікардія (прискорене серцебиття);
аритмія (порушення серцевого ритму);
задишка;
запаморочення;
непритомність;
слабкість.
Ці симптоми можуть виникати при різних захворюваннях, але поява навіть декількох або всього одного з них є важливим приводом для відвідування кардіолога.
У дітей блокада пучків Гіса також може протікати безсимптомно або викликати перераховані симптоми. Крім цього вона може супроводжуватися слабкістю та зниженням активності.
Блокада пучків Гіса, особливо виражена, найчастіше розвивається як вторинне захворювання, тобто є симптомом або ускладненням іншої патології.
Причинами захворювання можуть бути:
вроджені та набуті вади серця;
інфаркт;
ішемічна хвороба серця;
серцева недостатність;
кардіоміопатія;
кардіосклероз;
стенокардія;
гіпертонія;
запалення тканин серця (ендокардит, міокардит, перикардит);
аутоімунні порушення;
ревматоїдний артрит;
хронічні захворювання дихальної системи;
прогресуюча м'язова дистрофія;
новоутворення, травми грудної клітини та інше.
Блокади пучків Гіса класифікують за кількома параметрами. Це важливо, тому що дозволяє лікарю визначити, як блокада впливає на серце пацієнта, як часто вона виявляється, чим викликана та які ускладнення може спровокувати.
За локалізацією блокада буває:
правої ніжки;
лівої ніжки;
переднього пучка лівої ніжки;
заднього пучка лівої ніжки;
двопучковою (блокада виникає у двох пучках);
трипучковою (блокада всіх пучків Гіса).
Дво- і трипучкові блокади є більш важкими формами захворювання. Можуть розвиватися на тлі інших захворювань серця та несуть ризик ускладнень.
Залежно від ступеня порушення провідності блокада буває:
повна – пучок повністю блокує проведення синусових імпульсів;
неповна – проведення імпульсів порушено, але повністю не блокується.
Також блокада може бути присутньою весь час або виникати періодично. Залежно від цього виділяють блокаду Гіса:
постійну;
епізодичну.
Імовірність ускладнень залежить багатьох чинників: типу блокади, її причини, наявності інших захворювань та віку пацієнта. Легкі безсимптомні форми найчастіше не несуть серйозного ризику здоров'ю та життю. Дво- і трипучкові блокади, навпаки, можуть спровокувати в організмі серйозні порушення.
Ускладненнями блокади пучків Гіса бувають:
аритмія, зокрема тахікардія, фібриляція шлуночків та інші види;
гостра та хронічна серцева недостатність;
тромбоемболія – закупорка судин тромбами;
асистолія – відсутність скорочень шлуночків серця;
зупинка серця.
При своєчасній діагностиці блокади пучків Гіса, з'ясуванні її причини та проведенні коректного лікування, багатьом пацієнтам вдається вести повноцінний спосіб життя.
Діагностувати блокаду пучків Гіса можна за допомогою електрокардіограми та добового холтерівського моніторування ЕГК. Вона проявляється характерними порушеннями серцевого ритму.
Блокада пучків Гіса часто розвивається на тлі інших захворювань, тому також необхідна комплексна діагностика. Пацієнту можуть призначити:
добове холтерівське моніторування ЕКГ – дослідження дозволяє діагностувати непостійну блокаду, яка не реєструється під час звичайного ЕКГ;
ехокардіографію (Ехо-КГ) – УЗД серця дозволяє оцінити анатомічну структуру серця та виявити вади, які можуть провокувати блокаду;
рентген, КТ органів грудної клітки;
лабораторні аналізи та інші дослідження.
Лікувати блокаду пучків Гіса потрібно не завжди. Якщо вона безсимптомна та у пацієнта немає інших патологій серця, лікар може вибрати тактику спостереження – обстеження повторюють кожні 6-12 місяців. При погіршенні самопочуття потрібно відразу звернутися до лікаря.
В інших випадках лікування підбирають індивідуально, приділяючи особливу увагу захворюванню, яке спровокувало розвиток блокади пучків Гіса. Також призначають препарати для усунення симптомів хвороби та профілактики ускладнень.
При важких формах блокади існує ризик епізодичних нападів, коли блокада збільшується та сильніше порушує роботу серця. Для таких випадків лікар, зазвичай, дає пацієнтові спеціальні рекомендації. Якщо ж їх немає і з'явилися сильні болі в серці, задишка та інші симптоми, потрібно негайно викликати швидку медичну допомогу.
Коли медикаментозне лікування не допомагає або у пацієнта присутня вада серця, може знадобитися установка кардіостимулятора. Це мініатюрний пристрій, який випромінює електричні імпульси та забезпечує стабільний серцевий ритм.
При блокаді пучків Гіса не можна самостійно припиняти прийом призначених лікарем препаратів або приймати інші. Цей стан є протипоказанням для прийому ряду ліків, які призначають при інших серцевих захворюваннях.
Блокаду пучків Гіса викликають багато хвороб серця, дихальної системи тощо. Щоб знизити ризик цього ускладнення, рекомендують своєчасно проходити обстеження та лікування всіх захворювань.
Також для профілактики сердечно-судинних захворювань рекомендують:
збалансовано харчуватися (менше вживати фастфуду, гострої, смаженої їжі);
регулярно виконувати нескладні фізичні вправи;
утримуватися від куріння та вживання алкогольних напоїв;
контролювати рівень стресу;
спати не менше 8 годин на добу;
регулярно проходити профілактичні обстеження.
Для запису до кардіолога «Oxford Medical» телефонуйте в наш контакт-центр або пишіть в чат на сайті клініки.
Супутні послуги:
Джерела:
Опубликовано: 14.12.2020
Обновлено: 08.02.2021
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram