(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Що робити при укусі кліща?

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

У теплу пору року любителі відпочинку на природі піддаються підвищеному ризику укусів кліщів, які мешкають в лісах, лісосмугах, парках, на дачних ділянках, берегах річок та озер. Особливо багато їх зустрічається у вологих та затінених куточках. Оскільки кліщі здатні переносити небезпечні інфекційні захворювання, необхідно вміти вчасно виявляти укуси цих членистоногих та приймати відповідні медичні заходи.

Можливі наслідки та захворювання

Найважчим захворюванням після укусу кліща є кліщовий енцефаліт, який вражає сіру речовину головного мозку та призводить до серйозних психічних розладів та неврологічних патологій, аж до летального результату.

Крім енцефаліту, кліщові інфекції викликають й інші хвороби, які можуть призвести до ураження нервової системи (енцефаломієліти, головні болі, паралічі, різні види епілепсій, парези, гіперкінези та інші), серцево-судинної системи, нирок, легенів, суглобів, печінки, шлунково-кишкового тракту.

Слід знати, що зараження кліщовими інфекціями відбувається далеко не завжди – небезпеку становлять лише 10-20% членистоногих. Але навіть укус стерильного кліща (який не є носієм інфекції) може мати неприємні наслідки у вигляді алергічних реакцій, особливо після масового присмоктування кліщів до тіла однієї людини.

Ознаки та симптоми укусу кліща

Кліщі, як правило, з'являються на ділянках людського тіла з розвиненою капілярної системою (від низу до верху):

  • підколінна, пахова та поперекова області;

  • живіт;

  • пахвові западини;

  • груди;

  • шия;

  • вушна область.

Найчастіше людина не відчуває самого укусу – в переважній більшості випадків знаходять кліща, який вже присмоктався до тіла. У дорослих здорових людей може не відбутися ніякої місцевої реакції на укус, а може утворитися невелика папула, яка незабаром самостійно зникне.

Залежно від індивідуальних особливостей організму укушеної людини та від кількості укусів через 2-3 години можуть проявитися такі ознаки:

  • загальна слабкість, сонливість;

  • озноб, ломота в суглобах та м'язах;

  • шкірні висипання зі свербінням;

  • збільшення лімфовузлів;

  • почастішання серцевого ритму (тахікардія);

  • підвищення температури тіла, зниження тиску, світлобоязнь.

У літніх людей, маленьких дітей та алергіків будь-якого віку моментальна реакція може стати більш яскраво вираженою, в залежності від поточного стану здоров'я. У деяких випадках укуси кліщів приводять до сильного почервоніння та свербіння шкіри, набряку Квінке (особливо при наявності алергії), анафілактичного шоку. Також можуть розвинутися головний біль, нудота та блювота, утруднення дихання та навіть галюцинації.

Перша допомога

Після виявлення кліща його необхідно видалити зі шкіри якнайшвидше. При цьому дуже важливо витягти тільце членистоногого повністю, щоб його ротова частина (хоботок) не залишилася в шкірі. Народні способи перекривання кисню кліща за допомогою масла, вазеліну, лаку для нігтів не є ефективними, тому використовувати їх не варто. Припікання кліщів цигаркою також не рекомендується через ризик опіків шкіри потерпілого.

Правильний порядок дій для видалення кліща такий:

  1. Обмотати пальці чистим бинтом (марлею) або надіти гумові рукавички.

  2. Схопити кліща пінцетом, як можна ближче до хоботка (замість пінцета можна використовувати щільну нитку або спеціальне пристосування для видалення кліщів, яке продається в аптеках).

  3. Обережно тягнути тільце кліща вгору до повного його виходу, намагаючись робити це дуже повільно, щоб  не порвати кліща і його хоботок не залишився в шкірі.

Якщо ж після видалення кліща на шкірі видна чорна точка – це значить, що хоботок або головка членистоногого не вилучена. Точку та ділянці шкіри та навколо неї потрібно змастити 5% розчином йоду, щоб залишки тільця кліща випали самостійно.

Профілактика та лікування кліщових інфекцій

Після видалення кліща слід ретельно вимити руки, а потім зв'язатися з лікарем та записатися на прийом для проведення медичної профілактики. Тільце витягнутого кліща потрібно здати в лабораторію, щоб підтвердити наявність або відсутність інфекцій.

Щоб звести до мінімуму ризик укусу кліща та можливе зараження, при відвідуванні потенційно небезпечних місць необхідно дотримуватися наступних правил:

  • надягати світлий одяг, який максимально захищає тіло від попадання кліщів в рукава, штанини, за комір;

  • використовувати спеціальні репеленти;

  • уникати заростей високих трав та чагарників, ходити по широких стежках;

  • після повернення додому ретельно оглядати одяг та тіло.

Якнайшвидше звернутися до лікаря необхідно в усіх випадках кліщових укусів, особливо якщо спостерігається поява червоних плям на шкірі, підвищення температури, біль у м'язах, слабкість. 

Лікуванням кліщових інфекцій в клініці “Оксфорд Медікал” займаються лікарі терапевти, алергологи, травматологи, хірурги та інші. Після укусу кліща дуже важливо вчасно отримати кваліфіковану медичну допомогу, щоб уникнути важких ускладнень.

Джерела:

US National Library of Medicine

NCBI 

The BMJ 


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up