Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Ендокардит: симптоми та методи лікування

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Зміст:

    1. Симптоми ендокардиту
    2. Причини ендокардиту
    3. Види ендокардиту
    4. Ускладнення ендокардиту
    5. Діагностика ендокардиту
    6. Лікування ендокардиту
    7. Профілактика ендокардиту

    Ендокардит – це запалення ендокарда, внутрішньої оболонки серця. Найчастіше воно розвивається як ускладнення інфекції. Бактерії або віруси разом з кровотоком потрапляють в серце та осідають на його стінках. Поступово їх кількість зростає, розвивається запалення та з'являються симптоми захворювання. Але також спровокувати ендокардит може ревматизм, інтоксикація організму, алергія та ін.

    При розвитку ендокардиту часто страждають серцеві клапани, які регулюють напрям кровотоку. Хвороба може викликати зміни в їх структурі та перфорацію (отвір), що є пороком серця. Також ускладнення можуть торкнутися міокарда, атріосептальний та інші відділи серця. При тяжкому перебігу ендокардиту існує ризик серцевої недостатності, інфаркту, інсульту та інших небезпечних для життя наслідків.

    При своєчасній діагностиці ендокардит лікують медикаментозно. Правильно підібрана терапія дозволяє знизити ризик ускладнень. Головне – вчасно звернутися до кваліфікованого лікаря.

    Симптоми ендокардиту

    Ендокардит може проявлятися по-різному. Він не має специфічних симптомів, що ускладнює постановку діагнозу. Найчастіше з'являються загальні ознаки інфекційного та запального процесу, що протікає в організмі. Виявити запалення ендокарда можна тільки за результатами кардіограми та інших досліджень серця.

    При гострому перебігу ендокардиту симптоми можуть бути більш вираженими, а при хронічному – майже відсутні. Початок хвороби проходить безсимптомно. При інфекційному ураженні перші ознаки запалення зазвичай з'являються через 2-4 тижні.

    Ендокардит може супроводжуватися такими симптомами:

    • підвищення температури (38,5-39,5 °С);

    • слабкість, сонливість, озноб;

    • сильна пітливість;

    • збільшення лімфовузлів;

    • біль у суглобах;

    • блідість, жовтушність шкіри;

    • збільшення фаланг пальців, зміна форми нігтів;

    • розрив дрібних судин, особливо в кон'юнктиві;

    • висипання на грудях;

    • поява червоних вузликів на кистях та стопах;

    • шуми в серці.

    Важливо враховувати, що ендокардит, як правило, не викликає біль в серці. Також немає задишки, характерною для більшості серцевих патологій. Такі симптоми можуть з'явитися при поширенні запалення на інші відділи серця (міокардит, перикардит) або при розвитку ускладнень.

    Причини ендокардиту

    У більшості випадків ендокардит має інфекційну природу. Він може розвинутися як первинне захворювання при зараженні деякими видами бактерій або як ускладнення, перенесеної раніше інфекції. Це може бути бактеріальна або вірусна ангіна, ГРВІ, пневмонія або інший недуг. Нерідко ендокардит розвивається при хронічних інфекціях або неповному лікуванні гострого захворювання. Запалення серцевої оболонки розвивається поступово та перші ознаки можуть з'явитися через 2-4 тижні після того, як пацієнт перехворів.

    Неінфекційний ендокардит можуть викликати захворювання сполучної тканини, зокрема ревматизм та ревматоїдний артрит, інтоксикація організму, сильна алергічна реакція, травми грудної клітини та ін.

    Види ендокардиту

    Щоб підібрати правильне лікування, потрібно з'ясувати тип ендокардиту. В першу чергу визначають вираженість запального процесу. Ендокардит може протікати в:

    • гострій формі – запалення активно розвивається, у пацієнта присутні симптоми (триває від початку захворювання до 8 тижнів);

    • підгострій – запальний процес протікає мляво, симптоми можуть бути маловираженими (понад 8 тижнів);

    • хронічній – розвивається після переходу запалення в хронічну форму, характеризується зміною періодів загострення та ремісії.

    Кожна форма ендокардиту супроводжується різним ступенем запалення та інших патологічних процесів. Також відрізняється симптоматика хвороби та ймовірність ускладнень.

    Велике значення має й причина захворювання. Залежно від цього ендокардит поділяють на:

    • інфекційний (бактеріальний, вірусний, грибковий);

    • неінфекційний (ревматичний, токсичний, алергічний тощо).

    Відповідно в кожному випадку необхідне різне лікування.

    Ускладнення ендокардиту

    У багатьох пацієнтів ендокардит вражає клапани серця. На них осідає інфекція, розвивається запалення і з часом відбуваються зміни в структурі тканин. Це призводить до розвитку вад серця, серцевої недостатності та інших ускладнень.

    Також при ендокардиті збільшується ризик тромбоутворення, закупорки судин та порушення кровопостачання внутрішніх органів. Крім того, інфекція та запалення можуть поширюватися по всьому організму.

    Імовірність необоротних порушень вище у пацієнтів похилого віку, з хронічними захворюваннями, ослабленим імунітетом та при пізньому початку лікування.

    Ендокардит може спровокувати:

    • вади серцевих клапанів та міжпередсердної перегородки;

    • інфаркт міокарда;

    • серцеву недостатність;

    • тромбоемболію – закупорку судин тромбами;

    • інсульт головного мозку;

    • гострий гломерулонефрит;

    • ниркову недостатність;

    • пневмонію;

    • менінгіт;

    • септичне зараження.

    Діагностика ендокардиту

    Для діагностики ендокардиту необхідне комплексне обстеження. При підозрі на серцеву патологію лікар може призначити:

    • кардіограму (ЕКГ);

    • УЗД серця (Ехо-КГ);

    • рентген або КТ органів грудної клітки;

    • кардіоангіографію;

    • лабораторні аналізи та інші обстеження.

    Програма обстежень може відрізнятися. Лікар враховує всі симптоми пацієнта, історію хвороби та вирішує, які дослідження потрібні для з'ясування точного діагнозу. Лабораторні аналізи показують наявність запалення та деяких пошкоджень серця. Більш точно оцінити роботу серця та його структуру дозволяє ЕКГ таі УЗД серця. Кардіограма фіксує електричну активність серцевого м'яза та виявляє порушення ритму. Під час УЗД серця лікар оглядає його відділи, перевіряє роботу клапанів тощо. Кардіоангіографію проводять досить рідко – це ендоскопічне дослідження внутрішньої оболонки серця та клапанів. Дослідження призначають, коли результати інших залишають сумніви з приводу діагнозу.

    Лікування ендокардиту

    При ендокардиті важливо рано почати лікування та підібрати препарати відповідно до характеру захворювання. Це покращує прогноз та багатьом пацієнтам дозволяє уникнути ускладнень. При легких формах лікування проводять вдома, але, якщо пацієнт у важкому стані, його госпіталізують.

    У більшості випадків ендокардит лікують медикаментозно. Якщо він має інфекційний характер, призначають антибіотики, противірусні або протигрибкові препарати в залежності від типу інфекції. У деяких випадках може знадобитися курс плазмаферезу – очищення крові.

    Також застосовують протизапальні засоби, антитромботичні та інші для нормалізації роботи серця, усунення симптомів хвороби та зниження ризику ускладнень. Зокрема, велике значення має антикоагулянтна терапія – зниження згортання крові та ймовірності появи тромбів (можуть закупорити судину, викликати інфаркт або іншу патологію).

    Під час лікування пацієнту часто проводять аналізи та інші обстеження, щоб контролювати ефективність терапії та стежити за станом серця. Це дозволяє при необхідності коректувати призначення.

    Після поліпшення стану протягом 1-2 місяців також треба кілька разів повторити аналізи, ЕКГ та, можливо, УЗД серця. Якщо інфекція не була вилікувана повністю, в цей час може розвинутися рецидив захворювання. Часто він проходить важче, оскільки серце ще ослаблене після перенесеної хвороби.

    При розвитку ускладнень ендокардиту, таких як клапанна вада серця, може знадобитися хірургічне лікування. Тип операції залежить від характеру ушкоджень.

    Підгостра та хронічна форма ендокардиту лікуються по-іншому. Препарати підбирають індивідуально, з огляду на характер захворювання, його причину та загальний стан пацієнта. Дуже важливо перебувати під наглядом кваліфікованого кардіолога та виконувати всі рекомендації. Хронічний ендокардит може загострюватися, що пов'язано з високим ризиком ускладнень. Тому потрібно приймати відповідні стану препарати, вести здоровий спосіб життя та відразу лікувати всі інфекційні, простудні та інші захворювання.

    Профілактика ендокардиту

    У більшості випадків ендокардит розвивається як ускладнення інфекційної хвороби. Щоб знизити ризик запалення ендокарда або рецидиву хвороби, рекомендують своєчасно лікувати всі захворювання, в тому числі простудні, ангіну, тонзиліт, пневмонію, пієлонефрит та інші. Інфекція, що локалізується в будь-якій ділянці тіла, може потрапити в серце разом з кровотоком та викликати запалення.

    При появі перших симптомів хвороби серця бажано відразу звернутися до кардіолога. При ранній діагностиці ендокардиту та інших серцевих захворювань лікування проходить легше та є більш ефективним.

    Особливо ретельно стежити за своїм самопочуттям потрібно людям з хронічними серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом та іншими факторами ризику розвитку ендокардиту.

    Записатися на консультацію до кардіолога «Oxford Medical» ви можете, зателефонувавши в наш контакт-центр або написавши в чат на сайті клініки.

    Супутні послуги:

    Консультація кардіолога

    Джерела:

    The Lancet 

    Science Direct


    ( Рейтинг: 2.50, голосів: 4 )


    Дякуємо!

    Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

    Залишити повідомлення для адміністрації клініки
    Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
    up