Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Гіперкератоз шийки матки: симптоми та методи лікування

Зміст:

  1. Як розвивається гіперкератоз шийки матки?

  2. Види гіперкератозу

  3. Причини розвитку гіперкератозу шийки матки

  4. Симптоми гіперкератозу шийки матки

  5. Діагностика гіперкератозу шийки матки

  6. Методи лікування гіперкератозу шийки матки

  7. Прогноз та наслідки гіперкератозу шийки матки

Гіперкератоз шийки матки – це доброякісна зміна тканин слизової оболонки органу. При його розвитку відбувається ороговіння клітин плоского епітелію та збільшення їх товщини.

Найчастіше хвороба розвивається безсимптомно та діагностується при профілактичному огляді чи зверненні до гінеколога з іншої причини. Зрідка при великому осередку зроговіння у жінок з'являються рясні виділення білого кольору та дискомфорт під час статевого акту.

Як розвивається гіперкератоз шийки матки?

Ороговіння клітин верхніх шарів шкіри – це природний процес. Він необхідний для її захисту від пересихання, пошкодження та проникнення інфекцій. Згодом ороговілі клітини відкидаються, але на їх місці розвиваються нові.

Що стосується слизових оболонок, таких як шийка матки, для них ороговіння клітин нехарактерне. Такий процес вважається патологічним. При його розвитку структура епітеліальних клітин змінюється, що невдовзі призводить до утворення світлих лусочок. В результаті на піхвовому боці шийки матки з'являються ділянки білого кольору, які гінеколог може помітити під час огляду.

Види гіперкератозу

ГіперкератозЗалежно від типу зміни епітеліальних клітин виділяють 3 форми захворювання:

  • істинний гіперкератоз – характеризується зроговіння клітин без значного потовщення, через що вони виділяються на тлі нормального епітелію тільки білим відтінком;

  • паракератоз – супроводжується зміною структури клітин, внаслідок чого вони зморщуються та втрачають здатність до регенерації;

  • дискератоз – проявляється потовщенням епітеліальних клітин та розвитком наростів.

Причини розвитку гіперкератозу шийки матки

Чинниками ризику захворювання вважаються:

  • гормональні порушення – особливо зниження синтезу прогестерону і натомість високої концентрації естрогену;

  • генетична схильність – вважається, що мутації деяких генів можуть провокувати це захворювання;

  • ослаблений імунітет - при зниженні імунного бар'єра клітини епітелію стають більш уразливими до ушкоджень, що підвищує ризик зроговіння;

  • інфекційні та запальні захворювання сечостатевої системи;

  • механічне ушкодження слизової шийки матки – наприклад, під час пологів, переривання вагітності, встановлення контрацептивної спіралі, статевого акту тощо.

Симптоми гіперкератозу шийки матки

Справжній гіперкератоз розвивається безсимптомно. Ознаки захворювання з'являються лише у 30% пацієнток, переважно при паракератозі та дискератозі.

Найбільш характерними симптомами є:

  • рясні вагінальні виділення білого кольору;

  • свербіж у сфері статевих органів;

  • дискомфорт, біль під час статевого акту;

  • кровотеча під час статевого акту чи медогляду.

При цьому не можна забувати, що подібні симптоми можуть виникати й при інших захворюваннях сечостатевої системи. Поставити точний діагноз може лише лікар, враховуючи результати гінекологічного огляду та обстежень.

Діагностика гіперкератозу шийки матки

У деяких випадках гінеколог може виявити ознаки гіперкератозу при стандартному огляді, але для підтвердження діагнозу обов'язково проводять лабораторні та інструментальні обстеження. Враховуючи скарги пацієнтки та її анамнез, лікар може призначити:

  1. Розширену кольпоскопію – огляд шийки матки через кольпоскоп (апарат, що забезпечує багаторазове збільшення та трансляцію зображення на екран комп'ютера) з проведенням проби з розчином йоду або оцту. Ці речовини викликають почервоніння змінених клітин епітелію, що дозволяє виявити захворювання та визначити площу його поширення.

  2. Мікробіологічний аналіз мазка – проводиться для виявлення інфекційних збудників.

  3. Цитологічний аналіз зіскрібка з шийки матки – передбачає оцінку структури клітин та дозволяє виявити зроговіння, характерне для гіперкератозу.

  4. ПАП-тест – аналіз на виявлення вірусу папіломи людини.

  5. Біопсію (взяття зразка тканин) з наступним гістологічним аналізом – проводиться для уточнення діагнозу та виключення злоякісного процесу.

Іноді для підтвердження діагнозу достатньо кольпоскопії. Але якщо жінка має симптоми, характерні для різних захворювань, або специфічні фактори ризику, потрібна комплексна діагностика.

Методи лікування гіперкератозу шийки матки

Методи лікування гіперкератозу шийки маткиЛікування гіперкератозу передбачає усунення вогнищ зміненого епітелію. У нормі при загоєнні слизової оболонки на його місці розвиваються здорові клітини.

Гінекологи "Оксфорд Медікал" розповідають, що зараз для лікування гіперкератозу застосовують переважно малоінвазивні методики. Вони не викликають рубцювання тканин і дозволяють зберегти репродуктивні функції.

Залежно від форми захворювання, віку пацієнтки та інших індивідуальних особливостей гінеколог може рекомендувати одну з таких процедур:

  1. Радіохвильову коагуляцію – це ефективний, безпечний та безболісний метод, який передбачає усунення лише патологічних клітин. Коагуляція відбувається за рахунок впливу на епітелій високочастотних радіохвиль. Вони активують формування теплової енергії всередині клітин, у результаті чого вони руйнуються.

  2. Лазерну коагуляцію – також є безпечним та безкровним методом, лише на відміну від радіохвильової коагуляції передбачає використання інфрачервоного випромінювання.

  3. Хімічну коагуляцію – її проводять шляхом нанесення на слизову оболонку шийки матки препаратів на основі різних кислот, які викликають руйнування та відторгнення клітин.

  4. Хірургічну конізацію та видалення шийки матки – це оперативна методика, яка передбачає радикальне видалення тканин. Процедура призначається при лабораторному підтвердженні злоякісної зміни клітин. Вона більш травматична, ніж вищезгадані методики, але також дозволяє зберегти репродуктивну функцію жінки.

Усі процедури проводяться в умовах денного стаціонару та не вимагають госпіталізації.

Оскільки гіперкератоз часто розвивається на фоні гормональних порушень або інфекційних захворювань, гінеколог може призначити додатково відповідну терапію.

У поодиноких випадках при істинному гіперкератозі та виявленні невеликої ділянки ороговілого епітелію пацієнтці можуть рекомендувати медикаментозне лікування або тактику спостереження – проведення обстежень раз на кілька місяців.

Прогноз та наслідки гіперкератозу шийки матки

Деякі фахівці вважають гіперкератоз передраковим станом, але за статистикою злоякісне перетворення відбувається досить рідко і, як правило, у пацієнток є й інші фактори ризику, наприклад, інфікування високоонкогенними штамами вірусу папіломи людини. До речі, сам гіперкератоз зустрічається лише у 1% жінок, а серед патологій шийки матки займає не більше 5%.

Не зважаючи на те, що ризик розвитку раку невисокий, відмовлятися від лікування гіперкератозу не варто. Хвороба може прогресувати, що загрожує збільшенням вогнища зроговіння та зниженням регенеративних функцій епітелію.

Пройти комплексну діагностику та за необхідності лікування гіперкератозу малоінвазивними методами у Києві можна у медичному центрі «Оксфорд Медікал». Усі процедури виконуються досвідченими акушер-гінекологами на обладнанні експертного класу.

Для запису на консультацію до гінеколога телефонуйте до нашого контакт-центру або пишіть у чат на сайті.

Джерела:

American Journal of Obstetrics Gynecology 

Science Direct 

US National Library of Medicine


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up