Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря.
Вагітність – це особливий, дуже радісний і водночас відповідальний період в житті жінки та всієї родини. Готуватися до цього кроку потрібно заздалегідь. Тільки так можна уникнути зайвого хвилювання, проблем зі здоров'ям та провести час перед зустріччю з малюком максимально спокійно та гармонійно.
Підготуватися до вагітності потрібно не тільки фізично, а й психологічно. Треба проконсультуватися у різних фахівців, пройти обстеження та при необхідності лікування. Можливо, доведеться відмовитися від шкідливих звичок та зробити раціон харчування більш корисним. Також бажано вивчити інформацію про перебіг вагітності та перші місяці життя малюка, щоб бути готовою до майбутніх змін.
Не менш важливо, щоб в плануванні вагітності брав участь і майбутній тато. Йому також треба здати аналізи, виключити або зменшити вживання алкоголю та куріння.
Усвідомлена підготовка до зачаття – це запорука легкої вагітності та народження здорового малюка.
Під час вагітності в організмі жінки відбувається ряд фізіологічних змін, змінюється гормональний фон та збільшується навантаження на всі внутрішні органи. Це стрес та випробування для організму, до якого його потрібно підготувати заздалегідь.
Перед зачаттям важливо вилікувати всі гострі захворювання, а хронічні, якщо є, перевести в стадію ремісії. Якщо ви довго приймаєте якісь препарати, це потрібно обговорити з акушер-гінекологом. Деякі засоби можуть впливати на розвиток плода, тому протипоказані під час вагітності.
Якщо скарг на здоров'я немає, діагностика все одно потрібна. Деякі гінекологічні захворювання можуть протікати у прихованій формі, а під час вагітності загострюватися та провокувати ускладнення.
Також під час вагітності можуть загостритися й інші хвороби, здавалося б, не пов'язані з виношуванням дитини (наприклад, карієс та інші захворювання зубів), тому перед зачаттям важливо переконатися, що майбутня мама здорова.
На етапі планування вагітності потрібно проконсультуватися у:
акушер-гінеколога;
терапевта або сімейного лікаря;
кардіолога;
невролога;
стоматолога;
інших фахівців, якщо є хронічні захворювання.
Головний лікар при плануванні та веденні вагітності, звичайно, акушер-гінеколог. Важливо знайти «свого» фахівця, з яким складуться комфортні та довірчі відносини. Можна відвідати кілька лікарів, вибираючи того, хто більше подобається. У державній клініці змінити гінеколога можна, написавши спеціальну заяву. У приватній клініці зробити це простіше – можна просто записатися на прийом до іншого лікаря.
Ще один важливий крок – вибір клініки для спостереження вагітності. Зараз багато хто вибирає приватні медичні центри. Вони оснащені більш сучасною апаратурою та дають можливість не сидіти в чергах, очікуючи прийом. Ще один плюс – можливість здавати всі аналізи та відвідувати різних фахівців в одному місці.
Перевагою державних клінік вважають можливість пройти консультації та обстеження безкоштовно. Однак це не завжди так. На більшість аналізів, які, згідно з протоколами, потрібно здати під час вагітності, дають направлення в приватні лабораторії. Мінусом є й необхідність підлаштовуватися під графік прийому лікарів, живі черги та часто невисока якість медобслуговування та сервісу. Крім того, встати на облік в жіночій консультації можна тільки за пропискою або місцем проживання. Приватні клініки подібних обмежень не мають.
Перед зачаттям жінці потрібно пройти комплексну діагностику організму. Для цього проводять лабораторні аналізи та інструментальні дослідження. Проходити їх бажано за призначенням акушер-гінеколога та сімейного лікаря.
Перед планованою вагітністю можуть призначити:
УЗД органів малого тазу;
УЗД черевної порожнини;
УЗД молочних залоз;
УЗД щитовидної залози;
кардіограму;
флюорографію;
кольпоскопію;
бактеріологічний аналіз урогенітальних виділень;
аналіз на вірус папіломи людини;
загальний та біохімічний аналіз крові;
загальний аналіз сечі;
аналіз крові на цукор;
аналіз крові на ВІЛ, гепатит, токсоплазмоз, цитомегаловірус та інші інфекції;
аналіз крові на ТТГ (тиреотропний гормон) і Т4 (вільний тироксин).
При наявності хронічних захворювань або ризику ускладнень вагітності можуть знадобитися й інші обстеження. Важливо, щоб лікар розробив програму індивідуально, враховуючи всі особливості організму пацієнтки та її вік.
Раніше жінок після 35 років називали «старородящими», але в наш час планка репродуктивного віку вище. При правильній підготовці до зачаття та турботі про своє здоров'я вагітність може пройти успішно без будь-яких особливостей. Потрібно враховувати тільки, що після 35 років збільшується ризик втрати вагітності та більш уважно ставитися до всіх сигналів свого організму.
Здати аналізи, а також пройти консультацію терапевта та уролога потрібно й майбутньому татові.
Чоловіку перед плануванням зачаття можуть призначити:
загальний та біохімічний аналіз крові;
загальний аналіз сечі;
аналіз крові на цукор;
аналіз крові на ТТГ;
аналіз крові на ВІЛ, гепатит, сифіліс та інші інфекції;
аналіз урогенітальних виділень на інфекції, що передаються статевим шляхом.
Під час вагітності організм жінки змінюється: збільшується вага, округлість грудей, живота й таза. Щоб ці трансформації були гармонійними та не заважали відчувати себе красивою й жіночною, до них теж потрібно підготуватися.
Перед настанням вагітності фахівці радять нормалізувати масу тіла, змінивши свій раціон та додавши фізичну активність. При цьому дієта не повинна бути жорсткою. Організм повинен отримувати всі необхідні вітаміни, мінерали та інші корисні речовини. В першу чергу можна зменшити кількість напівфабрикатів, жирних продуктів, кондитерських виробів та інших некорисних страв, замінивши їх великою кількістю свіжих овочів, фруктів, злаків, цільнозернового хліба тощо.
Зміну харчування найкраще обговорити з дієтологом. Він підбере оптимальне меню, яке дозволить знизити вагу та не призведе до дефіциту якихось речовин.
Також для поліпшення загального стану може знадобитися прийом вітамінів та мінералів. Призначати їх повинен лікар після проведення аналізів. Самостійно приймати препарати не можна, оскільки для організму в рівній мірі шкідливий як дефіцит, так і надлишок вітамінів та мінералів.
Дуже важливо відмовитися від шкідливих звичок: вживання алкоголю та куріння. Робити це бажано за 3-6 місяців до планованого зачаття. За цей час організм встигне очиститися від токсинів та знизиться ризик негативного впливу на плід та перебіг вагітності.
Варто приділити увагу й своїй зовнішності в цілому. Можна відвідати косметолога та попрацювати над станом шкіри, сходити до перукаря та зробити красиву зачіску. Під час вагітності важливі позитивні емоції, а ніщо так не підіймає настрій, як відображення доглянутої та відпочившої жінки в дзеркалі.
До вагітності та народження малюка важливо підготуватися не тільки фізично, а й психологічно. Майбутні батьки повинні розуміти, як зміниться їхнє життя, хотіти цього та бути до цього готовими.
Психологи радять парам визначити, чому вони хочуть дитину, чи не намагаються таким чином вирішити якісь проблеми у відносинах. Якщо вони є, вирішити їх бажано до зачаття. Під час вагітності та після пологів емоційний стан жінки часто змінюється, тому їй особливо необхідні розуміння та підтримка партнера.
Бажано обговорити з майбутнім татом всі питання щодо вагітності, пологів та догляду за малюком. Можна заздалегідь визначити, хто які обов'язки виконуватиме. Протягом першого року дитина потребує годування кожні 3-6 годин та часто прокидається ночами. До цього також потрібно емоційно підготуватися та заздалегідь домовитися з членами родини про допомогу.
При бажанні можна відвідати психотерапевта або перинатального психолога. Фахівець допоможе психологічно налаштуватися на пологи та народження малюка.
Плануючи стати батьками важливо відразу знайти достовірні джерела інформації про вагітність, пологи та розвиток малюка протягом перших місяців після народження. Це допоможе підготуватися до майбутніх змін у житті, а також розвіє деякі тривоги та страхи. Часто жінки хвилюються саме через те, що в повному обсязі не розуміють, як змінюється їх організм та що чекає їх далі.
Багато хто орієнтуються на розповіді подруг та родичок, їхні поради та приклади, але всі вони суб'єктивні. Часто навіть рекомендації, дані з любов'ю та найкращими побажаннями, виявляються для жінки марними. При плануванні та під час вагітності потрібно все узгоджувати з акушер-гінекологом, в тому числі зміну раціону харчування, виконання фізичних вправ, прийом вітамінів та дієтичних добавок.
Важливо вибрати гінеколога, в компетенції якого ви будете повністю впевнені, і який зможе приділяти консультаціям достатньо часу. Краще за все тривожні питання обговорити зі своїм лікарем, ніж шукати інформацію в інтернеті або питати знайомих. Це допоможе розвіяти страхи, уникнути помилок та провести вагітність в радісному настрої.
Також заздалегідь потрібно подумати про пологи та вибір пологового будинку. Можна обговорити з акушер-гінекологом можливість природних пологів або кесаревого розтину, вивчити всі плюси та мінуси обох. Крім цього, якщо ви плануєте партнерські пологи, це потрібно обговорити з партнером та спільно до них підготуватися.
Джерела:
Опубликовано: 23.07.2020
Обновлено: 12.11.2022
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2, Виноградар
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
вул. Євгена Маланюка, 101
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram