Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря.
Зміст:
Що таке вірус папіломи людини?
Чим небезпечний вірус папіломи людини для жінок?
Чи є ризик розвитку онкології через ВПЛ?
Причини розвитку папіломатозу шийки матки
Симптоми папіломи шийки матки
Діагностика папіломи шийки матки
Лікування папіломатозу шийки матки
Видалення папілом на шийці матки
Профілактика папіломатозу шийки матки
Часті запитання
Папілома шийки матки – це доброякісне захворювання, яке проявляється у вигляді множинних наростів невеликого розміру. У рідкісних випадках вони перероджуються у злоякісні пухлини. Основна причина хвороби – інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ).
Вірус папіломи людини – це група поширених вірусів, до якої входить понад 180 різних типів інфекції. Близько 30 з них мають схильність до переродження в злоякісні новоутворення. Найбільш високий ризик онкогенності несуть два типи ВПЛ – 16-й та 18-й.
Згідно зі статистичними даними, ВПЛ інфіковані від 50 до 80% чоловіків і жінок, але у багатьох вірус ніяк не проявляється. Це залежить від типу ВПЛ, стану імунної системи та наявності або відсутності провокуючих чинників.
Зараження відбувається не тільки статевим шляхом, але й побутовим при використанні загальних рушників і засобів гігієни, відвідуванні басейнів, лазень тощо. Також інфекція нерідко передається від матері до дитини.
Основна небезпека, яку несе ВПЛ для жінок і в дещо меншому ступені для чоловіків – це ризик розвитку раку, хоча це не єдине ускладнення. У жінок ВПЛ може спровокувати:
ерозію;
дисплазію;
Небезпека захворювання залежить від типу ВПЛ. Деякі надають мінімальний вплив на здоров'я і швидко знищуються імунною системою, тоді як інші поводяться агресивніше і вимагають негайного лікування. Визначити тип ВПЛ можна за допомогою лабораторних аналізів.
Вірус папіломи людини дійсно може викликати рак. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, ВПЛ 16 і 18 типів є причиною злоякісних пухлин шийки матки та передракових станів у 70% випадків. Крім того, підтверджено зв'язок вірусу з раком вульви, піхви, ануса, статевого члена у чоловіків і ротоглотки.
Лікарі "Оксфорд Медікал" розповідають, що потенційно небезпечними в плані онкології є близько 30 типів ВПЛ, які передаються статевим шляхом. До групи високого онкогенного ризику належать ВПЛ 16, 18, 31, 33, 39, 50, 59, 64, 68 і 70 типів, а середнього – 30, 35, 45, 52, 53, 56 і 58 типів. Решта асоційовані з низьким ризиком раку. Зокрема, до їх числа належать ВПЛ 6 і 11 типу, які найчастіше провокують розвиток генітальних бородавок.
Причина розвитку папіломи шийки матки – зараження відповідним типом ВПЛ. Інфекція може передатися при:
статевому контакті з інфікованим партнером;
відвідуванні громадських місць (басейн, лазня, солярій тощо);
використанні чужих рушників, нестерильних медичних інструментів тощо;
внутрішньоутробному розвитку плода через спільну з матір'ю кровоносну систему або при проходженні через родові шляхи і безпосередній контакт з інфікованими тканинами.
При цьому потрібно враховувати, що зараження ВПЛ може пройти непомітно і ніяк не позначитися на самопочутті. Багато типів вірусу роками залишаються в організмі та не викликають розвитку захворювання. Спровокувати його можуть:
ослаблення імунітету;
запальні, інфекційні захворювання сечостатевої системи;
ушкодження (подряпини, опіки) слизової оболонки статевих органів;
порушення балансу піхвової мікрофлори;
зміна гормонального фону;
прийом гормональних препаратів, у тому числі оральних контрацептивів;
вагітність;
авітаміноз;
куріння;
вживання алкоголю тощо.
Більшість типів ВПЛ можуть існувати в організмі людини безсимптомно. Що стосується папіломатозу шийки матки, то основний його прояв – це зміна структури епітелію і утворення на ньому великої кількості дрібних бородавок. Виявити їх може тільки лікар під час проведення огляду. При цьому візуально не завжди вдається правильно поставити діагноз. Для цього рекомендують при кожному огляді проводити цитологічний аналіз – ПАП-тест.
Папіломи можуть мати різну форму – гостру та плоску. Перші ростуть вгору і виглядають як об'ємні утворення на тонкій ніжці. Другі – лише злегка підносяться над епітелієм. Гострі папіломи найчастіше свідчать про гостру фазу розвитку інфекційного процесу, тоді як плоскі – про хронічний.
При папіломатозі шийки матки бородавки можуть утворюватися не тільки на ній, а й на інших ділянках статевих органів. Поява будь-яких новоутворень – привід негайно звернутися до лікаря.
Крім цього, у деяких жінок на тлі хвороби з'являються такі симптоми, як:
зміна вагінальних виділень;
неприємний запах виділень;
дискомфорт та біль під час статевого акту;
кров'янисті виділення після статевого акту.
Дуже часто папіломи шийки матки розвиваються практично безсимптомно, тому діагностують їх випадково під час профілактичних оглядів або звернення жінки до гінеколога з іншого питання.
При підозрі на ураження шийки матки вірусом папіломи людини жінці призначають:
гінекологічний огляд з дзеркалами – дозволяє лікарю виявити найбільш явні відхилення, новоутворення, ознаки запалення;
розширену кольпоскопію – огляд шийки матки через кольпоскоп і проведення проби за допомогою розчину йоду або оцту, що дозволяє виявити дисплазію та визначити її межі;
ПАП-тест – цитологічний аналіз зразка (зіскрібка) епітелію шийки матки;
аналіз вагінальної мікрофлори на урогенітальні інфекції;
УЗД органів малого таза.
При наявності утворень на шийці матки велике значення має диференціальна діагностика. Вони можуть бути викликані не тільки ВПЛ, але й ерозією, лейоміомою або порушенням цілісності епітелію в результаті механічного або хімічного впливу (використання внутрішньоматкової спіралі, тампонів, проведення спринцювань).
Точно підтвердити або спростувати діагноз дозволяють тільки лабораторні аналізи. Найчастіше проводять дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), що дозволяє не тільки виявити ВПЛ, але і встановити його тип. Останнє має особливе значення для вибору тактики лікування.
Лікування ВПЛ проводять не завжди. Якщо у пацієнтки відсутні будь-які симптоми захворювання і немає змін на епітелії шийки матки, лабораторне виявлення вірусу не є причиною для терапії, особливо при виявленні типів з низькою онкогенністю. У такому випадку жінці рекомендують регулярно проходити обстеження у гінеколога і ретельно стежити за своїм здоров'ям.
Наявність папілом на шийці матки, навпаки, свідчить про необхідність лікування. Спочатку проводять поетапну діагностику, щоб підтвердити наявність інфекції, з'ясувати тип ВПЛ та ймовірні причини розвитку захворювання. За результатами обстежень лікар розробляє комплексну програму лікування. Вона може включати:
видалення папілом;
медикаментозне лікування інфекції;
зміцнення імунітету;
корекцію гормонального фону (за наявності порушень).
Всі компоненти лікування є однаково важливими. Новоутворення на шийці матки обов'язково потрібно видалити, щоб вони не розросталися і не переросли в рак. Але тільки цього недостатньо – також треба провести противірусну терапію, зміцнити імунітет і усунути інші чинники ризику, щоб знизити ймовірність рецидиву захворювання. При цьому повністю її виключити не можна. Навіть після лікування жінка може залишитися пасивним носієм ВПЛ.
Сьогодні використовують декілька методів видалення папілом на шийці матки. Відрізняються вони переважно способом впливу на змінені клітини.
Видалення папілом проводять за допомогою:
Радіохвильової технології – це найбільш нова та ефективна процедура, особливістю якої є безконтактний вплив на епітелій. Радіохвильове випромінювання впливає тільки на клітини папілом, провокуючи їх нагрівання зсередини і, як наслідок, руйнування. Така методика найменш травматична і супроводжується коротким та легким реабілітаційним періодом.
Лазерної деструкції – це процедура, під час якої на змінені клітини направляють світлову енергію, яка їх сильно нагріває і як би випаровує.
Діатермокоагуляції – це метод припікання папілом за допомогою електричного струму.
Кріодеструкції – метод заснований на використанні рідкого азоту, охолодженого до дуже низьких температур. Він забезпечує заморожування папілом, після чого вони поступово руйнуються.
Процедури проводять, як правило, в амбулаторних умовах під місцевою анестезією, тобто без госпіталізації. Пацієнтці треба провести у клініці лише кілька годин.
Вибір методики залежить від розміру і кількості папілом та інших особливостей. Але нерідко визначальним фактором є наявність відповідного обладнання у клініці. Тому краще заздалегідь вивчити плюси і мінуси різних процедур та обрати клініку, лікування в якій буде найбільш ефективним.
Крім перерахованих методик, для видалення папілом іноді використовують медикаментозні засоби. Основною причиною для цього може стати наявність протипоказань до малоінвазивної операції. У таких випадках призначають цитостатичні препарати, які уповільнюють зростання папілом і викликають їх руйнування, або проводять хімічну деструкцію, використовуючи препарати на основі агресивних кислот. Недолік таких методик – досить низька ефективність і вірогідність повторного розвитку новоутворень.
Захиститися від найбільш поширених та небезпечних типів ВПЛ можна за допомогою вакцинації. Для цього застосовують інактивовані вакцини від 2-х, 4-х або 9-и типів ВПЛ. Вони пройшли ретельне тестування і мають підтверджену ефективність та безпеку. Використовувані сироватки не містять живих вірусів, завдяки чому зараження виключено.
ВООЗ рекомендує проводити вакцинацію у дитячому віці – з 9 до 14 років. Але при бажанні як жінки, так і чоловіки можуть зробити щеплення пізніше – оптимально до 26 років. За статистикою, потім доцільність вакцинації значно зменшується.
Вакцинацію від ВПЛ проводять у 3 етапи. Другу порцію вакцини вводять через 1-2 місяці після першої, а третю – через 2-4 місяці після другої. Точний графік визначає фахівець, враховуючи особливості обраної вакцини та стан здоров'я пацієнта.
Крім вакцинації, є й інші методи профілактики, які називають вторинними. Вони спрямовані на зниження ризику інфікування, а також рецидиву захворювання.
Для профілактики ВПЛ рекомендують:
використовувати контактні методи контрацепції (проте вони не гарантують 100% захист);
мати постійного статевого партнера;
1 раз на 6-12 місяців проходити огляд у гінеколога з кольпоскопією і робити ПАП-тест;
зміцнювати імунітет;
відмовитися від куріння і вживання алкоголю.
Пацієнтам, інфікованим небезпечними типами ВПЛ, лікар може рекомендувати індивідуальну програму профілактики. Найбільш важливим в цьому випадку є регулярне проведення оглядів шийки матки та відповідних аналізів.
При папіломатозі шийки матки можливо природне зачаття і вагітність, але гінекологи рекомендують спочатку провести лікування, щоб виключити ризик ускладнень.
Вакцинацію від ВПЛ проводять, якщо пацієнт не інфікований. У другому випадку застосовують інші методи профілактики.
Ефективність лікування залежить від типу ВПЛ, яким інфікована жінка, і правильного підбору терапії. У більшості випадків хвороба добре піддається лікуванню і при дотриманні профілактичних рекомендацій повторно не розвивається. Однак повністю усунути вірус з організму вкрай складно – після терапії людина залишається пасивним носієм.
Супутні послуги:
Лікування вірусу папіломи людини
Источники:
Опубликовано: 20.10.2021
Обновлено: 30.07.2024
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram