У дітей зуби та ясна ще більш схильні до захворювань, ніж у дорослих. Недостатньо міцний імунітет та невміння правильно стежити за гігієною порожнини рота призводять до ранньої появи карієсу та інших проблем. Уникнути їх допомагає професійна профілактика, що включає стоматологічну чистку зубів, зміцнення емалі, герметизацію фісур та інші процедури. Профілактичні огляди у стоматолога стають доцільними при появі перших зубів. Більшість дітей вперше потрапляють до лікаря у 2-3 роки, а іноді й раніше.
Карієс на молочних зубах розвивається дуже швидко та всього за кілька місяців може призвести до їх повного руйнування та вираженого болю. Крім того, його складно помітити. Якщо у дорослих карієс проявляється темними точками, то у дітей зазвичай виглядає як жовта плямочка або скол куточка зуба. Багато батьків не звертають на це уваги, вважаючи, що молочні зуби лікувати не обов'язково, адже вони будуть змінюватися, але такий підхід вкрай невірний.
Карієс може призвести до розвитку ускладнень у вигляді запалення ясен, що викликає сильний біль; передчасного випадання молочних зубів та порушення формування прикусу, а також інфікування нових корінних зубів. Тому правильну та своєчасну профілактику захворювань зубів та ясен у дітей важко переоцінити.
У дітей можуть розвиватися ті ж захворювання зубів, що й у дорослих. Найчастіше зустрічається:
карієс – руйнування емалі та дентину, твердих тканин зубів;
пульпіт – запалення пульпи, м'яких тканин зуба, скрізь які проходять нерви та кровоносні судини;
періодонтит – запалення м'яких тканин, які оточують зуб.
Пульпіт та періодонтит є ускладненнями карієсу. Вони розвиваються при руйнуванні твердих тканин зуба та проникненні інфекції в пульпу, через яку вона може спуститися в періодонт. Ці стани супроводжуються сильним болем та потребують лікування, яке нерідко закінчується видаленням молочного зуба. Передчасне випадання або видалення останніх загрожує неправильним формуванням прикусу. Внаслідок відсутності фіксації корінні зуби можуть прорізуватися нерівно та зрушуватися в бік.
Хвороби ясен не менше серйозні. З гінгівітом та стоматитом стикається майже кожен та багато хто проводить лікування самостійно, навіть не звертаючись до лікаря. У разі розвитку захворювання у дітей самолікування строго протипоказано. Дуже важливо точно поставити діагноз, щоб не допустити поширення хвороби на гортань та дихальну систему, а також її перехід в хронічну стадію.
Захворювання ясен, які поширені у дітей :
гінгівіт – запалення ясен, яке проявляється почервонінням, набряком та болючістю;
стоматит – запалення всієї слизової оболонки рота, що супроводжується висипаннями та утворенням виразок;
пародонтит – запалення тканин пародонту, які оточують та утримують зуб на його місці;
пародонтоз – захворювання пародонту, яке супроводжується його поступовим руйнуванням.
Гінгівітом та стоматитом діти хворіють досить часто. Ці захворювання супроводжуються вираженою симптоматикою, що допомагає поставити правильний діагноз, та успішно лікуються. Пародонтит та пародонтоз зустрічаються рідше, але їх небезпека полягає в тому, що на ранніх стадіях симптоми практично відсутні.
Основною причиною подібних захворювань є інфекція, яка потрапляє в ротову порожнину. А зубний наліт та камінь створюють доброчинне середовище для її розвитку. Саме тому професійна чистка зубів та інші методи профілактики дозволяють знизити ризик захворювань ясен і зубів у дітей.
Багато хто вважає профілактикою щоденне чищення зубів та своєчасне лікування карієсу, але насправді існує значно більше способів захистити зуби дитини.
Для профілактики карієсу та інших зубних захворювань у дітей застосовують:
професійну чистку зубів раз на 3-4 місяці – передбачає видалення зубного нальоту та твердих відкладень на зубах, в ясенних каналах та інших важкодоступних місцях;
фторування зубів – зміцнення емалі;
ремінералізацію зубів спеціальними препаратами;
сріблення молочних зубів;
герметизацію фісур – покриття зубних вигинів фторовмісним герметиком.
Крім того, для профілактики стоматологічних захворювань важливо ретельно стежити за щоденною гігієною ротової порожнини, дотримуватися правильного раціону (скоротити вживання дитиною цукру, солодощів та хлібобулочних виробів) та графіка харчування.
Знизити ризик захворювань ясен дозволяють ті ж процедури, які застосовують для профілактики хвороб зубів. При цьому особливе значення має професійна чистка. Під час сеансу стоматолог видаляє наліт та зубний камінь, який не знімається при звичайному чищенні. В тому числі, лікар очищає ясенні кишені. Скупчення нальоту та залишків їжі в них – найчастіша причина гінгівіту.
Доглядати за яснами дитини потрібно з самого народження або початку введення прикорму. Для цього рекомендують протирати їх спеціальної вологою серветкою або очищати силіконовою щіточкою, яка одягається дорослим на палець.
Привчати дитину до самостійного чищення зубів можна вже з 1,5-2 років. Для цього віку випускають відповідні зубні щітки та дитячі пасти. Завдяки яскравому дизайну та солодкому смаку паст це заняття можна легко перетворити на гру. Головне в цей період – виробити в дитини звичку чистити зуби не рідше 2 разів на день.
Також для профілактики запалення ясен маленьким дітям рекомендують після кожного прийому їжі давати пити чисту воду, а більш старшим – ополіскувати рот. З 6-7 років можна використовувати спеціальні дитячі ополіскувачі.
Відвідувати стоматолога слід кожні 3-4 місяці, оскільки дітям потрібно частіше проводити професійну чистку зубів.
Профілактика стоматологічних захворювань – це ряд безболісних процедур, тому не варто переживати, що дитина злякається. Навпаки, такі візити допоможуть їй сформувати позитивне ставлення до турботи про зуби.
У стоматології «Oxford Medical» працює штат дитячих фахівців, які не тільки є майстрами своєї справи, але й вміють прекрасно ладити з дітьми. Вони допоможуть дитині адаптуватися до нового середовища та в ігровій формі проведуть необхідні процедури.
Опубликовано: 23.06.2021
Обновлено: 22.06.2023
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram