(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Вакцинація – календар щеплень дітей

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Як відомо, діти часто хворіють у віці до трьох років. Пов'язано це з недосконалістю власного імунітету, коли безліч захворювань так і норовлять «причепитися» до ще не зміцнілого дитячому організму.

Щоб уберегти дитину від серйозних захворювань, необхідно сформувати у неї тимчасовий штучний імунітет, який допоможе боротися з небезпечними недугами. Профілактична вакцинація необхідна не тільки в період до року життя дитини, але й надалі. Так, в 10-річному віці, коли власний імунітет у дитини вже є, з метою підвищення опірності організму проводиться вакцинація від краснухи, гепатиту В та інших хвороб, щоб в разі захворювання воно протікало швидко та без ускладнень.

Показання та протипоказання до вакцинації дітей

Показаннями до проведення дитячої вакцинації є:

  • відповідний вік (планова вакцинація);

  • поїздки в епідеміологічно небезпечні райони і / або проживання там;

  • екстрена профілактика в разі контакту з інфікованими членами сім'ї або іншими джерелами інфекції.

Протипоказань до вакцинації існує чимало, а поділяються вони на два типи:

  • постійні, коли щеплення протипоказане взагалі;

  • тимчасові (відносні), коли щеплення відкладаються.

Слід зазначити, що постійні протипоказання зустрічаються досить рідко (близько 1% випадків). До їх число входять:

  • ускладнення, викликані попереднім щепленням або важка реакція на вакцину (температура тіла вище 40 С, набряки, судоми, анафілактичний шок, червона пляма в місці уколу, що перевищує 8 см в діаметрі тощо);

  • тяжка алергічна відповідь на попередню вакцинацію;

  • первинний імунодефіцит (заборонено введення вакцин ОПВ, БЦЖ, від кору, краснухи, паротиту);

  • злоякісні пухлини (заборонені щеплення АКДС та всі перераховані в попередньому пункті).

До тимчасових протипоказань належать:

  • період прорізування зубів у немовлят;

  • наявність гострого захворювання (вакцинація відкладається на строк від 2 до 6 тижнів);

  • загострення хронічних хвороб (вакцинація відкладається до моменту часткової або повної ремісії).

Існують також деякі протипоказання до окремих вакцин, наприклад:

  • протитуберкульозну вакцинацію БЦЖ не проводять, якщо вага дитини при народженні становить менш як 2000 грамів – вакцинація таких немовлят дозволена лише після набору ваги, до моменту виписки матері з пологового будинку; повторні щеплення БЦЖ (ревакцинації) не рекомендовані дітям, у яких є келоїдні рубці, в тому числі в місці введення першого щеплення;

  • вакцинація АКДС (від дифтерії, правця та кашлюку) не проводиться дітям з деякими розладами нервової системи, оскільки підвищується ризик виникнення судом; в таких випадках щеплення замінюється на АДС (від дифтерії та правця).

Крім того, будь-який лікар у своїй практиці зустрічається з так званими «помилковими протипоказаннями», які не є такими за своєю суттю. Авторами цих протипоказань виступають батьки дитини, які побоюються вакцинувати своє чадо, апелюючи такими доводами: «він ще не доріс», «він занадто часто хворіє» тощо.

Календар дитячих щеплень

Зараз в Україні діє план-календар дитячих щеплень, представлений в наступній таблиці:


У разі відсутності протипоказань до того чи іншого виду вакцинації рекомендується дотримуватися зазначеного графіка.

Реакція на щеплення

Поствакцинальні реакції у дитини можуть проявлятися у вигляді різних змін його фізичного стану. Зазвичай вони розвиваються практично відразу після введення вакцини та так само швидко проходять. Такі реакції не становлять небезпеки для здоров'я.

Реакція на вакцину АКДС (найчастіше – при ревакцинації) проявляється у вигляді невеликих ущільнень та почервоніння на шкірі, іноді з помірними больовими відчуттями в місці уколу.

Реакція на вакцину від кору виникає зазвичай після закінчення 5-15 днів з моменту введення вакцини. Іноді може з'являтися висип на шкірі (проходить за 2-3 дні), незначне підвищення температури тіла, простудні симптоми (кашель, нежить), в деяких випадках – тимчасове збільшення лімфовузлів.

На 4-12 день після введення вакцини від паротиту може виникнути набрякання слинних залоз.

Вакцинація від краснухи може викликати збільшення лімфовузлів (на потилиці, задній частині шиї), припухлість суглобів, іноді – невеликий висип.

Загальні для всіх щеплень поствакцинальні реакції: тимчасова слабкість, невелике підвищення температури, незначне почервоніння і/або ущільнення в місці введення вакцини. Всі вони є наслідком імунної відповіді на вакцину та не вимагають спеціального лікування.

Щеплення необхідні дітям, а головна умова для максимальної користі та безпеки – використання якісних вакцин та вакцинація за планом, затвердженим лікарем. Клініка «Оксфорд Медікал» має у своєму розпорядженні вакцинами високої якості та успішно вакцинує дітей будь-якого віку протягом багатьох років.

Джерела:

МОЗ Украины 

NCBI

PubMed 


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up