Зміст:
Інсульт – це гостре порушення кровообігу в головному мозку, спричинене розривом або закупоркою судин. Воно викликає кисневе голодування та відмирання мозкових клітин, що призводить до порушення когнітивних функцій і у деяких випадках навіть смерті.
Ефективність лікування та реабілітації залежать від типу інсульту та швидкості надання медичної допомоги. Важливо вчасно помітити симптоми та звернутися до фахівців. За статистикою, майже у 50% випадків пацієнти не розуміють, що у них стався інсульт, доки стан не стане критичним.
Інсульт може статися будь-коли: як вдень під час роботи чи відпочинку, так й уві сні. Іноді пацієнти відчувають різкий головний біль, але частіше розрив або закупорка судини відбуваються непомітно. Симптоми з'являються за кілька хвилин, коли позбавлені живлення клітини мозку починають відмирати.
Характерними ознаками інсульту є раптові:
головний біль;
запаморочення;
асиметрія, частковий параліч м'язів обличчя;
порушення ковтання слини;
зміна розміру зіниць (одна більша за другу);
слабкість, оніміння у руці, нозі з правого чи лівого боку тіла;
зміна ходи, втрата координації рухів;
порушення мови;
погіршення зору, двоїння предметів перед очима;
нудота, блювота;
судоми;
сплутаність чи втрата свідомості.
Якщо інсульт стався вночі, симптоми можуть проявитися після пробудження. Їх інтенсивність залежить від виду інсульту та розташування пошкодженої судини.
Найбільш поширеним є ішемічний інсульт, що розвивається при закупорці судини тромбом. В результаті частина мозку втрачає кровопостачання, та його клітини поступово відмирають.
Геморагічний інсульт зустрічається значно рідше, але супроводжується тяжкими наслідками. Він розвивається при розриві судини та крововиливу в головному мозку. Залежно від розташування судини кров може накопичуватися в просторі між черепом і мозком (субарахноїдальний інсульт) або у тканинах, що його оточують.
При геморагічному інсульті стан пацієнта різко погіршується. Збереження життя та мінімізація ускладнень безпосередньо залежать від швидкості надання медичної допомоги.
При ішемічному інсульті ураження мозку може бути менш сильним і на перших етапах супроводжуватись малопомітними симптомами. Однак якщо пацієнт не помітить їх і не звернеться до лікаря, існує високий ризик повторного, більш важкого інсульту.
Якщо симптоми інсульту є неочевидними, пацієнту рекомендують пройти легкий мнемотичний тест. У західних країнах його називають FAST, що у перекладі означає «швидко», а розшифровується як:
F (face) – "обличчя";
A (arm) – "рука";
S (speech) – "мова";
T (time) – "час".
Для діагностики пацієнта просять:
Усміхнутися і висунути язика – асиметрія обличчя або параліч м'язів з одного боку, а також відхилення язика вправо або вліво є ознаками інсульту.
Підняти перед собою обидві руки – при інсульті рухи нерівномірні, одна рука залишається нижче або відхиляється, іноді пацієнт зовсім не може її підняти.
Відповісти на просте питання, скласти речення – невиразна, плутана мова, дезорієнтація можуть говорити про інсульт.
Останній пункт Т – час означає, що потрібно якнайшвидше викликати швидку медичну допомогу.
До приїзду лікарів пацієнтові, який перебуває у свідомості, потрібно допомогти:
Лягти на ліжко, підставивши подушку під голову, плечі та лопатки – голова повинна бути вищою за тулуб приблизно на 30 оС.
Забезпечити вільне дихання – звільнити шию та грудну клітину від тісного одягу, шарфа, краватки чи інших аксесуарів, відкрити вікно для провітрювання приміщення.
При блюванні повернути голову на бік, щоб блювота не потрапила в дихальні шляхи. За потреби очистити ротову порожнину.
Також бажано поговорити з пацієнтом та допомогти йому заспокоїтися. Важливо, щоб він не вставав і не робив зайвих рухів.
Якщо пацієнт непритомний, потрібно перевірити, чи він дихає. Якщо так, слід покласти його на бік, піднявши голову. При цьому необхідно регулярно контролювати наявність пульсу.
Якщо пацієнт не дихає або дихання рідкісне та неритмічне, потрібно зробити непрямий масаж серця та штучне дихання.
Спеціалісти “Оксфорд Медікал” розповідають, що масаж серця виконують двома схрещеними долонями, поставленими по центру грудної клітини пацієнта. Після 15 натискань роблять два видихи рот в рот, попередньо затиснувши ніс пацієнта. Вони мають займати трохи більше 10 секунд. Після цього продовжують масаж серця. Для дорослої людини нормою вважається 60-70 натискань на хвилину.
При наданні допомоги 2 людьми один робить масаж серця, а другий після кожних 5 натискань на грудну клітину 1 видих у легені. Масаж на цей час припиняють.
Якщо пацієнт один і після інсульту залишається у свідомості, йому рекомендують:
негайно викликати швидку допомогу;
лягти, поклавши голову та плечі на високу подушку;
звільнити горло та грудну клітку від прикрас та тугого одягу, щоб полегшити дихання;
за можливості можна зателефонувати родичам, знайомим чи сусідам, хто може допомогти;
не вставати з ліжка до приїзду лікарів.
Інсульт спричиняє загибель мозкових клітин. Раннє надання медичної допомоги дозволяє запобігти некрозу навколишніх тканин і збільшити шанс відновлення після інсульту когнітивних функцій. Тому перше, що не рекомендують робити, це відмовлятися від виклику швидкої допомоги, навіть якщо симптоми інсульти мало виражені.
Також не слід:
приймати препарати для зниження тиску, оскільки його підвищення є компенсаторним механізмом, покликаним поліпшити мозкове кровопостачання;
вставати з ліжка, ходити, нагинатися та здійснювати інші різкі рухи;
пити або їсти, тому що при інсульті може бути порушена функція ковтання, і їжа може потрапити у дихальні шляхи
везти пацієнта до лікарні самостійно, якщо є можливість викликати швидку допомогу.
Профілактика інсульту полягає у веденні здорового способу життя та турботі про себе. Фахівці рекомендують відмовитися від куріння, вживання алкоголю та інших шкідливих навичок, збалансовано харчуватися, регулярно робити зарядку та підтримувати вагу в межах норми.
Людям старше 40 років слід щорічно проходити огляд у терапевта та кардіолога, робити ЕКГ та за необхідності інші дослідження. Інсульт є ускладненням серцево-судинних захворювань, які довго розвиваються безсимптомно, але можуть бути виявлені під час проведення профілактичних обстежень.
З появою симптомів інсульту слід якнайшвидше звернутися до лікарів.
В «Оксфорд Медікал» цілодобово працює служба швидкої допомоги, яка виїжджає на виклики до всіх районів Києва та передмістя.
Пацієнтів, які перенесли інсульт і потребують реабілітації, приймають у сучасному терапевтичному стаціонарі та відділенні інтенсивної терапії.
Щоб записатися до невролога або викликати швидку допомогу дзвоніть до нашого контакт-центру.
Для виявлення симптомів інсульту рекомендують посміхнутися та висунути язика – асиметрія обличчя або параліч м'язів з одного боку, відхилення язика убік є ознаками інсульту; підняти перед собою дві руки – за інсульту руху нерівномірні, одна рука залишається нижче чи відхиляється убік; відповісти на просте запитання – невиразна, плутана мова, дезорієнтація можуть говорити про інсульт.
Передвісники інсульту, або транзиторна ішемічна атака, зазвичай тривають від кількох хвилин до години. Іноді симптоми зберігаються до 24 годин. Вони виникають через тимчасове порушення кровопостачання певної частини мозку. За появи таких симптомів важливо швидше звернутися по медичну допомогу, оскільки високий ризик виникнення інсульту.
При підозрі на інсульт слід одразу викликати швидку допомогу. Не можна самостійно їхати до лікарні, вставати з ліжка, ходити, нагинатися та здійснювати інші різкі рухи, пити чи їсти, приймати препарати для зниження тиску. До приїзду швидкої потрібно лягти, підкласти під голову подушку, забезпечити вільне дихання - розстебнути комір, прибрати ланцюжок тощо.
Джерела:
Опубликовано: 23.02.2023
Обновлено: 11.01.2024
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2, Виноградар
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
вул. Євгена Маланюка, 101
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram