Екзема - хвороба шкіри, що проявляється висипаннями, свербінням, печінням, ураженням цілих ділянок шкіри. Екзема не заразна, тому не варто турбуватися, що ви можете заразитися при контакті з хворим, або передати її своїм близьким.
ПРИЧИНИ ЕКЗЕМИ
Появі екземи може сприяти безліч чинників, починаючи від генетичної схильності та закінчуючи травмами шкіри. Найчастіше причиною розвитку хвороби виступають:
- алергічна реакція;
- захворювання травної системи;
- регулярні контакти шкіри з токсичними речовинами;
- ослаблення захисних сил організму;
- грибкові захворювання;
- порушення обміну речовин (ендокринні захворювання);
- хвороби нервової системи.
Вкрай рідко екзему викликає якась одна з перерахованого вище причин, найчастіше її поява - результат взаємодії одразу декількох факторів.
Поява симптомів на обличчі характерна для істинної (ідіопатичної) і у деяких випадках, себорейної форми екземи.
СИМПТОМИ ЕКЗЕМИ НА ОБЛИЧЧІ
Найчастіше екзема уражає брови, ніс, повіки та губи. Ураження шкіри від екземи, зазвичай з'являються симетрично, тобто, якщо висип з'явився на правій стороні обличчя, з часом він виникне й на лівій.
Класичні симптоми екземи - поява набряку та висипань на обличчі у виді червоних плям та бульбашок, які з часом лопаються, утворюючи ерозії (ранки). Залежно від форми захворювання, можливий свербіж або відчуття печіння. У міру прогресування хвороби, вузлики зливаються між собою, формуючи бляшки, покриті сухою кіркою.
Іноді екзема може зачіпати область рота та очей. Якщо екзема уражає губи, вони покриваються кіркою та кровоточать.
Якщо екзему не лікувати, хвороба переходить у хронічну форму: шкіра поступово потовщується та набуває сіро-коричневого відтінку. Больові відчуття могуть ставати настільки вираженими, що заважають пацієнтам заснути.
Самолікування екземи може призвести до ускладнень: появи гнійних запалень, розвитку бактеріальних інфекцій, ураження всього тіла, включаючи волосяну частину голови.
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ ЕКЗЕМИ НА ОБЛИЧЧІ
Обстеження починається з огляду пацієнта дерматологом і вивчення історії хвороби: перенесених захворювань, способу життя, характеру роботи та основних звичок. Виходячи з цієї інформації, лікар ставить попередній діагноз, визначається з можливими причинами захворювання та призначає додаткові обстеження.
Якщо ключову роль у розвитку хвороби відіграє алергія - призначаються алергопроби для пошуку алергенів, якщо грибок - зішкріб на грибкові інфекції. Якщо найімовірнішою причиною екземи є хвороби нервової, травної чи ендокринної систем, призначаються консультації у відповідного фахівця: невролога, гастроентеролога або ендокринолога.
Лікування екземи ведеться у двох основних напрямках: зняття симптомів та усунення основної причини захворювання. Лікувальний курс у кожному конкретному випадку підбирається індивідуально й включає як зовнішні засоби (мазі, креми та примочки), так і препарати для внутрішнього прийому. Тільки таке лікування, спрямоване на усунення першопричини проблеми, допоможе позбутися від екземи.
Самолікування екземи, без розуміння причин, що викликали хворобу, ніколи не буває успішним, даючи тільки короткочасний ефект, за яким слід чекати загострення захворювання та появу ускладнень.
Позбавтеся екземи - запишіться на прийом до дерматологів клініки «Оксфорд Медікал Київ» за телефоном або заповніть форму на сайті!