Розацеа - це хронічне шкірне захворювання, яке проявляється почервонінням ділянок шкіри, утворенням різних висипань на обличчі. Досить часто розацеа супроводжується ураженням очей. Рожеві вугрі, як правило, виникають переважно у жінок перед настанням менопаузи.
Рожеві вугри: причини виникнення
Фактори, які тією чи іншою мірою сприяють розвитку даного захворювання:
- ослаблений імунітет;
- стреси, нервові розлади;
- підвищена чутливість судин до подразників ззовні;
- захворювання шлунково-кишкового тракту;
- ендокринні порушення;
- демодекоз - захворювання, що викликається кліщем Demodex folliculorum;
- наявність бактерії Helicobacter pylori;
- неправильне харчування;
- інтенсивне ультрафіолетове опромінення;
- зловживання алкоголем.
Симптоми розацеа
Про захворювання говорять наступні ознаки:
- Почервоніння обличчя, яке, як правило, захоплює центральну частину обличчя, а також поширюється на груди і спину.
- Висипання на обличчі - рожеві горбки невеликого розміру, які з часом перетворюються на прищі і вугрі.
- Розширення судин, поява червоної судинної сітки.
- Свербіж, печіння, відчуття стягування шкіри.
- Враження очей.
Стадії розацеа
Виділяють 3 стадії розвитку розацеа:
- Перша стадія – еритематозно-телеангіектатична. Супроводжується проявом на шкірі дрібних судин та невеликим почервонінням, а також легким свербінням, печінням та почуттям поколювання шкіри.
- Друга стадія – папуло-пустульозна. Виявляється набряклістю та рожевими папулами, які досягають у діаметрі 5 мм, на носі, щоках, лобі та інших ділянках обличчя.
- Третя стадія – пустульозно-вузлувата. Супроводжується розвитком судинних зірочок та сильним почервонінням шкіри. Також з'являються бляшки та папули, які можуть зливатися у великі плями. Щільність сполучної тканини збільшується, через що можуть з'являтися рубці.
Діагностика розацеа
Щоб поставити точний і правильний діагноз, зовнішнього вигляду пацієнта недостатньо. Лікарі проводять ретельний огляд шкірних покривів, в деяких випадках виконується дослідження мікрофлори шкіри обличчя і стану судин. За результатами аналізів спеціаліст ставить діагноз і складає план найбільш ефективного лікування. Щоб відрізнити розацеа від схожих захворювань шкіри, у жінок беруться аналізи крові.
Лікування розацеа
Лікування рожевих вугрів може бути місцевим або загальним. Місцева терапія передбачає застосування різних мазей і кремів, холодних примочок з настою деревію та інших лікарських трав. Курс лікування зазвичай становить від декількох тижнів до декількох місяців, оскільки розацеа - хронічне захворювання, яке не проходить швидко. Для лікування розацеа нерідко також використовують антибіотики. У найскладніших випадках вдаються до більш серйозних способів лікування. На пізніх стадіях захворювання з успіхом застосовуються такі методи, як електрокоагуляція, дермабразія, кріодеструкція, особливі види лазерів і деякі форми пілінгів.
Дерматологія клініки «Оксфорд Медікал» використовує комбіновані методи лікування даного захворювання, вибираючи певні засоби за показаннями залежно від форми і стадії хвороби пацієнта. У нашому дерматологічному відділенні лікування проводять дерматологи і косметологи, що дає можливість контролювати захворювання, а також прибирати його симптоми і відновлювати уражені ділянки шкіри.
Особливості лікування розацеа під час вагітності
Під час вагітності більшість медикаментозних препаратів протипоказано через ризик негативного впливу на розвиток плода. У випадках розацеа лікування по можливості відкладають до моменту пологів або як мінімум початку 2 триместру.
Для полегшення симптомів лікар може порекомендувати жінці засоби для місцевого застосування: лосьйони, креми та мазі, переважного з натуральним складом. З їх допомогою можна домогтися зволоження шкіри, зняття набряклості та зменшення почервоніння.
При тяжкому перебігу хвороби лікар може розглянути призначення лікарських препаратів з урахуванням співвідношення користі для матері та ризику для плода.
Під час вагітності прийом ліків та використання косметичних засобів рекомендується узгоджувати зі спеціалістами.
Догляд за шкірою при розацеа
При розацеа важливо правильно доглядати за шкірою, щоб не спровокувати посилення хвороби та не знизити ефективність лікування. Найкраще проконсультуватися з косметологом, щоб він оцінив стан шкіри та підібрав косметичні засоби, що відповідають її типу та стану. Головне правило – використовувати косметику з безпечним складом (без спирту, абразивних частинок тощо).
При судинних зірочках не рекомендується:
- робити масаж обличчя;
- допускати сильне охолодження шкіри (використовувати кубики льоду);
- приймати гарячу ванну, відвідувати лазні, сауни;
- перебувати на сонці без нанесення сонцезахисного крему;
- самостійно використовувати хімічні пілінги та скраби з абразивними частинками.
Переваги клініки «Оксфорд Медікал»
- медичний персонал високої кваліфікації;
- надання всіх необхідних медичних послуг кожному пацієнту;
- сучасна і якісна лікувально-діагностична база;
- можливість отримати консультацію у фахівців суміжних спеціальностей;
- забезпечення максимально точної діагностики та ефективного комплексного лікування дерматологічних проблем організму;
- доступні ціни.