Фотодерматоз - захворювання рідкісне, але останнім часом воно все частіше зустрічається у людей з ослабленою захистом організму. Доведено, що самі по собі сонячні промені алергію не викликають, а лише сигналізують про більш глибокі внутрішні проблеми. Симптоми захворювання - наслідок неправильного синтезу ферментів у хворому організмі. Як правило, фотодерматози свідчать про наявність патологій печінки, наднирників, нирок, ендокринної та кровоносної систем, порушення обміну речовин, гіпо- та авітамінозу. У цьому випадку хвороба схильна набувати рецидивуючої форми, незмінно проявляючись при потраплянні сонячних променів на незахищену шкіру.
Існує також поняття «вроджений фотодерматоз», коли пігментаційний обмін організму порушується через спадкову схильність. Алергія на сонце може розвинутися і внаслідок прийому певних лікарських препаратів, які суттєво послаблюють імунну систему організму або підвищують чутливість шкіри до сонця.
Людям зі світлою шкірою протипоказано довго перебувати на сонці, часто відвідувати солярій, а також зловживати косметичними засобами, оскільки це може спровокувати появу фотодерматозу. До групи ризику входять також діти, літні люди та особи, які пройшли хімічні пілінги або отримали травми шкіри.
Проявляючись у вигляді почервоніння на шкірі, кропив'янки та пухирів, алергія спричинює сильний дискомфорт: шкіра свербить, покривається дрібними висипаннями, червоніє, лущиться, може розвинутися набряк слизових. Фотодерматоз виникає на відкритих ділянках шкіри: обличчя, вуха, шия, зона декольте, тильна поверхня кистей рук, плеча і передпліччя. Перші симптоми захворювання розвиваються вже через кілька годин після того, як шкіра піддалася впливу сонячних променів. При уповільненому фотодерматозі висипання з'являються через 18-72 години. У хворих з підвищеною чутливістю може розвиватися бронхоспазм, зниження артеріального тиску, може відбутися втрата свідомості.
Дерматоз належить до сезонних захворювань. Так, наприклад, навесні ризик захворіти істотно вище, адже за тривалий зимовий період шкіра «відвикає» від прямого впливу сонця. Навесні сонячна активність підвищується, посилюється потік ультрафіолетових променів. Також вельми вірогідна поява фотодерматозу влітку, під час прийому сонячних ванн. Про це слід пам'ятати, відправляючись на травневі свята в спекотні країни, адже саме навесні сонце вважається особливо агресивним. Не варто забувати й про те, що у кожної людини свій індивідуальний поріг чутливості до ультрафіолету. Тому, намагаючись отримати засмагу, в першу чергу подумайте про засоби захисту від сонця, обов'язково наносіть сонцезахисні креми в перші дні перебування на пляжі та далі після кожного купання. Кращий час для засмаги - з 8 до 11 години і після 16 години.
ЯК ЗНИЗИТИ РИЗИК ЗАХВОРЮВАННЯ НА ФОТОДЕРМАТОЗ?
Профілактика цього захворювання не вимагає особливих зусиль:
- слід обмежити потрапляння прямих сонячних променів на шкіру;
- не зловживати сонячними ваннами і солярієм;
- застосовувати креми з SPF, фотодесенсібілізуючими речовинами (понижують чутливість до сонця);
- в сонячні дні не використовувати декоративну косметику, парфуми, одеколони, що містять ефірні олії.
ЯК УСУНУТИ СИМПТОМИ ФОТОДЕРМАТОЗУ?
Лікування фотодерматозу складається з внутрішньої та зовнішньої терапії, причому починати необхідно зі з'ясування першопричини захворювання. Діагностика патології - найважливіший етап, оскільки саме вона визначає подальший хід лікування. Як правило, призначаються препарати, що сприяють нормалізації функцій печінки, відновленню нормального обміну речовин в організмі, регенерації шкірних покривів. При сильному свербінні прописують антигістамінні препарати, а також препарати місцевої дії. Дотримання гіпоалергенної дієти також дуже бажано, тому що фотодерматози часто поєднуються із захворюваннями шлунково-кишкового тракту і печінки.
УВАГА!
Якщо ви виявили у себе симптоми фотодерматозу, не займайтеся самолікуванням, - народні засоби допоможуть Вам лише усунути місцеві прояви захворювання, не впливаючи при цьому на його справжню причину. Своєчасне звернення до лікаря-дерматолога допоможе Вам вирішити проблему комплексно, швидко і максимально ефективно. У клініці «Оксфорд Медікал» працюють досвідчені професіонали, які не заліковують симптоми, а знаходять першопричину захворювання, ефективно борються з нею і дають рекомендації щодо подальшого відновлювального догляду за шкірою. Звертайтеся до нас з питань діагностики, лікування та профілактики будь-яких шкірних захворювань!