Псоріаз - дуже поширене дерматологічне захворювання. Воно проявляється свербінням, утворенням запальних висипань і лущенням. Близько 4% населення всієї земної кулі страждають на псоріаз. Фахівці стверджують, що чим раніше починають проявлятися ознаки псоріазу, тим важче буде протікати хвороба. Причина виникнення псоріазу - гіперактивний ріст клітин шкіри, через який на ній утворюються ущільнення. Псоріаз може протікати у хронічній або рецидивуючій формі. Всупереч широко поширеній помилковій думці, псоріаз не заразний. Якщо вам поставили діагноз «псоріаз», і ви пройшли вже не один курс лікування, а результат нульовий, не варто впадати у відчай! Досить часто досвідчені лікарі спростовують поставлений діагноз і на основі клінічних аналізів знаходять справжню причину хвороби в інших системах організму.
ПРИЧИНИ ПСОРІАЗУ
Найчастіше це захворювання викликають:
- стреси, перевтома, виснаження нервової системи;
- ослаблення імунітету;
- різноманітні ендокринні порушення;
- інфекційні захворювання, бактеріальне, грибкове, паразитарне ураження організму;
- генетичні відхилення;
- інтоксикація організму;
- травми та пошкодження;
- незбалансоване харчування;
- шкідливі звички.
СИМПТОМИ ПСОРІАЗУ
Псоріаз проявляється наступними симптомами:
- висипання у вигляді круглих червоних або рожевих вузликів, що утворюють бляшки, покриті сріблястими лусочками;
- свербіж в області волосяних покривів, а також на колінах і ліктях;
- біль у правому боці та попереку;
- гіркота у роті;
- швидка стомлюваність, м'язова слабкість.
Залежно від клінічних проявів виділяють такі види псоріазу:
- Каплеподібний – це гостра форма захворювання, яка найчастіше розвивається після зараження стрептококовою інфекцією у дітей та підлітків. Проявляється множинними яскраво-червоними висипаннями у вигляді папул з легким лущенням.
- Вульгарний, або звичайний – розвивається переважно на шкірі голови, під колінами, в області ліктів, попереку та крижів. Проявляється папульозними рожево-червоними висипаннями, які спочатку мають чіткі межі, але з часом можуть зливатися у великі плями. Також для цієї форми характерне утворення бляшок, які покриваються світлими лусочками.
- Генералізований пустульозний псоріаз – має 3 форми хвороби. Найбільш поширеним є пустульозний псоріаз Барбера, який проявляється чітко окресленими бляшками на долонях та ступнях із пустульозними елементами навколо них. Друга форма – гнійний акродерматит Алопо. Він супроводжується появою везикул, пустул та сквамозно-епітематозних плям на фалангах пальців рук та ніг. Третя форма – псоріаз Цумбуша. Крім висипу він проявляється сильною лихоманкою та загальним нездужанням.
- Псоріатичний артрит – супроводжується одночасною появою висипу на шкірі та ураженням суглобів. Це проявляється обмеженням рухливості суглобів, болем при згинанні, набряклістю та почервонінням шкіри. Іноді хвороба призводить до деформації суглобів.
Види псоріазу
Висипання при псоріазі можуть розташовуватися по всьому тілу, але частіше за все страждає:
- волосиста частина голови;
- крижова область;
- ліктьовий та колінний суглоби;
- обличчя;
- великі шкірні складки;
- геніталії;
- долоні;
- підошви;
- нігті.
Якщо висипання займають менше 20% шкіри, псоріаз вважається обмеженим, якщо більше 20% – поширеним, а якщо вражена майже вся шкіра – враження називають універсальним.
ДІАГНОСТИКА ПСОРІАЗУ
Діагностика захворювання проводиться з метою визначення форми та стадії псоріазу. Звичайна форма псоріазу проявляється утворенням бляшок плоскої форми червонуватого кольору, покритих біло-сріблястими лусочками. При ексудативній формі захворювання на псоріатичних бляшках з'являються сірувато-жовті лусочки. Розвиток найбільш важких форм псоріазу може відбуватися на етапі початку хвороби або ж на пізніх стадіях через несприятливі фактори або внаслідок нераціонального лікування.
Для всіх форм псоріазу характерно ураження нігтьових пластин: потовщення, а також поява заглибин на поверхні нігтя і червоних плям під нігтем. Лікар-дерматолог ставить діагноз на підставі результатів проведення досліджень (лабораторних та інструментальних), таких як аналізи крові, біопсія шкіри тощо.
ЛІКУВАННЯ ПСОРІАЗУ
Методи зовнішньої терапії визначаються стадією і формою захворювання. При прогресуючій стадії (на шкірі з'являються нові осередки яскраво-червоних вузликів, які зливаються в плями) псоріазу застосовуються:
- пом'якшуючі засоби та кератопластичні препарати в помірних концентраціях;
- мазі, креми та лосьйони з вмістом глюкокортикоїдів;
- препарати з вмістом активованого цинк-піритіонату.
При стаціонарній (відсутнє зростання вогнищ захворювання) і регресуючій (осередки бліднуть, лущення зменшується) стадії захворювання використовують:
- мазі з вмістом аналогів вітаміну Д3;
- мазі з вмістом дьогтю, нафталану і гідроксіантронів.
У разі ураження понад 20% поверхні шкіри, при важких формах псоріазу або при неефективності зовнішньої терапії, лікарі призначають системну терапію, яка включає гіпосенсибілізуючий, реокорегуючу і детоксикаційну терапію.
Медикаментозна терапія включає:
- цитостатики, що мають виражений ефект;
- синтетичні ретиноїди;
- глюкокортикоїди (у разі неефективності інших препаратів).
Немедикаментозне лікування полягає у системній фотохіміотерапії - ультрафіолетовому опроміненні з довжиною хвилі 320-400 НМ на тлі прийому фотосенсибілізаторів.
ЧОМУ КЛІНІКА «ОКСФОРД МЕДІКАЛ»?
При лікуванні псоріазу відділення дерматології у нашій клініці надає:
- Проведення комплексного обстеження з метою точного визначення причини захворювання.
- Підбір оптимального індивідуального лікування.
- Очищення організму від продуктів розпаду.
- Усунення інфекцій.
- Повне відновлення структури шкіри.