
Висівковий (висівкоподібний) лишай - грибкове захворювання, що вражає роговий шар епідермісу. Збудник захворювання передається від людини до людини, але для появи лишаю необхідні специфічні передумови.
ЗАРАЖЕННЯ ЛИШАЄМ
Грибок, що викликає появу хвороби, легко передається від людини до людини, однак його поява можлива тільки у людей зі специфічним метаболізмом шкіри і зниженим місцевим імунітетом. В інших випадках грибок не завдає шкоди.
Відповідні умови на шкірі для розвитку можуть виникати під впливом різноманітних факторів:
- супутніх захворювань (травної, імунної або ендокринної системи);
- тривалого прийому медикаментів (захист шкіри може послабитися, наприклад, при тривалому прийомі кортикостероїдів);
- побутових нюансів (носіння тісного синтетичного одягу);
- вродженої схильності.
СИМПТОМИ ВИСІВКОВОГО ЛИШАЮ
Якщо шкіра людини стає сприятливим середовищем для грибка, починається його активне розмноження, що порушує роботу меланоцитів - клітин, що виробляють пігмент меланін.
Поява висівкового лишаю супроводжується такими симптомами:
- появою дрібних плям білого, світло-коричневого, рожевого або червоного кольору з чіткими краями (звідси друга назва хвороби - різнокольоровий лишай);
- можливою появою висівкоподібного лущення (не у всіх випадках).
У деяких випадках можлива поява свербежу та гіпергідрозу (підвищеної пітливості).
У 95% випадків хвороби уражається верхня частина тіла - вище пояса. Найчастіше хворіють підлітки та молоді чоловіки.
ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ ВИСІВКОВОГО ЛИШАЮ
Самостійна діагностика і лікування дерматологічних захворювань практично неможлива через те, що їх симптоми часто дуже схожі між собою. Це стосується і висівкоподібного лишаю - без консультації лікаря його легко сплутати з рожевим лишаєм Жибера або вітіліго.
Для постановки діагнозу лікар проводить огляд і при необхідності, призначає зішкріб шкіри на грибки. Якщо пацієнту ставиться діагноз висівковий лишай, призначається лікування, що складається з зовнішньої терапії (обробка шкіри мазями, кремами і розчинами) і обов'язкової дезінфекційної обробки речей пацієнта. Дезінфікується весь верхній одяг, натільна білизна, головні убори і предмети особистої гігієни.
Терапія висівкового лишаю вимагає обов'язкового контролю дерматолога, оскільки безсимптомне або симптоматичне лікування, до якого вдаються пацієнти самостійно, часто неефективне і веде до появи рецидивів.
Навіть після ефективного лікування хвороби, можливе тимчасове збереження плям на шкірі, які з часом (від декількох тижнів до декількох місяців) поступово зникнуть.
Позбутися від висівкоподібного лишаю вам допоможуть дерматологи клініки «Оксфорд Медікал», записатися на прийом до яких, ви можете, скориставшись формою на сайті або зателефонувавши за телефоном.