Вітіліго - це хронічне захворювання шкіри, у сучасній системі дерматологічних хвороб воно належить до групи шкірних дисхромій (грец. Dyschromia cutis - порушення пігментації). Окремі ділянки дерми при вітіліго знебарвлюються, втрачаючи свій природний колір внаслідок втрати функцій меланоцитів - руйнування пігменту меланіну.
Візуально вітіліго проявляється у вигляді білих плям і «строкатості» на шкірі, і хоча саме по собі це захворювання не несе серйозної загрози здоров'ю людини, воно створює сильний психологічний дискомфорт - як у самого пацієнта, так і в оточуючих. Причини розвитку вітіліго зараз ще не вивчені повністю, хоча є офіційна статистика про цей вид дерматозу:
- вітіліго може проявлятися у будь-якому віці, але у першу чергу у групі ризику знаходяться люди 10-30-річного віку (до 50% всіх випадків дебюту захворювання);
- вітіліго не має расової градації, вражаючи людей з будь-яким кольором шкіри;
- в цілому від вітіліго страждає 3% населення планети;
- жінки більш схильні до цього захворювання, ніж чоловіки;
- крім шкірного покриву, вітіліго також може вражати сітківку очей, волосся і навіть мозкову оболонку, хоча такі випадки відзначаються вкрай рідко.
ПРИЧИНИ ВІТІЛІГО
З приводу причин виникнення вітіліго існує кілька теорій:
- Аутоімунна теорія: руйнування меланоцитів (клітин шкіри, що містять меланін) в результаті неправильної взаємодії з неправильно функціонуючими клітинами імунної системи.
- Нейрогенна теорія: пошкодження меланоцитів через діяльність нервової системи.
- Генетична теорія: вітіліго виникає через генетичну схильність.
Також сучасна медицина з високою ймовірністю виділяє кілька тригерних факторів («пускових механізмів») виникнення і розвитку вітіліго:
- спадкові відхилення в обміні речовин;
- недостатнє харчування в період внутрішньоутробного розвитку, пошкодження плоду;
- збої в роботі щитоподібної залози, наднирників та інших залоз і систем внутрішньої секреції;
- дефіцит харчування тканин на тлі хронічних захворювань органів травлення;
- стреси, що тягнуть за собою судинні розлади і порушення обміну речовин у клітинах.
Крім того, серед можливих причин захворювання відзначають також вплив на шкіру різних хімічних речовин і прийом деяких ліків. Сукупність декількох з перерахованих факторів збільшує ризик розвитку вітіліго.
СИМПТОМИ ВІТІЛІГО - ОСНОВНІ ТА СУПУТНІ
Основним симптомом вітіліго є поява на шкірі характерних білих плям (їх відтінок може варіюватися від молочно-білого до синюватого або кольору слонової кістки) з чітко окресленими кордонами. Найчастіше ці плями локалізуються на обличчі, руках і ногах, а також у паховій та навколоанальній зонах. У деяких випадках плями можуть утворюватися і на слизових оболонках, волосистих ділянках голови, а також в зоні вусів і бороди у чоловіків. Єдині ділянки шкіри, на яких ніколи не проявляється вітіліго - це підошви стоп і долоні.
Депігментація при вітіліго підрозділяється на кілька різновидів:
- Плями трьох різних відтінків білого кольору з пігментованим контуром.
- Плями чотирьох відтінків, обмежені «бордюром» більш темного кольору.
- Плями, що являють собою запалені ділянки шкіри, обмежені трохи піднятим контуром.
- Плями з блакитним забарвленням.
Крім основного симптому (плям на шкірі), вітіліго можуть супроводжувати й інші захворювання та стани організму:
- облисіння;
- посивіння або освітлення волосся на уражених ділянках;
- хореоретініт - захворювання очей, що характеризується запаленням заднього очного відділу і сітківки;
- псоріаз;
- плоский лишай;
- склеродермія;
- порушення процесів потовиділення, зникнення реакцій шкіри на холод та інші подразники;
- зникнення деяких м'язово-волоскових і судинного рефлексів;
- різні дерматити;
- зниження можливості печінки протистояти токсичним речовинам.
Саме по собі захворювання не заразне, а також практично не викликає фізичного дискомфорту - болі або інших суб'єктивних відчуттів. Лише у 10% випадків пацієнти скаржаться на свербіж уражених ділянок шкіри, але, найімовірніше, ця сверблячка є результатом впливу сонячних променів на шкірні плями.
ЛІКУВАННЯ ВІТІЛІГО У КЛІНІЦІ "ОКСФОРД МЕДІКАЛ"
Оскільки найчастіше вітіліго є по суті шкірним маркером різних внутрішніх захворювань, висококваліфіковані лікарі дерматологічного відділення клініки "Оксфорд Медікал" використовують комплексний підхід в його лікуванні.
Встановлено, що вітіліго може повністю зникнути після лікування печінкового лямбліозу та інших захворювань печінки, жовчного міхура, шлунково-кишкового тракту, щитоподібної залози, серцево-судинної системи - тому в комплексну терапію включаються препарати, що покращують функціонування цих органів і виліковують їх супутні захворювання.
Зрозуміло, дана терапія не є єдиною при вирішенні проблеми вітіліго - в провідних світових медичних установах, у тому числі і в клініці Оксфорд Медікал, використовуються також фототерапія ( «світлолікування»), фотопротектори, інгібітори кальциневрину тощо.
У процесі лікування вітіліго у клініці "Оксфорд Медікал" кожен пацієнт отримує індивідуальні рекомендації лікаря не тільки щодо прийнятих препаратів і процедур, а й стосовно дієти, способу життя, захисту шкіри від сонця тощо. Завдяки високому професіоналізму лікарів клініки у кожному випадку вдається досягти стійкої ремісії або ж повністю позбутися від цього шкірного захворювання.