Катарактою називають помутніння кришталика різної щільності та інтенсивності. Кришталик в нормі прозорий з народження. Він позбавлений судин та нервових закінчень, і є оптичною лінзою ока. Він складається з води, мінеральних речовин і білків, що і дозволяє нам добре бачити.
Помутніння кришталика виникає у кожної людини в різні періоди її життя і є, у більшості випадків, фізіологічним процесом за винятком вроджених та травматичних катаракт.
Оскільки кришталик знаходиться під внутрішньоочною рідиною, він живиться дифузно мікроелементами, вітамінами, що потрапляють до організму з їжею. Тому його прозорість залежить від багатьох факторів, таких як:
- рівень життя,
- харчування,
- умови праці,
- травматичні ушкодження ока,
- різні запальні захворювання ока,
- ендокринні розлади - діабет, що веде до порушення обміну речовин у всьому організмі.
СИМПТОМИ ТА РІЗНОВИДИ КАТАРАКТИ
Залежно від шару і ступеня помутніння кришталика людина відзначає наступні симптоми:
- погіршення гостроти зору,
- утруднення при читанні, письмі,
- деякі пацієнти починають читати без окулярів - це виникає при зміні рефракції у бік короткозорості (факоміопізація),
- змінюється сприйняття яскравості і тону кольору.
При зміні прозорості кришталика виділяють кілька стадій катаракти:
- початкову;
- незрілу;
- зрілу;
- перезрілу.
При цьому навколишні об'єкти при різних стадіях катаракти візуалізуються по-різному (від "розпливчастого" зображення об'єкта до повної втрати чіткості, аж до його обрисів).
Стареча катаракта - це найбільш поширений тип катаракт, тому в молодому віці вона зустрічається вкрай рідко і то при наявності супутніх захворювань (некомпенсований діабет, ревматизм, травми, перенесена хіміотерапія, вплив токсинів, іонізуюча радіація тощо).
При набухаючій катаракті відбувається порушення проникності передньої капсули кришталика, білкова субстанція якої просочується внутрішньоочною рідиною і збільшується в об'ємі. Це, в більшості випадків, призводить до факоморфічної глаукоми. Глаукома при цьому вторинна, але також призводить до абсолютної сліпоти і тому не менш небезпечна. Тому в рекомендаціях слід зазначити вимірювання внутрішньоочного тиску і товщини кришталика після сорока років, а також при перших симптомах катаракти.
Вторинна катаракта виникає при помутніннях задньої капсули кришталика у пацієнтів, яким вже була виконана операція з видалення кришталика та імплантована штучна інтраокулярна лінза (ШОЛ). При цьому відсоток помутнінь варіює від декількох сотих до кількох десятих і залежить від матеріалу інтраокулярної лінзи.
Найменше помутнінь задньої капсули (соті частки відсотка) викликає гідрофобний матеріал. Тому в нашій клініці пріоритет віддається саме цьому матеріалу, світовим лідером виготовлення якого є фірма ALCON (США).
Діагностика катаракти
Для діагностики катаракти та інших захворювань очей офтальмолог може призначити пацієнту:
- оцінку гостроти зору;
- визначення поля зору;
- вимірювання внутрішньоочного тиску;
- огляд очного дна;
- кератометрію – визначення радіусу кривизни рогівки;
- рефрактометрію - визначення заломлюючих здібностей ока;
- оцінку кольоросприйняття;
- УЗД очних яблук та інші дослідження за показаннями.
ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ КАТАРАКТИ
Профілактику швидкого прогресування катаракти здійснюють консервативним методом призначення вітамінних крапель. Це допомагає на початкових стадіях. Коли погіршується гострота зору, з'являються ускладнення катаракти, що призводить до погіршення якості життя людини в майбутньому - єдиним методом лікування катаракти є її видалення та імплантація штучного кришталика.
До сучасних методів хірургії катаракти відносять тільки факоемульсифікацію катаракти з імплантацією штучного кришталика (ФЕК + з/к ШОЛ). При цьому зовсім не обов'язково чекати повного помутніння кришталика, як це було потрібно раніше при екстракапсулярній екстракції (ЕЕК + з/к ШОЛ), оскільки енергія ультразвуку при цьому мінімальна та оперативне втручання відбувається в основному на вакуумі використовуваного апарату.
Фемтосекундний лазер виконує тільки деякі етапи операції (тунельний розріз рогівки і передній капсулорексіс капсули кришталика), а основна її частина проводиться з використанням вакууму та ультразвуку, контрольованого хірургом.
Етапи проведення ультразвукової операції:
- Місцеве знеболювання (застосовують краплі або ін'єкційний анестетик).
- Проведення мікророзрізу (зазвичай його довжина не перевищує 2 мм).
- Введення у розріз спеціального наконечника апарату.
- Дроблення зміненого кришталика ультразвуком.
- Видалення частинок кришталика.
- Встановлення штучного кришталика.
- Закриття розрізу.
У клініці «Оксфорд Медікал» в операційній використовується тільки швейцарське хірургічне обладнання, яке дозволяє успішно справлятися з катарактами будь-якого ступеня складності, а також мінімізувати ризик післяопераційних ускладнень.
Моделі інтраокулярних лінз
В "Оксфорд Медікал" використовують різні моделі ІОЛ провідних виробників. Вони відрізняються технічними особливостями та вартістю. Який варіант підійде пацієнту, може підказати лише офтальмолог після діагностики.
Види інтраокулярних лінз:
- Монофокальні – дозволяють добре бачити на великих відстанях, але для читання та роботи на близькій відстані можуть знадобитися окуляри.
- Біфокальні – забезпечують гарний зір на близькій відстані, але для далекої можуть знадобитися окуляри.
- Мультифокальні – забезпечують однаково добрий зір на будь-якій відстані.
- Торичні – коригують рогівковий астигматизм.
Записуйтеся на прийом офтальмолога за телефоном або заповнивши форму на сайті.