Перетравлювання і засвоєння їжі - складний процес, що не припиняється протягом усього шляху їжі по травній системі: від ротової порожнини до кишечника. Порушення цього процесу викликають відчутний дискомфорт, їх називають розладами травлення або диспепсією.
РОЗЛАДИ ТРАВЛЕННЯ - ЩО ЦЕ?
Диспепсичні розлади або, простіше кажучи, розлади травлення у дітей - одна з найпоширеніших проблем, яка може проявлятися з перших днів життя. Їх лікуванням займаються лікарі педіатри або дитячі гастроентерологи.
Найбільш поширеними диспепсичними розладами є:
- відсутність апетиту (відмова від їжі);
- біль в животі, кольки;
- здуття і метеоризм;
- нудота і блювота;
- запор;
- печія.
При виявленні диспептических розладів у дітей важливо враховувати, що не на всі симптоми вони можуть поскаржитися. Якщо на запор, пронос, блювоту і здуття живота батьки звернуть увагу, то про болі в животі, печії або нудоті може сказати дитина від 6 років і старше. У самих маленьких здогадуватися про це доводиться за непрямими ознаками і тут на допомогу приходить педіатр.
ПРИЧИНИ І СИМПТОМИ РОЗЛАДІВ ТРАВЛЕННЯ У ДІТЕЙ
Основні причини появи диспепсії - це нераціональне харчування і недостатнє виділення травних ферментів. У той же час, диспепсія може супроводжуватися хворобами шлунково-кишкового тракту: гастритом, ентероколітом, ентеритом, синдромом подразненого кишечника.
Поспішний прийом їжі, проблеми з зубами, що викликають недостатнє її пережовування, і недостатнє виділення шлункового соку ведуть до появи бродильної диспепсії. Її появі сприяє дієта багатьма вуглеводами і рослинною клітковиною, вживання забродивших продуктів і газованих напоїв. Виявляється бродильная диспепсія здуттям живота, бурчанням, стілець дитини може ставати більш частим, пінистим, схожим на кашку.
Недостатня концентрація соляної кислоти в шлунку, може викликати гнильну диспепсію, що супроводжується процесами бродіння і гниття в кишечнику. Також її може спровокувати отруєння несвіжими білковими продуктами. За гнильної диспепсії спостерігається втрата апетиту, дитина може скаржитися на нудоту і здуття.
Функціональна диспепсія, що виявляється болем і дискомфортом після їжі, занадто швидким насиченням і відчуттям важкості, провокується неврозами, стресами і психологічними травмами.
Зловживання жирною їжею або проблеми з надходженням жовчі в шлунково-кишковий тракт можуть спровокувати розвиток жирової диспепсії. При ній у дитини може спостерігатися пронос, загальна слабкість і млявість, здуття живота.
ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ ДИСПЕПСІЇ У ДІТЕЙ В "ОКСФОРД МЕДІКАЛ"
При регулярно повторюваних симптомах диспептических розладів потрібно обов'язково консультуватися з лікарем педіатром. Цей фахівець огляне дитину, вивчить історію хвороби, розпитає батьків про харчові звички і характер харчування дитини. При необхідності, лікар призначить додаткові обстеження: УЗД , лабораторні дослідження, або ендоскопічне обстеження (гастроскопія, колоноскопія).
На підставі огляду та обстежень буде виявлена причина розладів травлення і призначено лікування. Якщо буде необхідно, для усунення причини диспепсії дитина може бути направлена на консультацію до профільного фахівця (наприклад, дитячого невролога при функціональній диспепсії).