Вакцинація – це найефективніший метод захисту дітей і дорослих від найбільш поширених інфекцій, які викликають важкі ускладнення. Вона сприяє формуванню імунітету і стійкості організму до збудників. В результаті – зараження не відбувається або хвороба проходить в дуже легкій формі. Вакцинація знижує ризик інфікування більш ніж на 90%.
Згідно із законодавством України, вакцинація від деяких захворювання є обов'язковою і повинна проводитися відповідно до національного календаря щеплень. Перші з них роблять дітям ще у пологовому будинку, а наступні найбільш важливі протягом декількох років.
Для чого потрібна вакцинація дітей?
У новонароджених дітей якийсь час зберігається пасивний імунітет, отриманий від матері. Але незабаром він слабшає, і дитина стає більш схильною до різних захворювань. Оскільки її організм ще досить слабкий, вони можуть протікати у важкій формі. Одними з найбільш небезпечних є такі інфекційні захворювання, як кір, краснуха та поліомієліт. Вони можуть викликати ускладнення, що призводять до інвалідності. Вакцинація дозволяє захистити дитину від небезпеки, тому зараз вона проводиться в більшості країн.
В Україні обов'язковими є щеплення від:
кору;
краснухи;
коклюшу;
туберкульозу;
гепатиту В;
гемофільної інфекції;
дифтерії;
правця;
поліомієліту;
паротиту.
Як працює вакцина?
Вакцини містять невеликі частинки інфекційних збудників, які при попаданні в організм не можуть викликати розвиток захворювання, але забезпечують формування імунітету до них.
У цьому процесі особливу функцію виконують лейкоцити крові, а саме Т-лейкоцити і макрофаги. Останні атакують чужорідні клітини, як би переробляють їх і забезпечують виділення антигенів. В цей час утворюються Т-лейкоцити, які виявляють утворені антигени і знищують інфекцію. Після проведення вакцинації, або перенесеної хвороби, в організмі залишається частина специфічних Т-лейкоцитів. При наступному контакті зі збудником вони відразу його розпізнають і знешкоджує. Таким чином, людина навіть не помічає, коли імунна система її захищає.
Види дитячих вакцин
Сьогодні використовуються наступні види вакцин:
«живі» – на основі ослаблених збудників;
інактивовані – на основі неживих бактерій або вірусів;
токсоїдні – на основі ослаблених токсинів, що виробляються деякими інфекційними збудниками;
субодиничні – на основі невеликих елементів бактерій і вірусів;
кон'югатні – на основі компонентів бактерій пневмокока (застосовують тільки від цієї групи інфекцій).
Які щеплення роблять дітям в "Оксфорд Медікал"?
В «Оксфорд Медікал» проводять щеплення дітям від:
грипу;
гепатиту А;
гепатиту В;
кору, паротиту, краснухи;
дифтерії, правця, кашлюку;
вірусного гастроентериту;
папіломавірусу;
менінгокока;
пневмокока;
гемофільної інфекції.
Чи обов'язково робити вакцинацію дітям?
Вакцинація від перерахованих захворювань в Україні є обов'язковою. Більшість щеплень повинні бути зроблені дітям до вступу у дитячий садок і школу. Це необхідно, що захистити дитину від хвороби, а також не допустити розвитку епідемії.
Не робити вакцинацію можна тільки в одному випадку – якщо у дитини є протипоказання. Останніх зовсім небагато. Доведено, що формування імунітету необхідно в тому числі дітям з хронічними захворюваннями. При використанні якісних препаратів ризик ускладнення вкрай малий, тоді як зараження інфекцією може стати причиною незворотних змін в організмі.
Коли потрібно робити планові щеплення дітям?
В Україні є національний календар вакцинації, і всі щеплення дітям повинні проводитися відповідно до нього. Але в деяких випадках педіатр може розробити індивідуальний графік (наприклад, якщо дитина пропустила деякі щеплення).
Державний план вакцинації:
Вік | Вакцинація проти |
1-й день | Гепатиту В |
3-5 днів | Туберкульозу |
1-й місяць | Гепатиту В |
2 місяці | Дифтерії, коклюшу, правця; поліомієліту; гемофільної інфекції |
4 місяці | Дифтерії, коклюшу, правця; поліомієліту; гемофільної інфекції |
6 місяців | Гепатиту В; Дифтерії, коклюшу, правця; поліомієліту |
12 місяців | Гемофільної інфекції; Кору, краснухи, паротиту
|
18 місяців | Дифтерії, коклюшу, правця; поліомієліту |
6 років | Дифтерії, правця; поліомієліту; Кору, краснухи, паротиту |
7 років | Туберкульозу |
14 років | Поліомієліту |
16 років | Дифтерії, правця |
26 років | Дифтерії, правця (Далі - кожні 10 років) |
Як підготуватися до вакцинації дітям?
Безпосередньо перед щепленням дитину повинен оглянути педіатр і переконатися у відсутності симптомів гострих захворювань та загострення хронічних. Якщо малюк добре себе почуває, йому відразу роблять щеплення. В інших випадках його переносять до нормалізації стану.
Інших вимог до підготовки зараз немає, але за бажанням батьків можливе проведення загальних аналізів сечі та крові.
Яка може бути поствакцинальна реакція у дитини?
Вакцини містять такі компоненти, які не можуть викликати розвиток захворювання. При цьому в організмі запускається імунний процес і формується стійкість до даного збудника. Це може супроводжуватися деякими симптомами. До варіанту норми належать:
почервоніння шкіри у місці уколу (якщо препарат вводили ін'єкційно);
невеликий біль і набряк в місці уколу;
поява легкого висипу на окремих ділянках тіла;
загальна слабкість;
незначне підвищення температури протягом 2-3 днів.
При розвитку інших симптомів або значному погіршенні самопочуття дитину потрібно привести на повторну консультацію до педіатра.
Що потрібно робити після щеплення?
Після вакцинації рекомендують 30-60 хвилин провести в клініці або поруч з нею. Після цього можна повертатися додому, гуляти з дитиною і проводити час як зазвичай.
Протягом декількох днів (до 12, якщо використовувалася «жива» вакцина) потрібно стежити за самопочуттям дитини, температурою тіла, реакцією на шкірі в місці ін'єкції. При появі нездужання потрібно зв'язатися з педіатром для отримання рекомендацій. Самостійно давати дитині препарати для зниження температури або усунення інших симптомів не можна, оскільки у ранньому віці багато ліків протипоказані та можуть викликати ускладнення.
Крім цього, після щеплення педіатр може дати індивідуальні рекомендації.
Протипоказання до вакцинації дітей
Протипоказання до різних щеплень відрізняються. Їх потрібно заздалегідь уточнити у педіатра, якщо у дитини є проблеми зі здоров'ям.
Основними протипоказаннями є:
вага менше ніж 2500 г при народженні (актуально тільки для новонароджених);
гострі захворювання;
важкі неврологічні порушення;
імунодефіцит;
злоякісні новоутворення;
розвиток ускладнення після попереднього щеплення;
загострення хронічних захворювань;
алергія на компоненти препаратів.
Більшість протипоказань є тимчасовими, і щеплення роблять після поліпшення стану здоров'я дитини.
Як проводять вакцинацію дітям в «Оксфорд Медікал»?
В «Оксфорд Медікал» вакцинацію дітям проводять відповідно до державних протоколів. Перед щепленням дитину оглядає педіатр, виключаючи наявність простудних та інших захворювань, а також загострення хронічних. Бажано, щоб дитина не хворіла протягом мінімум 2 тижнів до цього.
Далі фахівець обирає необхідну вакцину і розпаковує її в присутності батьків. Це дозволяє переконатися в цілісності упаковки та правильності зберігання препарату. Далі його вводять ін'єкційно або дають дитині для орального прийому.
Після щеплення пацієнтам рекомендують протягом 30-60 хвилин залишатися в клініці. Це запобіжні заходи на випадок розвитку важкої алергічної реакції або інших гострих ускладнень.
Переваги вакцинації дітей в «Оксфорд Медікал»
«Оксфорд Медікал» – це багатопрофільний медичний центр для дорослих та дітей з більш ніж 15-річною історією. Сьогодні філії клініки працюють не тільки в Києві, а й ще у 21 місті України. Це накладає на нас особливу відповідальність і мотивує надавати медичну допомогу на найвищому рівні.
Переваги проведення вакцинації в «Оксфорд Медікал»:
застосування якісних сертифікованих вакцин європейських виробників;
огляд дитини педіатром перед щепленням;
можливість консультації в інших дитячих спеціалістів;
складання індивідуального графіка вакцинації при необхідності;
вакцинація дітей з хронічними захворюваннями в період ремісії з дотриманням всіх правил;
система лояльності для постійних пацієнтів.
Для запису до педіатра і на вакцинацію телефонуйте в наш контакт-центр або пишіть в чат на сайті.