(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Що робити, якщо у вусі утворилася пробка?

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Вушна сірчана пробка (cerumen) являє собою субстанцію, що складається з вушної сірки та інших речовин, які виділяються сірчаними та сальними залозами зовнішнього вуха. Існують наступні види пробок, різні за консистенцією та кольором:

  • пасто- та пластиліноподібні – м'які або трохи в'язкі, колір варіюється від світло-жовтого до світло-коричневого;

  • тверді, сухі (також їх називають кам'янистими) – темно-коричневого або чорного кольору; такі пробки можуть досить щільно прилягати до внутрішньої поверхні слухового проходу та до барабанної перетинки;

  • епідермальні, до складу яких, крім сірки, входять фрагменти епідермісу та, в деяких випадках, гнійні виділення.

До основних причин виникнення пробки у вусі належать такі фактори:

  • вушна сірка підвищеної в'язкості;

  • особливості гігієни вушних раковин – особливо небезпечно застосування ватних паличок для чищення вух: за допомогою паличок, навіть забезпечених обмежувачем, вушна сірка проштовхується вглиб вуха, в результаті чого утворюється щільна пробка; подібний ефект викликає і часте пірнання, коли тиск води різко збільшується, утрамбовуючи сірку в щільні грудки;

  • вузький та звивистий слуховий прохід, що утруднює природну евакуацію сірки;

  • генетична схильність;

  • підвищена секреція сальних залоз (в деяких випадках вона пов'язана з підвищенням рівня холестерину в крові);

  • тривале використання слухових апаратів, а також наушніков- «вкладишів», що викликає все той же трамбуючий «ефект ватних паличок».

Крім того, виникненню пробок у вухах сприяють запиленість та/або занадто сухе повітря в приміщеннях, а також різкі температурні перепади.

Як дізнатися, що в вусі пробка? Основні симптоми

Сірчані пробки можуть ніяк не виявляти себе досить довго, аж до повного закриття слухового проходу. Закупорка проходу найчастіше відбувається під час водних процедур, коли сірка розбухає від контакту з водою. На наявність пробки вказують такі чинники:

  • аутофонія, коли при розмові людина чує власний голос як би дубльованим «всередині голови»;

  • різке часткове зниження слуху;

  • відчуття, що одне або обидва вуха закладені.

Коли сірчане ущільнення не тільки займає вушний прохід, але й торкається барабанної перетинки, воно дратує нервові закінчення перетинки, що викликає набагато більш неприємні симптоми:

  • головний та вушний біль;

  • рефлекторний кашель;

  • раптові запаморочення;

  • напади нудоти, аж до блювоти.

При тривалому зіткненні сірчаної грудки з барабанною перетинкою може виникнути запалення середнього вуха. Тому, при появі тривожних симптомів, не слід відкладати візит до лікаря.

Видалення вушних пробок

В ідеалі самостійним видаленням пробок краще не займатися, оскільки помилка в 1-2 міліметри може коштувати вам втрати слуху в результаті травми барабанної перетинки. Крім того, самолікування загрожує занесенням інфекції, що може привести до тяжкого запалення.

Способи видалення сірчаних ущільнень в медичних установах залежать від консистенції ущільнень та інших факторів (запалення, перфорація барабанної перетинки та ін.), визначити які може тільки лікар-отоларинголог (ЛОР). До таких способів належать:

  1. Вимивання. Сірчане ущільнення лікар вимиває з вуха спеціальною рідиною за допомогою шприца Жане. Якщо сірка суха та тверда, то протягом трьох діб вона попередньо розм'якшується шляхом закапування у вухо вушних крапель-церуменолітиків, які призначає фахівець.

  2. Сухе видалення. Коли вимивання протипоказано (наприклад, якщо раніше пацієнтом був перенесений перфоративний отит або деякі інші хвороби), сірка видаляється за допомогою стерильного вушного зонда.

Після видалення сірчаних ущільнень слух відновлюється відразу ж (якщо його зниження було викликано саме наявністю пробок). Визначити, чи повністю видалені сірчані відкладення, може тільки лікар-отоларинголог за допомогою спеціального обладнання.

Фахівці відділення отоларингології клініки «Оксфорд Медікал» видаляють з вух сірчані пробки та будь-які сторонні предмети професійно, швидко та безболісно, ​​що особливо важливо при роботі з пацієнтами-дітьми.

Часті запитання

Що таке вушна сірка?

Вушна сірка – це секрет, який виділяють сірчані залози зовнішнього слухового апарату.

Чого не можна робити, якщо у вас сірчана пробка у вусі?

Видаляти сірчані пробки в домашніх умовах не рекомендується. При використанні ватних паличок та інших предметів для механічного вилучення сірки можна випадково пошкодити стінки слухового проходу або барабанну перетинку. Також небажано самостійно робити промивання. Від води сірка може розбухнути та призвести до закладеності вух, але позбутися від пробки це не допоможе.

До кого звернутися, якщо виникла вушна пробка?

При виникненні вушних пробок потрібно звернутися до лікаря-отоларинголога.

Чим загрожує сірчана пробка?

Вушна пробка може привести до погіршення слуху. Також вона підвищує ризик запалення та отиту. Внаслідок тиску на слуховий нерв може розвинутися невралгія. При самостійному видаленні вушної пробки існує ризик пошкодження барабанної перетинки.

Джерела:

Scientific Аmerican

Sage Journals 

US National Library of Medicine


( Рейтинг: 0, голосів: 0 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up