Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Що таке ерозія шийки матки та як вона лікується?

Що таке ерозія шийки маткиІнформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Зміст:

  1. Види ерозії

  2. Причини розвитку ерозії

  3. Як проявляється захворювання?

  4. Діагностика ерозії шийки матки

  5. Лікування ерозії шийки матки

  6. Лікування ерозії при вагітності

  7. Як підготуватися до лікування?

  8. Що робити після процедури?

  9. Наслідки ерозії шийки матки

  10. Лікування ерозії шийки матки в “Оксфорд Медікал”

  11. Поширені запитання

Ерозія шийки матки – це доброякісне захворювання, яке супроводжується зміною структури слизової оболонки органу. Найчастіше воно розвивається безсимптомно та діагностується під час профілактичного обстеження.

У дітородному віці з діагнозом стикається до 30% жінок. При цьому деяким лікування не потрібне, а іншим потрібно негайно. Справа в тому, що ерозія буває різною: вона може бути як фізіологічною особливістю, так і серйозним захворюванням.

Види ерозії шийки матки

Слизова оболонка шийки матки складається з клітин плоского епітелію та має однорідну структуру. Якщо у ній відбуваються зміни, говорять про ерозію. Залежно від їхнього характеру виділяють:

  1. Вроджену ерозію – це фізіологічний стан, при якому межі плоского та циліндричного епітелію (покриває внутрішні стінки шийки) порушені. У молодому віці такий стан вважається нормою. Приблизно до 24 років правильні межі між тканинами мають відновитись.

  2. Ектопію, або хибну ерозію – це поширення на зовнішній бік шийки матки клітин циліндричного епітелію, що покривають стінки цервікального каналу. Вони не мають необхідних захисних властивостей, через що під дією піхвової мікрофлори починають руйнуватися і виникає запалення.

  3. Справжню ерозію – це запальне захворювання, яке проявляється невеликими виразками. Воно активно розвивається протягом кількох тижнів і супроводжується неприємними симптомами, після чого стан слизової оболонки нормалізується або хвороба переходить у хронічну форму.

Таким чином, вроджена ерозія до певного віку може не вимагати терапії, а справжня ерозія та ектопія лікуються по-різному.

Ерозія шийки маткиПричини розвитку ерозії шийки матки

Існує багато факторів, що провокують розвиток захворювання. Найпоширенішими вважаються:

  • спадкова схильність;

  • ушкодження слизової оболонки шийки матки;

  • запальні та інфекційні захворювання статевих органів;

  • зараження вірусом папіломи людини;

  • ранні сексуальні контакти;

  • ускладнений цукровий діабет;

  • променева терапія тощо.

Причинами справжньої ерозії найчастіше є механічні та хімічні ушкодження слизової оболонки шийки матки. Вони можуть відбуватися при використанні тампонів та деяких контрацептивів, а також проведенні спринцювання та медичних процедур. Також ерозія може розвиватися як ускладнення інфекційного захворювання, цукрового діабету чи радіаційного опромінення.

Вроджена ерозія має спадкові причини і в нормі самостійно проходить у дівчат віком до 24 років. Що ж до ектопії, вона розвивається внаслідок комплексу різних чинників.

Як проявляється захворювання?

Вроджена ерозія та ектопія у багатьох розвиваються безсимптомно. Жінка може не мати жодних скарг і відчувати себе здоровою, поки хвороба не призведе до ускладнень.

У поодиноких випадках, переважно при істинній ерозії, можуть з'являтися такі симптоми, як:

  • дискомфорт, біль під час статевого акту та легка кровотеча після;

  • кров'янисті виділення у середині менструального циклу;

  • рясні слизові чи гнійні виділення з неприємним запахом.

Іноді на тлі ерозії розвивається інше запальне або інфекційне захворювання, що викликає яскравішу симптоматику і змушує жінку звернутися до гінеколога.

Діагностика ерозії шийки матки

Ерозію шийки матки часто діагностують під час профілактичного прийому чи звернення пацієнтки до гінеколога з іншого приводу. При вираженому процесі під час огляду лікар може помітити почервоніння та характерну зміну структури слизової оболонки.

Підтвердити діагноз дозволяє розширена кольпоскопія – огляд шийки матки через збільшувальний прилад із наступним нанесенням на слизову оболонку розчину оцту чи йоду. Під їх дією змінена ділянка червоніє, що дозволяє точно визначити межі ерозії.

Для комплексної діагностики гінеколог також може призначити цитологічний аналіз зіскрібка з шийки матки. Він дозволяє більш точно оцінити структуру тканин та підтвердити чи виключити патологічні зміни. Дослідження інформативне навіть на ранніх стадіях захворювання, коли практично немає симптомів та візуальних змін.

Крім того, для загального обстеження можуть знадобитися аналіз мазка з піхви на мікрофлору, аналіз на вірус папіломи людини (ВПЛ) та поширені інфекції, УЗД органів малого тазу, а при підозрі на злоякісний процес біопсія та гістологічний аналіз.Лікування ерозії

Лікування ерозії шийки матки

Лікування ерозії призначають індивідуально. Воно залежить від точного діагнозу – ерозія чи ектопія, площі пошкодженої ділянки шийки матки, наявності супутніх захворювань, віку та репродуктивних планів жінки.

При справжній ерозії часто застосовують медикаментозне лікування. Воно може включати препарати місцевої та системної дії. Також медикаментозну терапію призначають при інфекціях, кольпіті, цервіциті та деяких інших хворобах.

Хибну ерозію, або ектопію лікують по-іншому. Для відновлення нормальної структури слизової шийки матки необхідне видалення атипових клітин, у даному випадку циліндричного епітелію. Наразі процедуру проводять за допомогою малоінвазивних методик. Вони не вимагають госпіталізації, спричинюють мінімальне пошкодження тканин та мають короткий реабілітаційний період.

Для видалення ерозивної ділянки жінці можуть рекомендувати:

  • радіохвильову коагуляцію – припікання зміненої ділянки слизової оболонки за допомогою радіохвиль;

  • лазерну коагуляцію – видалення ушкоджених тканин променем лазера;

  • електрокоагуляцію – припікання електричними імпульсами;

  • аргоноплазмову коагуляцію – видалення тканин за допомогою електромагнітної енергії високої частоти;

  • кріодеструкцію – обробку шийки матки рідким азотом, що викликає заморожування ділянки тканин з їх подальшим відмиранням;

  • хімічну коагуляцію – нанесення на слизову оболонку препарату, який поступово викликає руйнування зміненої ділянки тканин.

Кожен із методів має свої переваги та недоліки, але найбільш ефективними та безпечними сьогодні вважаються радіохвильова та лазерна коагуляції. Це безконтактні методи, які дозволяють швидко та безболісно припалити ерозію. Незабаром після процедури слизова оболонка шийки матки починає загоюватися, вкриваючись плоским епітелієм.

Яка процедура найкраще підійде пацієнтці, гінеколог вирішує з огляду на всі індивідуальні особливості та наявність протипоказань. Зокрема, припікання лазером не рекомендують проводити при вагітності, злоякісних пухлинах, поліпах у верхній частині шийки матки, гострих запальних та інфекційних захворюваннях, порушеннях згортання крові, деяких захворюваннях серцево-судинної системи.

Лікування ерозії при вагітності

Фахівці “Оксфорд Медікал” розповідають, що ерозія може розвиватися безсимптомно, тому у деяких пацієнток її діагностують під час вагітності при проведенні комплексного обстеження. У цьому випадку, якщо стан не загрожує здоров'ю жінки та плоду, коагуляцію не проводять. При вираженому процесі наявності супутнього запалення або інфекції можуть призначити медикаментозну терапію.

При цьому варто враховувати, що через гормональні зміни в організмі ерозія може прогресувати, тому через 1-2 місяці після пологів потрібно пройти огляд гінеколога. Якщо стан не критичний, лікування проводять після закінчення грудного вигодовування.

Як підготуватись до лікування?

Перед проведенням коагуляції пацієнтці призначають комплексне обстеження. Воно включає УЗД, аналізи крові, сечі, мазка та зіскрібка, а також інші процедури за показаннями. Діагностика дозволяє поставити точний діагноз та підібрати оптимальний метод лікування, виключивши протипоказання.

Безпосередньо перед процедурою рекомендують:

  • 3 дні не використовувати вагінальні свічки;

  • 2 дні не робити спринцювання;

  • 1 день утримуватись від інтимної близькості;

  • 1 день не приймати препарати, що розріджують кров (аспірин тощо).

Що робити після процедури?

Під час лікування ерозії відбувається припікання слизової оболонки шийки матки, через що на ній залишається невелика рана. Протягом кількох днів вона може трохи кровоточити та викликати легкий біль чи дискомфорт внизу живота.

Через день після процедури на шийці формується тонка скоринка, яка через 7-10 днів сходить. Після цього на слизовій оболонці розвиваються клітини плоского епітелію та відновлюється її нормальна структура.

Щоб загоєння пройшло добре, протягом місяця рекомендують:

  • утримуватись від статевих контактів;

  • не робити спринцювання;

  • не використовувати вагінальні свічки;

  • під час менструації користуватися лише гігієнічними прокладками;

  • не відвідувати лазні, сауни, басейни;

  • не виконувати важкі фізичні навантаження;

  • у призначений час прийти до гінеколога на контрольний огляд (зазвичай на 3-4 тижні після процедури).

Наслідки ерозії шийки матки

Незважаючи на те, що захворювання може протікати безсимптомно та не впливати на загальне самопочуття, його не можна ігнорувати. Без лікування ерозія шийки матки загрожує розвитком ускладнень. На її тлі знижується місцевий імунітет та підвищується ризик інфекції. В результаті може виникнути кольпіт та цервіцит – запалення піхви та шийки матки.

Найбільш небезпечним є ризик розвитку дисплазії та раку шийки матки. Імовірність онкопатології зростає при гормональних порушеннях та наявності інших провокуючих факторів.

Під час вагітності ерозія підвищує ризик інфекційних захворювань, які можуть негативно позначитись на розвитку плода та призвести до викидня або передчасних пологів.

Лікування ерозії шийки матки в “Оксфорд Медікал”

В «Оксфорд Медікал» працюють досвідчені лікарі-гінекологи та встановлено діагностичне та лікувальне обладнання експертного класу. Завдяки цьому всі пацієнтки отримують медичну допомогу відповідно до найвищих стандартів якості.

У клініці можна отримати консультацію гінеколога, здати аналізи, пройти кольпоскопію та інші інструментальні дослідження. Лікування ерозії шийки матки проводиться сучасними малоінвазивними методами в умовах денного стаціонару.

Для запису на прийом телефонуйте до нашого контакт-центру або пишіть у чат на сайті.

Поширені запитання:

Чому виникає ерозія шийки матки?

Існує багато факторів, що можуть спровокувати розвиток ерозії шийки матки. Основними є спадкова схильність, хронічне запалення чи інфекція сечостатевої системи, механічне пошкодження слизової оболонки, зараження ВПЛ тощо.

Чи можна вилікувати ерозію шийки матки свічками?

Лікування ерозії шийки матки призначає лікар-гінеколог після проведення діагностики. При справжній ерозії, що супроводжується запаленням, він може рекомендувати медикаментозну терапію – препарати для місцевого (свічки) та системного застосування (таблетки, ін'єкції). При вродженій чи хибній ерозії (ектопії), коли відбувається заміщення клітин плоского епітелію циліндричним, такий підхід неефективний – необхідне видалення зміненої ділянки. Процедуру проводять за допомогою лазерної чи радіохвильової коагуляції, кріодеструкції та інших малоінвазивних методик.

Як визначити, чи є ерозія шийки матки?

Діагностувати ерозію шийки матки може лікар-гінеколог. При вираженому процесі зміни слизової оболонці помітні при візуальному огляді. Підтвердити діагноз дозволяє розширена кольпоскопія. Також може знадобитися цитологічний аналіз.

Супутні послуги: 

Лікування ерозії шийки матки

Джерела:

Science Direct 

National library of medicine 

Вiomedcentral 


( Рейтинг: 5.00, голосів: 1 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up