Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря.
Зміст:
Фібриляція передсердь (друга назва – миготлива аритмія) – це порушення серцевого ритму, яке характеризується дуже швидкими та нерегулярними скороченнями міокарда. Під час нападу частішає пульс, з'являються затримки між ударами серця, задишка та інші симптоми. Оскільки це прогресуюче захворювання, без своєчасного лікування симптоми можуть посилюватися, а напади ставати частішими, поки аритмія не стане хронічною.
Миготлива аритмія може спровокувати розвиток інсульту, інфаркту та інших ускладнень. Тому при виявленні хвороби пацієнтам рекомендують регулярно спостерігатися у кардіолога та виконувати всі призначення. У більшості випадків фібриляцію передсердь лікують медикаментозно.
Фібриляція передсердь найчастіше розвивається у людей похилого віку. За статистикою, її діагностують у 10% населення старше 80 років. Але в молодому віці хвороба також зустрічається, особливо при наявності факторів ризику. Фібриляція передсердь може розвинутися на тлі інших захворювань серця або внутрішніх органів, а також у повністю здорових людей.
Імовірність миготливої аритмії збільшують:
спадкова схильність – у 30% пацієнтів з фібриляцією передсердь батьки мають такий же діагноз;
вроджені та набуті вади серця;
серцева недостатність;
гіпертонія;
кардіоміопатія;
ішемічна хвороба серця (ІХС) – зустрічається у 20% пацієнтів з фібриляцією;
міокардит та перикардит;
хронічна обструктивна хвороба легень;
захворювання нирок;
інфекційні захворювання;
апное уві сні – хропіння з зупинками дихання на 10-30 секунд;
надмірні фізичні навантаження та заняття спортом на професійному рівні;
куріння та зловживання алкоголем;
хронічний стрес або сильне емоційне потрясіння.
Фібриляція передсердь може проявлятися по-різному. Це залежить від вираженості патології та наявності інших серцевих захворювань. У частини пацієнтів фібриляція супроводжується прискореним пульсом, болем у грудях та іншими симптомами, а у деяких протікає в прихованій формі й діагностується лише при розвитку інсульту або серцевої недостатності.
Ознаками фібриляції передсердь можуть бути:
неритмічне серцебиття;
швидкий пульс;
біль у грудях;
задишка;
відчуття браку повітря;
запаморочення;
слабкість;
втрата свідомості.
Найчастіше при миготливій аритмії пацієнт відчуває порушення серцевого ритму, підвищення частоти пульсу та задишку. Інші симптоми, як правило, з'являються при наявності інших хвороб серця – гіпертонії, стенокардії, серцевої недостатності тощо.
Фібриляцію передсердь розділяють на декілька видів. Залежно від моменту постановки діагнозу, частоти й тривалості нападу вона може бути:
вперше виявленою – діагноз ставлять при першому діагностованому нападі фібриляції передсердь;
пароксизмальною – напад триває від декількох хвилин або годин до 7 діб;
персистуючою – фібриляція не проходить понад 7 днів;
постійною (хронічною) – фібриляція зберігається понад 1 рік.
При пароксизмальній фібриляції напад може пройти самостійно або після прийому лікарських засобів. При інших формах напади можуть тривати значно довше та погано піддаватися або зовсім не піддаватися медикаментозній терапії. Виразність симптомів в цих випадках спочатку може бути незначною, але з часом без правильного лікування стан пацієнтів погіршується.
Залежно від вираженості симптомів та ступеня патологічного процесу виділяють 4 стадії фібриляції:
1 стадія – характерний безсимптомний перебіг;
2 стадія – з'являється слабковиражена симптоматика;
3 стадія – симптоми стають сильнішими та заважають звичному способу життя;
4 стадія – симптоми захворювання можуть заважати нормальному, активному життю.
Фібриляція передсердь може бути самостійним захворюванням або розвинутися на тлі серцево-судинних або інших патологій. При прогресуванні вона може викликати такі ускладнення:
тромбоз судин;
інфаркт міокарда;
інсульт головного мозку – у кожного 6 пацієнта з інсультом є фібриляція передсердь;
серцева недостатність.
Найбільш часте ускладнення – ішемічний інсульт. При миготливій аритмії серцеві скорочення стають нерегулярними, через що сповільнюється кровотік, та може сформуватися тромб. При закупорці їм мозкової артерії, розвивається інсульт – зменшення або припинення кровопостачання певних ділянок мозку, що тягне за собою розлад мозкової діяльності.
Також при фібриляції передсердь порушується здатність серця перекачувати достатню кількість крові й постачати нею всі органи та тканини організму. Поступово може розвинутися серцева недостатність.
Під час першої консультації лікар розпитує пацієнта про скарги: як часто з’являються прояви захворювання та як змінюється самопочуття. Також він вивчає історію хвороби, дізнається чи є хронічні захворювання. Щоб поставити точний діагноз, лікар призначає апаратні дослідження.
Для діагностики серцевих захворювань застосовують:
електрокардіограму (ЕКГ);
добове холтерівське моніторування ЕКГ;
ЕКГ-тести з фізичним навантаженням;
ехокардіографію серця (УЗД);
черезстравохідну Ехо-КГ;
лабораторні аналізи;
КТ серця та інші.
Електрокардіограма – це метод первинної діагностики. Вона дозволяє виявити аритмію та деякі інші порушення в роботі серця, наприклад, раніше перенесений інфаркт. Для отримання більш точної інформації лікар може призначити інші дослідження.
Холтерівське моніторування протягом доби дозволяє відстежити роботу серця під час фізичних навантажень, відпочинку та сну. УЗД серця показує розміри передсердь та структурні патології (вади серця тощо). Також іноді проводять ЕКГ під час фізичного навантаження (ходьби на біговій доріжці або занять на велотренажері), щоб оцінити роботу серця в такі моменти.
У більшості випадків при фібриляції передсердь призначають тривале медикаментозне лікування, спрямоване, на нормалізацію серцевого ритму, скорочення частоти нападів та усунення симптомів. У рідкісних випадках при важких формах фібриляції або наявності інших захворювань серця може знадобитися мініінвазивна абляція (припікання) тканин передсердя або хірургічна операція.
Вибір методу лікування залежить від дуже багатьох чинників. Щоб підібрати оптимальний варіант, лікар повинен вивчити результати обстежень пацієнта та поспостерігати його протягом деякого часу. Це дозволить визначити характер фібриляції передсердь, її вплив на самопочуття пацієнта та його можливість вести повноцінний спосіб життя, а також ризики розвитку ускладнень. Бувають випадки, коли постійна фібриляція не проходить на тлі медикаментозної терапії, але не заподіює пацієнту значного дискомфорту та не загрожує важкими ускладненнями, тоді вибирають тактику спостереження – пацієнт приймає тільки деякі препарати для покращення роботи серця та регулярно обстежується.
На початкових стадіях напади фібриляції передсердь можуть бути короткими й самостійно проходити. Тривати вони можуть від декількох хвилин до тижня (пароксизмальна фібриляція). Якщо напад не проходить, пацієнту проводять лікарську кардіоверсію – внутрішньовенно вводять препарати для нормалізації синусового ритму. При тривалих нападах також можуть призначити антикоагулянтну терапію для розрідження крові, лікування бета-блокатарами та іншими препаратами.
При частих та сильних нападах фібриляції лікар може порекомендувати катетерну абляцию тканин передсердь. Це малоінвазивна процедура, яка передбачає введення спеціального катетера через судини в серце та точкове припікання їм тканин передсердь, що провокують аритмію. Проводять таку процедуру досить рідко.
Деяким пацієнтам, у яких фібриляція передсердь супроводжується серцевою недостатністю або пороком, може знадобитися операція.
У більшості ж випадків досить медикаментозної терапії, корекції способу життя та уважного ставлення до свого здоров'я й самопочуття.
Ризик розвитку аритмії та інших серцево-судинних захворювань нижче у людей, які ведуть здоровий спосіб життя.
Зниженню ризику захворювань сприяє:
раціональне харчування;
регулярні помірні фізичні навантаження;
повноцінний сон;
контроль рівня стресу;
якісний відпочинок;
відмова від куріння, вживання алкоголю та інших шкідливих звичок.
Людям старше 40 років також рекомендують 1 раз на рік робити кардіограму. Вона дозволяє діагностувати аритмію та інші порушення в роботі серця, характерні для різних патологій. Завдяки цьому можна виявити хворобу на ранній стадії та завдяки вчасному зверненню за медичною допомогою знизити ризик розвитку ускладнень.
Для запису до кардіолога Oxford Medical телефонуйте в контакт-центр або пишіть в чат на сайті.
Супутні послуги:
Джерела:
Опубликовано: 11.12.2020
Обновлено: 08.02.2021
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram