Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря.
Зміст:
Причини розвитку фіброміом матки
У чому різниця між міомою та фіброміомою?
Класифікація фіброміом матки
Симптоми фіброміоми матки
Діагностика
Методи лікування
Коли необхідно оперативне лікування?
Ускладнення фіброміом
Профілактика
Фіброміома – це доброякісне новоутворення матки, яке розвивається з клітин м'язових та сполучних тканин органу. Довгий час вона може рости безсимптомно. Болі, кровотечі та інші ознаки з'являються, коли її розмір збільшується. Водночас підвищується ризик ускладнень – сильної внутрішньої кровотечі, порушення функцій суміжних органів, а під час вагітності – викидня та передчасних пологів.
Лікують фіброміоми консервативними і хірургічними методами. Найчастіше спочатку призначають гормональні препарати, щоб уповільнити зростання пухлини, а якщо вони не допомагають – призначають операцію. Зараз видалити пухлину можна за допомогою гістероскопії та лапароскопії – малоінвазивних методик з коротким періодом реабілітації.
У деяких випадках, якщо пухлина невеликого розміру і не росте, обирають тактику спостереження. Пацієнткам рекомендують кожні пару місяців робити УЗД і контролювати розмір новоутворення. Існує невелика ймовірність, що пухлина зменшиться і розсмокчеться, але розраховувати на це не варто. При діагностиці фіброміоми потрібно регулярно відвідувати лікаря і виконувати всі його призначення. Тільки так можна перемогти хворобу та уникнути розвитку ускладнень.
Фахівці все ще продовжують вивчати причини розвитку фіброміом та інших доброякісних новоутворень. З точністю сказати, що саме спровокувало розвиток пухлини, дуже складно – процесу сприяє безліч різних чинників. Одним з ключових вважається порушення гормонального фону.
Фіброміоми найчастіше діагностують у жінок, які виходять з репродуктивного віку. В цей час порушується баланс між естрогенами та прогестероном. Перший залишається на досить високому рівні, тоді як вироблення другого знижується. Таким чином прогестерон, який стримував активність естрогенів, виявляється в дефіциті, і в організмі починаються патологічні зміни.
З цієї ж причини до факторів ризику відносять гормональну терапію та оральні контрацептиви. Препарати також впливають на загальний гормональний фон і зокрема концентрацію жіночих статевих гормонів, що може спровокувати зростання новоутворення.
Ризик розвитку фіброміом збільшують:
генетична схильність;
передменопауза;
раннє статеве дозрівання;
ожиріння;
ендокринні захворювання;
патології молочних залоз;
відсутність пологів в анамнезі;
переривання вагітності;
тривалий прийом деяких препаратів;
куріння;
нераціональне харчування тощо.
Досить часто фіброміоми розвиваються на тлі інших захворювань, зокрема ендокринних порушень, ожиріння, захворювань молочних залоз, деяких хвороб серцево-судинної та травної систем. Тому жінкам з групи ризику радять особливо уважно стежити за своїм жіночим здоров'ям і не пропускати профілактичні огляди у гінеколога.
Більшість доброякісних новоутворень матки прийнято називати загальним поняттям міома, хоча вони є лише одним з видів. Також виділяють фіброміоми, фіброми та лейоміоми. Головна відмінність між ними полягає у клітинній структурі.
Міоми розвиваються з м'язової тканини матки і повністю складаються з її клітин. Фіброми ростуть з фіброзної, або сполучної тканини. А фіброміоми складаються одночасно з клітин м'язової та фіброзної тканини. Також окремо виділяють лейоміоми, які складаються з гладком’язових клітин.
Крім клітинної структури, міоми класифікують і за іншими параметрами. Так за кількістю новоутворень фіброміома може бути:
одиночна;
множинна.
Залежно від розташування фіброміоми визначають, як:
субмукозні – розвиваються в порожнині матки та часто мають тонку ніжку, можуть опускатися у шийку матки та піхву;
інтрамуральні (інтерстиціальні) – утворюються і ростуть всередині м'язового шару матки;
субсерозні – розвиваються на зовнішній стороні матки і виходять у черевну порожнину;
інтралігаментарні – ростуть у міжзв’язковому просторі;
шиєчні – розвиваються поблизу від шийки матки.
Найбільш поширені інтрамуральні та субмукозні фіброміоми, а інші зустрічаються досить рідко.
Небезпека фіброміом та інших новоутворень полягає в тому, що вони можуть досить довго розвиватися безсимптомно. Ознаки захворювання, як правило, з'являються при розвитку пухлини до великого розміру.
Симптомами фіброміоми є:
біль, тяжкість внизу живота;
поширення болю на поперек та сідниці;
біль і дискомфорт під час інтимної близькості;
нерегулярні менструації;
мізерні або рясні менструальні виділення;
маткові кровотечі поза циклом;
часті позиви до сечовипускання, відчуття неповного випорожнення сечового міхура;
запори, біль при дефекації.
Фіброміоми можуть викликати різні симптоми в залежності від свого розміру і розташування. Одною з основних ознак є біль, але він може бути гострим або ниючим, постійним або періодичним, віддавати у спину або черевну порожнину.
Проблеми з сечовипусканням і дефекацією виникають при фіброміомах, розташованих на зовнішній стінці матки поблизу від відповідного органу.
Також важливим симптомом є кровотеча. Вона виникає при фіброміомах великого розміру і вважається показанням до операції. Кровотечі бувають різними: мажучими, рясними, що починаються в кінці або середині менструального циклу.
Поставити точний діагноз можна тільки за результатами обстеження (УЗД, КТ, аналізи), оскільки перераховані симптоми характерні не тільки для різних новоутворень, але й інших гінекологічних та загальних захворювань.
Діагностика гінекологічних захворювань завжди починається з огляду на кріслі та взяття мазка і зіскрібка для проведення аналізів. Якщо в цей час лікар виявляє збільшення матки, він може запідозрити міому (якщо вагітність виключена).
Підтвердити наявність новоутворення дозволяє УЗД. Воно показує розташування і розмір пухлини, але не дає можливості визначити її характер. Для більш точної діагностики пацієнтці призначають комп'ютерну томографію, а також біопсію (взяття зразка клітин) з гістологічним аналізом. Він дозволяє точно встановити клітинну структуру пухлини і переконатися, що вона доброякісна.
Програму лікування фіброміоми в кожному випадку складають індивідуально. Вона залежить від розміру пухлини, кількості вузлів, їх розташування, симптоматики та впливу на суміжні органи.
Фіброміоми лікують як консервативними, так і хірургічними методами, а в деяких випадках вибирають і тактику спостереження – це стосується невеликих новоутворень і вперше діагностованих під час вагітності.
Консервативне лікування призначають при:
невеликих фіброміомах – до 12 тижнів (розмір новоутворень визначають відповідно до збільшення матки на різних термінах вагітності);
інтрамуральних та субсерозних пухлинах – ростуть у м'язовому шарі та на зовнішній стороні матки відповідно;
безсимптомному або малосимптомному перебігу;
плануванні пацієнткою вагітності у віддаленому часу.
Основна мета медикаментозного лікування – уповільнити зростання пухлини і домогтися зменшення її розміру. Для цього, звичайно, застосовують гормональні препарати. Також жінці призначають ліки для усунення симптомів хвороби і рекомендують пройти ретельну діагностику, щоб з'ясувати можливу причину розвитку пухлини. Часто виявляють ендокринні порушення та інші захворювання, які також вимагають специфічного лікування.
Показаннями до хірургічного лікування є:
розмір фіброміоми понад 13-14 тижнів;
зростання фіброміоми у порожнину матки (субмукозна);
швидке збільшення новоутворення;
сильні маткові кровотечі;
постійний біль;
вплив на суміжні органи;
розвиток атипової гіперплазії ендометрію;
неефективність медикаментозного лікування;
планування вагітності найближчим часом.
Найчастіше видалення пухлини рекомендують, якщо медикаментозна терапія не дає очікуваного ефекту. Сьогодні понад 80% операцій проводять за допомогою малоінвазивних методик – гістероскопії та лапароскопії. Вони дозволяють звести до мінімуму пошкодження здорових тканин і зберегти репродуктивну функцію жінки.
Складні операції потрібні досить рідко. Іноді при великих або множинних пухлинах, а також розвитку ускладнень проводять видалення матки.
Якщо своєчасно не почати лікування, фіброміома може призвести до розвитку ускладнень. Існує ризик:
сильної маткової кровотечі;
розриву судин і кровотечі в черевну порожнину;
здавлювання суміжних органів (яєчників, сечового міхура, кишечника);
стискання судин, що живлять пухлину, і розвитку некрозу;
перекручення ніжки фіброміоми і розвитку геморагічного інфаркту;
безпліддя;
самовільного переривання вагітності;
передчасних пологів.
Перераховані ускладнення є дуже серйозними і потребують негайної госпіталізації. Щоб запобігти їх розвитку, потрібно регулярно спостерігатися у гінеколога і проходити призначене лікування.
Профілактика розвитку фіброміом зводиться до зменшення факторів ризику. Фахівці рекомендують:
контролювати гормональний фон;
спостерігатися у гінеколога під час передменопаузи;
підтримувати нормальну масу тіла;
збалансовано харчуватися;
відмовитися від шкідливих звичок;
приймати оральні контрацептиви тільки під контролем лікаря;
своєчасно лікувати всі захворювання;
не рідше 1 разу на рік проходити профілактичне обстеження у гінеколога – тільки так можна виявити пухлину на ранній стадії.
Супутні послуги:
Джерела:
Опубликовано: 20.10.2021
Обновлено: 29.07.2024
вул. Глибочицька, 40X
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Павлівська, 26/41
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Предславинська, 29
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Березняківська, 30Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Срібнокільська, 20
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Василя Липківського, 38
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram
вул. Івана Крамського, 9
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
Оболонська набережна 1, корпус 2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Михайла Гришка, 1
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Князів Острозьких, 46/2
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул. Андрія Верхогляда, 14Б
телефон:
+38 (044) 204-40-40
+38 (097) 204-84-84 - Viber, Telegram
вул.Олександра Олеся, 2, Виноградар
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показать - Viber, Telegram
м. Ірпінь вул. Університетська 2/1 корп.3
телефон:
+38 (044) 204-40-40
показати - Viber, Telegram