Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Як зберегти здоров’я судин і серця протягом життя?

Зміст:

  1. Як розвиваються серцево-судинні захворювання?
  2. Як запобігти розвитку серцево-судинних захворювань?
  3. Як за допомогою харчування запобігти хворобам серця
  4. Фізична активність для збереження здоров’я судин
  5. Як діагностувати та лікувати судинні хвороби?
  6. Медикаментозне лікування
  7. Судинна хірургія
  8. Поширені запитання

Серцеві напади, інсульт, підвищений артеріальний тиск, серцева недостатність, захворювання периферичної артерії, ревматична хвороба серця та вроджені проблеми серця — основна причина смертності в Україні, при тому що вік цих захворювань постійно молодшає. Як потурбуватися про серцево-судинне здоров’я попередити серйозні проблеми, розповідаємо в статті разом із лікарями клініки  «Оксфорд Медікал».

Як розвиваються серцево-судинні захворювання?

Як розвиваються серцево-судинні захворювання

  • Атеросклероз — один із головних ворогів для розвитку серцево-судинних захворювань. Він полягає у формуванні вапняних бляшанок (атеросклеротичних бляшанок) у судинах. Ці бляшанки складаються із жирових відкладень, вапняку, клітин-макрофагів та інших елементів, звужують судини та обмежують потік крові.

  • Високий кров’яний тиск (гіпертонія) може призводити до пошкодження судин, зокрема, артерій. Це також створює умови для формування атеросклеротичних бляшанок та збільшує ризик розвитку серцевих захворювань.

  • Запальні процеси в судинах можуть сприяти розвитку судинних захворювань.

  • Атеросклеротичні бляшанки можуть пошкоджуватися, викликаючи утворення тромбів або згущення крові, що може призвести до закупорки артерій і сприяти інфаркту міокарда.

  • Діабет може призводити до пошкодження стінок судин, погіршення кровопостачання та розвитку судинних захворювань.

  • Чоловіки, особливо в певному віці, мають вищий ризик розвитку серцево-судинних хвороб, хоча після менопаузи цей ризик також зростає в жінок.

  • Надмірне споживання алкоголю і паління.

Як запобігти розвитку серцево-судинних захворювань?

Найчастіше причиною цих захворювань є наша власна поведінка і звички. Паління, надмірне вживання алкоголю, нездорове харчування, брак фізичної активності. Усі ці питання — наш щоденний вибір. Відмовляючись від поганих звичок, ми робимо вибір на користь здоров’я наших судин та серця та суттєво знижуємо ризик серцево-судинних хвороб.

  • Ведіть здоровий спосіб життя, обирайте правильне харчування та регулярну фізичну активність. Подбайте про здоровий сон.

  • Уникайте тютюнопаління, електронних пристроїв для паління, кальянів, адже під впливом тютюнового диму клітини крові налипають на стінки судин та утворюють тромби — а це може призвести до стенокардії, інфаркту або інсульту.

  • Обмежте споживання алкоголю, адже безпечної дози алкоголю не існує. Клітини серця чутливі до токсичної дії алкоголю, тому його вживання може призвести до інфаркту, інсульту та артеріальної гіпертензії.

  • Регулярно вимірюйте кров’яний тиск та лікуйте гіпертонію за необхідності.

  • Розвивайте навички для ефективного зменшення стресу, такі як медитація, йога, глибоке дихання чи хобі, яке приносить радість.

  • Проводьте регулярні медичні огляди для визначення рівня холестерину, вимірювання цукру в крові та виявлення інших чинників ризику.

  • Якщо у вас є цукровий діабет, важливо дотримуватися лікування та контролювати рівень цукру в крові.

Як за допомогою харчування запобігти хворобам судин та серця

Як за допомогою харчування запобігти хворобам

Неправильне харчування є причиною кожної п’ятої смерті у світі. Високий вміст солі та цукру в нашому раціоні, трансжири, брак овочів і фруктів, високий холестерин і зайва вага призводять до розвитку артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, інфарктів та інсультів.

Дієта для здоров’я судин та серця

  • Для гарної роботи серця достатньо вживати 4–5 порцій, або 400 г овочів та фруктів на день. 1 порція — це 1 фрукт чи овоч середнього розміру.

  • Споживайте цільнозернові каші, бобові та горіхи.

  • Обмежте споживання насичених жирів та трансжирів, до прикладу, магазинної випічки, фастфуду, смажених страв.

  • Збільшіть кількість нежирних білків (наприклад, риба, курка, тофу) та здорових жирів (олія оливкова, горіхи, авокадо). Обирайте морську рибу, рослинні олії, горіхи, насіння — це унікальні джерела омега-3 жирних кислот, корисних для серцево-судинної системи.

  • Контролюйте кількість солі в раціоні, щоб запобігти підвищенню артеріального тиску. Її має бути не більше 1 ч. л на день. Не досолюйте їжу, адже ми завжди маємо приховану сіль в інших продуктах.

  • Стежте за кількістю цукру, який окрім солодощів міститься і в інших продуктах, таких як мед, солодкі напої, випічка. Замініть солодощі на ягоди та фрукти.

Фізична активність для збереження здоров’я судин

Малорухливий спосіб життя знижує тонус судин, а сила скорочень серця послаблюється. Також недостатня рухливість призводить до ожиріння та додаткового навантаження на серцево-судинну систему. І навпаки, спорт покращує кровообіг та зменшує ризик утворення згустків крові в судинах. Регулярні фізичні вправи знижують артеріальний тиск, рівень стресу та допомагає контролювати вагу,

 Як додати більше руху до свого життя?

  • Робіть легку руханку зранку

  • Обирайте сходи замість ліфту та прогулянки в обід замість сидіння в офісі. Сидячий спосіб життя впливає і на ваші вени, а рух попередить розвиток варикозного розширення вен та поліпшить тонус м’язів.

  • Обирайте фізичну активність, що приносить задоволення. Це можуть бути танці, плавання, футбол тощо.

  • Рекомендується принаймні 150 хвилин помірної або 75 хвилин інтенсивної активності на тиждень.

Фізична активність для збереження здоров’я судин 1

Як діагностувати та лікувати судинні хвороби?

Підступність серцево-судинних захворювань полягає в тому, що вони можуть тривалий час прогресувати без жодних видимих ознак. Тому вчасна консультація лікаря та діагностика — це вклад у власне довголіття. Сучасні методи діагностики та сучасне обладнання в клініці  «Оксфорд Медікал» дають лікарям змогу отримати точну  інформацію про стан ваших судин та серця, відкоригувати спосіб життя та призначити лікування.

Методи діагностики серцево-судинних захворювань

  • Комп’ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ), що дають змогу лікарям отримувати детальні зображення серця та судин.

  • Електрокардіографія (ЕКГ) фіксує електричну активність серця. А тест на стрес оцінює реакцію серця на фізичний стрес.

  • Ехокардіографія дає змогу візуалізувати структури та функцію серця.

  • Допплерівська ультразвукова допоміжна діагностика використовується для вимірювання швидкості та напрямку крові в судинах.

  • Сцинтиграфія та позитронно-емісійна томографія (ПЕТ) для оцінки кровопостачання до серця.

Медикаментозне лікування

Серед медикаментозного лікування можуть призначатися статини та фібрати для зниження рівню холестерину в крові та покращення загального профілю ліпідів; антикоагулянти та антиагреганти для зменшення утворення згустків крові та профілактики тромбоемболічних ускладнень.

Медикаментозне лікування 1

Судинна хірургія

Сучасна судинна хірургія використовує передові технології для діагностики та лікування різних захворювань судин без необхідності складних хірургічних втручань.

  • Мініінвазивні та ендоваскулярні процедури, такі як ангіографія, тромбектомія, застосовують для лікування звужених, заблокованих судин без необхідності великих хірургічних розрізів.

  • Такі техніки, як транскатетерна клапанна імплантація (TAVI), дають змогу лікувати захворювання клапанів серця без великого хірургічного втручання. А транскатетерна емболізація використовується для сучасного лікування варикозних вен.

Поширені запитання:

Які симптоми можуть вказувати на проблеми з судинами та серцем?

Задишка під час навантажень, запаморочення, біль або дискомфорт у грудній клітці, тахікардія, набряк ніг, біль у литкових м’язах під час ходьби, оніміння, біль у стопах, судинні зірочки на ногах, зміна кольору ніг, гангрена або виразка на нозі, пульсуючий шум у вухах, з одного або з обох боків, часті «мушки» перед очима тощо.

Які методи діагностики використовуються в судинній хірургії?

Найпоширеніші методи діагностики — це клінічне обстеження артеріальних і венозних судин, доплерографія (оцінка кровотоку) артерій кінцівок, УЗД судин нижніх кінцівок, таза, черевної аорти та шиї, лабораторні дослідження крові, зокрема, оцінка показників згортання та обміну холестерину.

Які заходи можна вживати для запобігання серцево-судинним захворюванням?

Вчасна діагностика, правильне харчування, здоровий сон, управління стресом, регулярна фізична активність, відмова від паління та алкоголю знижують ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

Джерела:

National Library of Medicine

PubMed

Europe PMC


( Рейтинг: 5.00, голосів: 2 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up