Тромбектомія – це операція з видалення тромбу або атеросклеротичної бляшки з просвіту артерії або вени. Залежно від показань проводиться:
Ендоваскулярно – через прокол у судину вводять катетер зі спеціальним балоном, за допомогою якого хірург захоплює та видаляє кров'яний згусток. Операція проводиться під контролем ангіографії або рентгену.
Класичним методом – це відкрита операція, під час якої судину розрізають і тромб видаляють за допомогою скальпеля.
В «Оксорд Медікал» тромбектомію проводять висококваліфіковані судинні хірурги з багаторічним досвідом. Завдяки цьому, а також наявності нового діагностичного та хірургічного обладнання кожен пацієнт отримує якісну медичну допомогу.
Відділення хірургії працює цілодобово. За появи симптомів тромбозу звернутися до клініки можна у будь-який час, у тому числі вночі, викликавши швидку медичну допомогу. Тромбоз має високий ризик ускладнень, тому в жодному разі не можна відкладати звернення до лікаря та лікування.
Показання до тромбектомії
Тромбектомію проводять за наявності тромбу в руслі артерії або вени. Операція є крайнім методом, тому її призначають лише тоді, коли патологію не можна усунути консервативними методами або за допомогою тромболізису та існує високий ризик ускладнень.
Основними показаннями до тромбектомії є:
часткова або повна закупорка великої судини;
блокування тромбом довгої ділянки судини;
наявність флотуючого тромбу (фіксується до стінки судини лише однією стороною, що асоціюється з високим ризиком відриву, міграції та розвитку тромбозу вузької артерії чи вени).
При розвитку тромбозу глибоких вен пацієнта можуть турбувати такі симптоми:
набряки ніг чи рук;
почуття холоду, оніміння, поколювання;
біль у м'язах;
візуально помітне набухання судин;
блідість, синюшність шкіри нижче ураженої судини.
За появи таких симптомів потрібно якнайшвидше звернутися до флеболога або судинного хірурга.
Як проводять тромбектомію?
Тромбектомію проводять під місцевою (спінальною) або загальною (наркоз) анестезією. Вибір методики залежить від стану здоров'я пацієнта та складності операції.
Далі, якщо операція виконується ендоваскулярним шляхом, хірург проколює вену, найчастіше в області пахвинної або стегнової артерії. Після цього вводить у неї катетер зі спеціальним балоном. Використовуючи його, обережно захоплює та видаляє тромб. Усі дії контролюються за допомогою ангіографії або рентгена.
Під час операції з відкритим доступом хірург робить розріз у ділянці ураженої частини судини. Після цього вище і нижче встановлює затискачі, щоб тимчасово зупинити кровотік, видаляє тромб і зшиває судину, відновлюючи цілісність.
Ендоваскулярна тромбектомія є малоінвазивною операцією. Вона дозволяє мінімізувати пошкодження здорових тканин. В результаті скорочується ризик ускладнень та період реабілітації проходить легше та швидше.
Хірурги «Оксорд Медікал» більшість операцій на судинах проводять саме ендоваскулярним способом, якщо стан пацієнта це дозволяє.
Переваги проведення тромбектомії в «Оксорд Медікал»
В «Оксорд Медікал» працює сучасне відділення судинної хірургії, в якому встановлено нове обладнання від кращих світових виробників медтехніки. Воно дозволяє проводити максимально точну діагностику та операції різної складності – як класичні, так і малоінвазивні ендоваскулярні.
Хірурги клініки є професіоналами своєї справи. Вони регулярно підвищують кваліфікацію, відвідуючи семінари, майстер-класи та стажування у найкращих українських та зарубіжних фахівців.
Наша головна мета – кожному пацієнтові надати своєчасну медичну допомогу та зробити це оптимальним способом. Тому перш ніж призначити операцію, ми проводимо ретельну діагностику і за можливості застосовуємо консервативні методи лікування.
Перевагами проведення тромбектомії в «Оксорд Медікал» є:
цілодобовий прийом пацієнтів;
можливість проведення операції ендоваскулярним чи відкритим способом;
нове обладнання;
високий професіоналізм хірургів;
наявність палат інтенсивної терапії з апаратурою для контролю та підтримки життєво важливих функцій організму;
комфортні одномісні та двомісні палати стаціонару з особистим санвузлом.
Підготовка до операції
Перед операцією пацієнтові обов'язково проводять діагностику. Її мета – уточнити діагноз, підібрати оптимальний метод хірургічного втручання та виключити протипоказання.
Для оцінки стану судин найчастіше проводять допплерографію. Це ультразвукове дослідження, яке дозволяє в реальному часі візуалізувати кровотік, виявити наявність тромбів та інших патологій, визначити їх точне розташування та розмір.
За необхідності пацієнту також можуть бути призначені ангіографія, УЗД серця, УЗД судин голови та шиї. Також безпосередньо перед операцією проводять кардіограму (ЕКГ) та лабораторні аналізи.
Реабілітація після тромбектомії
Близько доби після операції потрібно дотримуватися постільного режиму. Наступного дня хірург проводить огляд і змінює пов'язки. Якщо все добре, дозволяє пацієнту вставати та ходити по клініці. На третій день, як правило, пацієнта виписують.
У період реабілітації рекомендують:
стежити за сухістю та стерильністю пов'язок, самостійно не знімати;
приймати призначені лікарем препарати;
у положенні лежачи тримати ноги на невеликому підвищенні;
носити компресійний трикотаж (за призначенням лікаря);
виключити важкі фізичні навантаження, відвідування басейну, лазні чи сауни, не приймати гарячу ванну;
утримуватись від прийому алкогольних напоїв;
раз на 3-6 місяців проходити огляд судинного хірурга.
Потенційні ускладнення: чим небезпечна відмова від операції?
У здорової людини кров вільно переміщається по всіх судинах, забезпечуючи органи та тканини киснем та поживними речовинами. У разі утворення тромбу, у місці його фіксації, просвіт судини звужується, що призводить до порушення кровообігу. У пацієнта виникають набряки, біль, відчуття оніміння та інші симптоми. Щоб відновити кровотік, проводять консервативне чи хірургічне лікування.
Тромбектомію призначають у випадках, коли усунути тромб іншим способом вже неможливо. Тому судинні хірурги не рекомендують відмовлятися від операції або відкладати її проведення.
При утворенні тромбів у судинах існує ризик розвитку:
хронічної венозної недостатності;
порушення кровопостачання тканин та органів, що може призвести до некрозу;
інфаркту міокарда (у разі закупорки тромбом коронарної артерії);
інсульту головного мозку (при тромбозі сонної артерії);
тромбоемболії легеневої артерії (може статися при відриві тромбу; є небезпечним для життя станом);
Тромбектомія: ціна у клініці «Оксфорд Медікал»
Ціна тромбектомії залежить від кількох факторів. По-перше, у якій артерії чи вені знаходиться тромб. По-друге, проводиться операція класичним чи ендоваскулярним методом. Також значення мають вид анестезії – спінальна або загальна, необхідність одночасного проведення стентування чи шунтування та інших індивідуальних особливостей пацієнта.
Ознайомитися з цінами на хірургічне лікування в «Оксорд Медікал» можна тут, але більш точно зорієнтувати щодо питання вартості може тільки хірург після вивчення історії хвороби та результатів обстежень. Записуйтесь на консультацію до судинного хірурга на зручний для вас час.
Відповіді на популярні питання щодо тромбектомії
Що таке тромбектомія?
Тромбектомія – це операція, під час якої видаляють тромб з просвіту артерії або вени. Вона проводиться за допомогою малоінвазивної ендоваскулярної методики – через прокол у судині, або класичним методом – через розріз та висічення скальпелем. Призначається, коли тромб частково або повністю блокує потік крові, що загрожує небезпечними для життя ускладненнями.
Як видаляють тромб?
Операцію з видалення тромбу називають тромбектомією. Її проводять за допомогою ендоваскулярної методики – у судині роблять розріз, через який вводять катетер зі спеціальним балоном. Використовуючи його, хірург захоплює тромб та видаляє. Процедура проводиться під рентгенконтролем. Якщо застосування малоінвазивної методики неможливе, проводять відкриту операцію – частину ураженої судини видаляють скальпелем.
Скільки коштує видалити тромб?
Вартість операції з видалення тромбу залежить від кількох факторів: виду та розташування ураженої судини, розміру тромбу, проведення операції ендоваскулярним методом або через відкритий доступ та інших індивідуальних особливостей пацієнта. Ознайомитись із вартістю операцій на судинах в «Оксфорд Медікал» можна тут.