Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Тромбоз глибоких вен ніг: причини і лікування

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря.

Тромбоз - це утворення кров'яних згустків (тромбів) в кровоносних судинах. У нормі поява тромбів є важливим механізмом реакції організму на пошкодження судин. Біля місця пошкодження вени або артерії кров згортається, утворюючи згусток, який перекриває кровотік і зупиняє втрату крові. Однак через низку хвороб механізм тромбоутворення може запускатися без кровотечі. Тоді тромби можуть відриватися і перекривати просвіт великих судин.

В рамках даної статті під тромбозом ми будемо мати на увазі тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок.

У чому різниця між тромбозом і тромбофлебітом?

Тромби можуть виникати через порушення згортання крові, пошкодження стінок судин або через запальний процес в стінках вени. У таких випадках захворювання називається тромбофлебітом, воно характерне більше для поверхневих вен. Варикозне розширення вен, що зачіпає, в першу чергу, підшкірні вени, призводить до розтягування і запалення венозних стінок, на тлі чого і починається тромбоутворення.

Тромбоз в глибоких венах є більш серйозним станом, ніж тромбофлебіт. При ньому уражаються вени, що знаходяться в глибині тканин, найчастіше це вени гомілки або стегна. Тромбоз глибоких вен ніг небезпечніше, так як тромби при ньому мають значні розміри. Через це вони здатні перекривати просвіт великих артерій, включаючи легеневу.

Причини розвитку тромбозу

Тромбоз глибоких вен (ТГВ) може розвиватися через різноманітні фактори, в числі яких:

  • вік - пацієнти старше 60 років більш схильні до ризику утворення венозного тромбу;

  • ракові захворювання - насамперед, злоякісні утворення кишечника і підшлункової залози;

  • куріння, в тому числі і пасивне;

  • патології, за яких спостерігається підвищене згортання крові;

  • прийом деяких гормональних препаратів (естрогенів, оральних контрацептивів);

  • недостатня рухова активність;

  • травми кінцівок;

  • надлишкова вага;

  • вагітність і народження дитини;

  • перенесені хірургічні втручання.

Симптоми тромбозу глибоких вен

Ознаки тромбозу глибоких вен неспецифічні - по ним не можна однозначно стверджувати, що хвороба спровокована саме утворенням тромбу. Найчастіше пацієнти скаржаться на:

  • болісність по ходу вен;

  • слабко виражені тупий біль у кінцівці;

  • набряклість всієї ноги - окружність хворої ноги може бути більше, ніж у здорової, на 3 сантиметри і більше;

  • почервоніння шкіри.

Інтенсивність і частота цих симптомів можуть варіювати від людини до людини.

Також можуть турбувати неприємні відчуття в литкових м'язах при згинанні гомілковостопного суглоба, коли коліно розігнуте. У деяких випадках, через тромбоз глибоких вен, температура тіла піднімається до субфебрильної (37° - 37,9° С).

Які можуть бути ускладнення через тромбозу?

Тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок небезпечний тим, що тромби можуть відриватися і пересуватися по кровоносній системі, несучи ризик закупорки якоїсь з судин. Закупорка тромбом легеневої артерії називається тромбоемболією легеневої артерії (ТЕЛА). За відсутності адекватного лікування тромбозу глибоких вен ніг, приблизно 3 пацієнта з 100 гинуть від ТЕЛА.

Небезпечними наслідками ігнорованого ТГВ може хронічна венозна недостатність і постфлебітичний синдром. Зрідка хвороба може призводити навіть до венозної гангрени кінцівки. Також рідкісним, але можливим ускладненням є інфікування тромбу.

Також тромбоз глибоких вен може рецидивувати. Така ймовірність висока у пацієнтів, фактори ризику яких постійні, наприклад, при злоякісних пухлинах. У пацієнтів, фактори ризику яких носять тимчасовий характер (тимчасове обмеження рухової активності, травма, операція), ризик рецидиву ТГВ невисокий.

Діагностика тромбозів вен

Хоча лікар здатний припустити ймовірність тромбозу глибоких вен за результатами огляду пацієнта, основою діагностики тромбозу глибоких вен, як і інших флебологічних захворювань, є УЗД вен. Воно може називатися доплерографією або дуплексним скануванням судин.

За допомогою УЗД лікар візуалізує вену і оцінює характер кровотоку по ній. У випажках таких поширених патологій, як тромбоз стегнової або підколінної вени, чутливість УЗД вен становить понад 90%. При тромбозі вени гомілки або клубової вени чутливість методу трохи нижче.

З методів лабораторної діагностики часто використовується аналіз крові на D-димер, продукт розпаду білка фібрину - основи тромбу. Його наявність в крові є свідченням того, що в кровотоці недавно був присутній тромб.

Також може використовуватися рентгенологічний метод діагностики - флебографія. Для цього в кровоносну систему вводиться контрастна речовина. Застосовується, як правило, в тих випадках, коли УЗД вен не змогло локалізувати тромб. Обмежене застосування методу пов'язано з його інвазивністю, супроводжуваною променевим навантаженням і ризиком алергічної реакції на контраст. УЗД ж, неінвазивне, безпечне і комфортне для пацієнта.

Лікування венозних тромбозів

Медикаментозне лікування полягає в призначенні антикоагулянтів, які запобігають появі тромбів. Недоліком коагулянтів є підвищений ризик кровотеч. Для усунення вже сформованих тромбів призначають ліки-тромболітики, які розчиняють згустки крові, однак ризик кровотеч при них також високий.

Тривалість лікування для деяких пацієнтів може бути незначна - від трьох до шести місяців. Деяким же доводиться приймати медикаменти все життя.

Одним з варіантів оперативного лікування є кава-фільтр, який встановлюється в нижню порожнисту вену і перехоплює згустки крові. Фільтр може постійним або тимчасовим, який витягується кілька місяців по тому.

У найважчих випадках призначається хірургічне усунення тромбу - тромбектомія.

Профілактика тромбозу глибоких вен

Профілактика утворення тромбів потрібна, перш за все пацієнтам, прикутим до ліжка внаслідок серйозних хірургічних втручань або важких захворювань. Засіб профілактики призначається після того, як лікар оцінить ризик розвитку тромбозу глибоких вен і загальний стан пацієнта.

Попередити розвиток тромбозу можна, скоротивши період нерухомого положення пацієнта. Крім того, можуть бути призначені антикоагулянти. Деяким пацієнтам показана переміжна пневматична компресія, за якої ноги періодично стискаються спеціальними гетрами, підключеними до насоса.

Також пацієнтам, по можливості, рекомендується корекція способу життя в бік збільшення рухливості і зниження ваги (наприклад, за допомогою дієти).

Прогноз для пацієнта

Прогноз сприятливий за тієї умови, що хвороба виявлена ​​вчасно, а адекватна терапія почата негайно.

Часті запитання

    Хто схильний до тромбозу?

    До тромбозу глибоких вен схильні люди старшого віку, жінки після вагітності та пологів, онкологічні пацієнти, люди з надмірною вагою та ін.

      Чим небезпечний тромбоз вен?

      Тромбоз глибоких вен загрожує відривом тромбу і закупоркою судин кровоносної системи, яка для деяких пацієнтів може бути летальною.

        Скільки лікується тромбоз?

        Тривалість лікування залежить від характеру провокуючих чинників - якщо вони тимчасові, то терапія може зайняти до 6 місяців, якщо ж постійні - стає довічною.

          Який лікар лікує тромбоз?

          Флеболог або судинний хірург, але в нашій країні флебологи, як правило, мають кваліфікацію судинних хірургів.

            Який аналіз здають на тромбоз?

            Показовим є аналіз крові на D-димер, але він неспецифічний - він вказує на факт недавнього існування тромбу, не локалізуючи його. Тому для призначення діагностики та інтерпретації її результатів потрібна консультація лікаря.

            Супутні послуги:

            Флебологія

            Джерела:

            US National Library of Medicine

            Sage Journal  

            Thrombosis Journal 


            ( Рейтинг: 4.38, голосів: 8 )


            Дякуємо!

            Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

            Залишити повідомлення для адміністрації клініки
            Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
            up