Стентування – це сучасна малоінвазивна операція, під час якої всередину судини встановлюють тонкий сітчастий каркас. Він підтримує стінки судини і не дає її звужуватися, що забезпечує відновлення та збереження нормального кровотоку.
В «Оксфорд Медікал» стентування проводять ендоваскулярним шляхом під контролем ангіографії або рентгену. Такий підхід дозволяє виконати всі маніпуляції, зробивши лише один прокол. Завдяки цьому:
операція може проводитись під місцевою анестезією;
знижується ризик ускладнень порівняно з операціями з відкритим доступом;
термін госпіталізації становить від 1 до 3 днів;
реабілітація проходить швидко та легко.
Лікарі «Оксфорд Медікал» мають багаторічний досвід проведення ендоваскулярних операцій. Багато хто пройшов навчання та стажування з судинної хірургії у найкращих українських та зарубіжних фахівців. Завдяки цьому, а також наявності у клініці нового обладнання кожен пацієнт може розраховувати на точну діагностику та отримання якісної медичної допомоги.
Коли призначають стентування?
Стентування є одним з етапів лікування звуження або закупорки артерій. У більшості випадків його комбінують з ангіопластикою – спочатку судину розширюють, а потім встановлюють стент, щоб не допустити повторного розвитку патології. Іноді навпаки, спочатку вводять стент, а потім за допомогою балона його розширюють (цю процедуру називають балонною ангіопластикою).
Ангіопластику зі стентуванням периферичних артерій проводять у разі:
облітеруючого атеросклерозу нижніх кінцівок;
тромбозу периферичних артерій;
стенозу або оклюзії здухвинної, стегнової артерії, артерій гомілки або верхніх кінцівок;
критичної ішемії нижніх кінцівок;
діабетичної ангіопатії;
синдрому діабетичної стопи.
Ці захворювання супроводжуються порушенням кровообігу і можуть проявлятися:
болем у ногах при ходьбі та у стані спокою;
відчуттям холоду в ногах, зниженням чутливості, онімінням;
переміжною кульгавістю (біль, труднощі під час ходьби);
розвитком трофічних виразок, гангрени.
Також стентування проводять при звуженні сонної та коронарних артерій.
У кожному випадку рішення щодо необхідності операції приймають індивідуально. Судинні хірурги вивчають результати обстежень пацієнта та історію його хвороби, після чого підбирають оптимальний метод лікування. На ранніх стадіях можливе застосування консервативної терапії, тоді як при важких формах захворювань та розвитку ускладнень можуть знадобитися складніші операції, наприклад, відкрита ендартеректомія або шунтування.
Як проводять стентування?
Найчастіше стентування проводять під місцевою анестезією, тобто пацієнт постійно залишається у свідомості, але болю чи дискомфорту не відчуває. Іноді можливе застосування наркозу. Вибір методу знеболювання залежить від стану здоров'я пацієнта, складності запланованої операції та інших індивідуальних особливостей.
Після проведення анестезії судинний хірург робить невеликий розріз (найчастіше в області паху) і вводить до артерії тонку гнучку трубку, яку називають катетером. Через нього вводять контрастну речовину, що забезпечує кращу візуалізацію. Операцію проводять під контролем ангіографічного обладнання. Воно дозволяє хірургу визначити, де точно і якою мірою звужена артерія, і з максимальною обережністю і точністю виконати всі маніпуляції.
Досить часто стентування поєднують із балонною ангіопластикою. Залежно від показань, особливості проведення процедури можуть трохи відрізнятися. У деяких випадках спочатку розширюють судину за допомогою надувного балона, а потім встановлюють стент. В інших, навпаки, спершу проводять стент, а потім балон. При розширенні він притискає стент до стінок судини, забезпечуючи максимально щільне прилягання.
Стент – це невелика сітчаста трубка, виготовлена зі спеціальних сплавів металу. Стент підтримує стінки артерії та не дає їй повторно звузитися, що забезпечує збереження нормального кровотоку та знижує ризик рецидиву. При атеросклерозі іноді використовують стенти з лікарським покриттям, діючі речовини якого, перешкоджають формуванню атеросклеротичних бляшок.
Після встановлення стента перевіряють кровотік, після чого витягають катетер, накладають шви та тугу пов'язку на місце проколу артерії.
Переваги стентування в «Оксфорд Медікал»
В «Оксфорд Медікал» обладнано сучасне високотехнологічне відділення хірургії. Воно оснащене новим обладнанням експертного класу, яке дозволяє проводити максимально точну діагностику та виконувати ендоваскулярні та відкриті операції на судинах будь-якої складності.
Перевагами проведення стентування в «Оксфорд Медікал» є:
високий професіоналізм та багаторічний досвід хірургів;
нове обладнання для діагностики та малоінвазивних операцій;
встановлення лише якісних стентів, які індивідуально підбирають для кожного пацієнта;
використання індивідуальних витратних матеріалів, що гарантує повну стерильність;
наявність у клініці палат інтенсивної терапії (реанімації);
комфортні одномісні та двомісні палати готельного типу з харчуванням.
Підготовка до стентування
Перед операцією пацієнту призначають комплексне обстеження. Воно може включати:
доплерографію судин ніг;
КТ-ангіографію;
електрокардіографію (ЕКГ);
ехокардіографію (УЗД серця);
аналізи та інші обстеження за показаннями.
Також можуть знадобитися консультації анестезіолога та лікарів інших спеціальностей. Обов'язково потрібно погодити з фахівцями прийом лікарських засобів. За кілька днів можуть бути призначені препарати, які знижують ризик розвитку тромбозу.
Стентування, як й інші операції, проводять натщесерце. Після їжі має пройти не менше 8 годин, а вживання рідини – 1-2. Мінімум за 2-3 дні до госпіталізації слід відмовитися від вживання алкогольних напоїв.
Реабілітація після стентування
Від 12 до 18 годин після стентування артерій нижніх кінцівок пацієнт повинен дотримуватися постільного режиму. На цей час на місце проколу накладають тугу пов'язку. Вона допомагає запобігти кровотечі та розвитку гематоми.
Наступного дня хірург оглядає пацієнта та знімає тугу пов'язку. Якщо рана затягнулася і пацієнт добре почувається, його виписують. У складніших випадках госпіталізація становить 3 доби.
Після виписки пацієнту рекомендують:
приймати призначені лікарем препарати;
виключити важкі фізичні навантаження, відвідування басейну, лазні чи сауни, не приймати гарячу ванну;
утримуватись від вживання алкогольних напоїв;
у положенні лежачи тримати ноги на невеликому підвищенні;
носити компресійний трикотаж (за призначенням лікаря);
раз на 3-6 місяців проходити огляд судинного хірурга.
Протипоказання та можливі ускладнення стентування
Стентування – це ендоваскулярна операція, що проводиться із застосуванням передових технологій. Вона має значно менший ризик ускладнень, порівняно з операціями з відкритим доступом.
Потенційними ускладненнями є:
кровотеча у місці проколу – для профілактики роблять тугу пов'язку і призначають постільний режим на 12-18 годин;
утворення тромбів – для зниження ризику призначають антитромботичні препарати до та після операції;
алергія на контрастну речовину – щоб виключити, попередньо можна зробити алергопроби;
пошкодження судини в ході операції – у зв'язку з цим балонну ангіопластику та стентування не проводять на судинах діаметром менше 1,5 мм.
Протипоказаннями до операції є:
ураження атеросклерозом довгої ділянки артерії;
порушення згортання крові;
алергія на йод (міститься у контрастній речовині);
тяжкі супутні захворювання (рішення про операцію приймають індивідуально).
В «Оксфорд Медікал» операції на судинах проводять судинні хірурги з багаторічним досвідом, використовуючи новітнє обладнання. Завдяки цьому, а також дотриманню міжнародних протоколів забезпечується висока ефективність та безпека лікування. На випадок виникнення ускладнень, які не можна повністю виключити навіть за ретельної підготовки, в клініці обладнані палати інтенсивної терапії з обладнанням для контролю та підтримки всіх життєво важливих функцій організму.
Стентування сонних артерій та периферичних артерій: ціна у клініці «Оксфод Медікал»
Вартість стентування може бути різною. Вона залежить від:
необхідності одночасного проведення ангіопластики;
виду стенту (підбирають індивідуально);
методу знеболення та тривалості госпіталізації.
Ознайомитися із цінами операцій на судинах можна тут, але точніше зорієнтувати щодо питання вартості може тільки хірург, вивчивши результати обстежень та історію хвороби. Записуйтесь на консультацію на зручний для вас час.
Відповіді на популярні питання про стентування
Що таке стентування коронарних артерій?
Стентування коронарних артерій – це малоінвазивна операція, що проводиться без розрізів. Через прокол в артерію вводять гнучкий катетер, за допомогою якого встановлюють стент – тонку сітчасту трубку. Вона зміцнює стінки артерії та не дає їй звужуватися, що забезпечує збереження нормального кровотоку.
Що таке коронарографія та стентування коронарних артерій?
Коронарографія – це дослідження коронарних артерій за допомогою рентгену із застосуванням контрастної речовини. Його призначають за підозри звуження чи закупорки артерій. Якщо діагноз підтверджується, проводять ангіопластику та стентування коронарних артерій. Звужену артерію розширюють, після чого встановлюють стент. Він запобігає повторному звуженню та забезпечує збереження нормального кровотоку.