Шунтування судин нижніх кінцівок – це операція, яку проводять для відновлення нормального кровообігу в ногах. Вона полягає у створенні обхідного шляху кровотоку. Для цього вище та нижче ураженої ділянки артерії або вени встановлюють шунт – штучну судину. Вона може бути створена із синтетичного матеріалу або власної судинної тканини пацієнта.
Шунтування дозволяє позбавитися набряків і болю в ногах і запобігти ускладненням судинних захворювань.
В «Оксфорд Медікал» шунтування проводять судинні хірурги вищої категорії. Провідні фахівці пройшли стажування та навчання в експертів міжнародного рівня. Їхня майстерність та використання тільки якісних алопротезів забезпечують високу ефективність та безпеку хірургічного лікування.
Записуйтесь на консультацію до лікаря, щоб дізнатися докладніше про операцію та отримати індивідуальні рекомендації.
Показання до шунтування судин ніг
Шунтування проводять при вираженому порушенні кровообігу в ногах, якщо проблему не можна вирішити за допомогою ангіопластики або інших малоінвазивних методик. Кожен випадок оцінюється фахівцями індивідуально.
Операція може бути призначена при:
ендартеріїті – хронічному захворюванні, що супроводжується звуженням судин;
атеросклерозі – утворенні бляшок та звуженні просвіту судини;
варикозній хворобі;
аневризмі – розширенні судини;
тромбофлебіті – запаленні судинних стінок;
тромбозі – утворені кров’яних згустків;
симптомах гангрени.
У деяких випадках шунтування комбінують з іншими ендоваскулярними або відкритими операціями на судинах. Наприклад, при багаторівневому атеросклерозі судин ніг проводять шунтування перекритої ділянки артерії та дилатацію (розширення) звуженого і за необхідності встановлюють стент.
Як проводять шунтування нижніх кінцівок?
Суть операції полягає у створенні обхідного шляху кровотоку. Для установки шунта хірург робить два невеликі розрізи вище і нижче ураженої ділянки судини. Вони можуть розташовуватися на нозі, в області паху або внизу живота. Це залежить від локалізації патологічного процесу.
Зробивши розрізи, хірург встановлює затискачі. Після цього закріплює шунт на верхній ділянці судини та проводить його між м'язами та сухожиллями до місця другого розрізу. Там з'єднує зі здоровою частиною судини. Після цього знімає затискачі та перевіряє, як іде кровотік. Потім ушиває розрізи та накладає стерильні пов'язки.
Найчастіше шунтування проводять під загальним наркозом, але за наявності протипоказань іноді використовують місцеве знеболювання.
Залежно від складності, операція може тривати від 1 до 4 годин.
Види шунтування судин нижніх кінцівок
Для проведення операції можливе використання двох видів шунтів:
Натуральний, або біологічний – його виробляють із власної судинної тканини пацієнта. Найчастіше використовують підшкірні стегнові вени. У здоровому стані вони мають міцні стінки та можуть витримувати артеріальний кровотік.
Синтетичні – виготовляються із високоміцних біосумісних матеріалів. Використовуються за необхідності заміни великої ділянки судини або неможливості зробити натуральний шунт.
Залежно від місця встановлення шунта виділяють такі види шунтування:
Який тип операції буде найефективнішим, залежить від виду та стадії захворювання. Щоб це визначити, пацієнту проводять комплексне обстеження.
Переваги шунтування судин у клініці «Оксфорд Медікал»
«Оксфорд Медікал» – це сучасний медичний центр із високотехнологічним відділенням хірургії. Наша головна мета – забезпечити пацієнтам ефективне лікування із застосуванням останніх інновацій у галузі хірургії. Для цього встановлено діагностичне та операційне обладнання експертного класу таких виробників, як Philips, Siemens, Nihon, Hamilton Medical, B. Braun, Olympus та інші, та зібрано команду кваліфікованих та досвідчених лікарів.
Перевагами шунтування судин ніг в «Оксфорд Медікал» є:
використання нового обладнання;
проведення операції хірургами вищої категорії;
робота за міжнародними протоколами;
використання якісних алопротезів;
наявність палат інтенсивної терапії (реанімації);
комфортні умови у стаціонарі.
Підготовка до операції
Перед операцією пацієнту призначають комплексне обстеження. Найчастіше воно включає:
Також проводять електрокардіографію (ЕКГ) та передопераційні аналізи крові та сечі.
За 1-2 дні до операції може бути рекомендована легка дієта. У разі прийому лікарських засобів необхідно проконсультуватися з лікарем – деякі ліки скасовують за кілька днів до шунтування.
Реабілітація після операції на судинах
Протягом першої доби після операції пацієнту призначають постільний режим. На 2-й день дозволяють вставати і недовго ходити по палаті.
Термін госпіталізації визначають індивідуально, але в середньому він становить 3 дні. Все залежить від виду операції та самопочуття пацієнта.
У період реабілітації рекомендують:
стежити за сухістю та стерильністю пов'язок, самостійно не знімати;
приймати призначені лікарем препарати (призначають антикоагулянти для профілактики тромбозу та інші препарати за показаннями);
лежачи, тримати ноги на невеликому підвищенні;
носити компресійний трикотаж (за призначенням лікаря);
виключити важкі фізичні навантаження, відвідування басейну, лазні чи сауни, не приймати гарячу ванну;
утримуватись від прийому алкогольних напоїв
Надалі для підтримки здоров'я судин слід дотримуватися правильного харчування, щодня здійснювати піші прогулянки та виконувати фізичні вправи (вид та інтенсивність навантажень слід погодити з лікарем).
Раз на 3-6 місяців рекомендують проходити доплерографію судин та огляд флеболога.
Причини проблем із судинами ніг
Причин розвитку судинних захворювань багато. Найбільш поширеними є:
генетична схильність;
порушення обміну речовин;
підвищений рівень холестерину у крові;
підвищене згортання крові;
цукровий діабет;
ожиріння;
незбалансоване харчування;
куріння та зловживання алкоголем;
малорухливий спосіб життя;
вікові зміни;
часті стреси тощо.
Потенційні ускладнення судинних захворювань
Шунтування судин нижніх кінцівок зазвичай призначають при стенозі, варикозі чи інших патологіях, що призводять до порушення кровообігу. Якщо операцію не провести вчасно, захворювання буде прогресувати і може призвести до ускладнень, таких як:
набряки, болі в ногах, підвищена стомлюваність;
венозна недостатність;
утворення тромбів та закупорка судин;
інфаркт, інсульт.
За наявності показань судинні хірурги рекомендують не відмовлятися від операції та не відкладати її проведення. Чим раніше буде виконано шунтування, тим вищий шанс уникнути ускладнень і швидше позбутися болю та інших неприємних симптомів.
Шунтування судин нижніх кінцівок: ціна у клініці «Оксфорд Медікал»
Вартість шунтування судин ніг може відрізнятися залежно від виду та складності операції. Ознайомитись із цінами на хірургічне лікування в «Оксфорд Медікал» можна тут. Більш точно зорієнтувати щодо питання ціни шунтування може тільки хірург після проведення огляду і діагностики.
Записуйтесь на консультацію до судинного хірурга у Києві за вказаним на сайті номером або через форму онлайн заявки.