Ангіографія – це високоінформативне рентгенологічне дослідження кровоносних судин. Воно забезпечує чітку візуалізацію артерій та вен завдяки введенню в них через катетер контрастної речовини та одночасного виконання рентгеноскопії. Дослідження дозволяє виявити місця звуження, закупорки чи розширення судин, а також оцінити кровотік.
Сьогодні ангіографія є найточнішим методом діагностики судинних захворювань. Її призначають, коли інші обстеження не дозволяють встановити точний діагноз та обрати оптимальний метод лікування.
В «Оксфорді Медікал» ангіографію проводять судинні хірурги з багаторічним досвідом. Вони пройшли навчання та стажування у найкращих українських та зарубіжних фахівців. Завдяки цьому, а також використанню обладнання експертного класу, кожен пацієнт може бути впевнений у високій безпеці та інформативності дослідження.
Коли призначають ангіографію?
При первинній діагностиці пацієнтам призначають магнітно-резонансну або комп'ютерну ангіографію. Інвазивна ангіографія потрібна, коли інші обстеження недостатньо інформативні.
Зокрема, ангіографію нижніх кінцівок проводять:
перед ангіопластикою – дослідження є першим етапом операції;
через добу після проведення тромболізису, щоб перевірити, чи покращився кровотік;
для уточнення діагнозу, визначення ступеня тяжкості захворювання та вибору оптимального методу лікування.
Ангіографія ніг може знадобитися при тромбозі глибоких вен, стенозі (звуженні) або оклюзії (закупорці) артерій, критичній ішемії нижніх кінцівок, діабетичній ангіопатії та деяких інших патологіях.
Також за наявності відповідних показань проводять ангіографію сонних артерій, коронарних та інших.
Як проводять ангіографію?
Оскільки ангіографія є інвазивним дослідженням, її проводять в умовах стаціонару. Для знеболення місця розрізу та проколу судини найчастіше застосовують місцеву анестезію. Таким чином пацієнт залишається у свідомості, але не відчуває болю чи дискомфорту. Якщо після ангіографії планується проведення ангіопластики, можливе застосування загального наркозу. Вибір методу анестезії залежить від стану здоров'я пацієнта та складності подальшої процедури.
Етапи проведення ангіографії:
Хірург робить невеликий розріз, після чого проколює судину і вводить в неї тонку гнучку трубку (катетер).
Під контролем рентгена проводить катетер по судині до місця, яке необхідно дослідити.
Після цього по катетеру вводять контрастну речовину, яка покращує візуалізацію судин та кровотоку, та виконують рентгеноскопію.
Далі за необхідності одразу роблять ангіопластику.
Після завершення процедури катетер витягають, а на місце проколу накладають тугу пов'язку.
Переваги проведення ангіографії в «Оксфорді Медікал»
В «Оксфорді Медікал» ангіографію проводять у високотехнологічному хірургічному стаціонарі. Для дослідження використовують ангіограф експертного класу, який забезпечує максимальну якість зображення та допомагає діагностувати найменші патологічні зміни.
Високий професіоналізм судинних хірургів та наявність відповідного обладнання дозволяють одразу після ангіографії провести ангіопластику – це ендоваскулярна операція, під час якої розширюють просвіт судини, що сприяє нормалізації кровотоку.
Перевагами проведення ангіографії в «Оксфорді Медікал» є:
виконання дослідження судинними хірургами з багаторічним досвідом;
використання обладнання, що забезпечує високу точність результатів діагностики;
можливість одночасного проведення ангіопластики;
наявність палат інтенсивної терапії (реанімації) на випадок розвитку гострого стану;
комфортні одномісні палати готельного типу з власним санвузлом;
короткий термін госпіталізації.
Підготовка до ангіографії
Перед ангіографією пацієнту проводять комплексне обстеження. Воно може включати:
Також може знадобитися консультація анестезіолога, а за наявності хронічних захворювань – лікарів вузьких спеціальностей.
Обов'язково потрібно проконсультуватися із судинним хірургом щодо прийому лікарських препаратів. Може знадобитися тимчасове скасування деяких ліків або коригування призначень.
Мінімум за 2-3 дні до дослідження слід відмовитися від вживання алкогольних напоїв. Прийом їжі припиняють за 8 годин, а води – за 1-2 години. Найчастіше ангіографію проводять натще в ранковий час.
Реабілітація після ангіографії
Після ангіографії пацієнту накладають на місце проколу судини тугу пов'язку, щоб запобігти кровотечі та розвитку гематоми. Від 12 до 18 години рекомендують дотримуватися постільного режиму. Зазвичай у стаціонарі потрібно провести 1 добу. Якщо пацієнту також проводять тромболізис або ангіопластику, термін госпіталізації становить у середньому 3 дні.
Протягом 2 тижнів після ангіографії рекомендують уникати великих фізичних навантажень, не відвідувати басейн, сауну чи баню, утримуватись від вживання алкогольних напоїв. Кожному пацієнтові судинний хірург дає індивідуальні призначення, яких потрібно дотримуватись.
Протипоказання та можливі ускладнення ангіографії
Протипоказаннями до ангіографії можуть бути тяжкий стан пацієнта, гіпертонія, ниркова або печінкова недостатність, порушення згортання крові та деякі інші стани.
Попри те, що ангіографія є інвазивною процедурою, вона вважається відносно безпечною. За високої кваліфікації судинного хірурга та використання якісного обладнання понад 98% пацієнтів легко переносять дослідження.
Потенційними ускладненнями є:
алергія на контрастну речовину – для виключення можна зробити алергопроби;
кровотеча у місці проколу судини – для профілактики накладають тугу пов'язку та призначають постільний режим;
порушення серцевого ритму;
порушення функцій нирок.
Щоб мінімізувати ризики, пацієнтам попередньо проводять ЕКГ та лабораторні аналізи. Однак повністю виключити ймовірність ускладнень не можна навіть за ретельної підготовки, тому в «Оксфорд Медікал» обладнано палати інтенсивної терапії для надання допомоги пацієнтам з гострими станами. Вони оснащені обладнанням для контролю та підтримки всіх життєво важливих функцій організму.
Ангіографія: ціна у клініці «Оксфод Медікал»
Ознайомитись із ціною інвазивної ангіографії та операцій на судинах можна тут. При цьому слід враховувати, що загальна вартість може відрізнятись залежно від виду та тривалості анестезії, терміну госпіталізації, необхідності подальшого виконання ангіопластики та інших індивідуальних особливостей пацієнта.
Записуйтесь на консультацію до судинного хірурга на зручний для вас час. Фахівець проведе огляд, вивчить історію хвороби, симптоми та результати обстежень, після чого складе план терапії та точніше зорієнтує щодо ціни.
Відповіді на популярні питання про ангіографію
Що таке ангіографія?
Ангіографія – це рентген судин із контрастом. Дослідження проводять ендоваскулярним методом. Через невеликий прокол у судину вводять катетер, по якому пускають контрастну речовину. Водночас виконують рентгеноскопію. В результаті судинний хірург отримує можливість оглянути судинне русло, виявити місця звуження, закупорки та розширення та інші патологічні зміни.
Де зробити ангіографію?
У Києві зробити ангіографію судин можна у медичному центрі «Оксфорд Медікал». Дослідження проводять досвідчені судинні хірурги на новому обладнанні експертного класу. Це забезпечує високу точність та безпеку дослідження. За необхідності можливе одночасне проведення ангіопластики – усунення звуження або закупорки судин.
Ангіографія: як проводиться?
Ангіографія проводиться ендоваскулярним шляхом. Хірург робить невеликий розріз, після чого проколює судину і вводить до неї тонкий гнучкий катетер. Під контролем рентгена його проводять до місця патології, після чого вводять контрастну речовину та виконують рентгеноскопію. Після цього катетер видаляють, а на місце проколу накладають тугу пов'язку.