(044) 204 40 40
Замовити зворотній дзвінок
Медіа Центр

Підписуйтесь на наші новини на каналі FACEBOOK

Підписатися

Чому змінюються колір і форма нігтів?

Ірина Лазук лікар-дерматолог

лікар-дерматолог клініки

"Оксфорд Медікал - Київ"

Інформація в статті надана для ознайомлення та не є керівництвом до самостійної діагностики та лікування. При появі симптомів захворювання слід звернутися до лікаря. 

Зміна нігтьовій пластини, нігтьового ложа, нігтьових валиків або оніходистрофія (onychodystrophia) - дуже поширена скарга наших пацієнтів, особливо в останні роки.

Найчастіше, пацієнт сам собі ставить діагноз, приймаючи кожну зміну нігтьовій пластини за грибкове. Важливо розуміти, що оніходbстрофіі зустрічаються і при багатьох захворюваннях негрибкового походження.

Так, поява поперечного жолобка на нігтьовій пластинці може бути пов'язана з перенесеними нервово-психічними, інфекційними або системними захворюваннями. При них живлення матриці нігтя порушується. Часто, після перенесеного інфаркту міокарда, шоку, порушень периферичного кровообігу, можлива поява дугоподібної жолобка, що перетинає поверхню нігтя від одного бокового валу до іншого.

Порушення цілісності нігтя, у вигляді відділення нігтьовій пластини від нігтьового ложа - часто зустрічаючийся вид оніходистрофіі. Такий вид зміни нігтя (оніхолізіс onycholysis) може спостерігатися при ендокринних порушеннях, захворюваннях нервової та травної систем. Виглядають уражені нігті по-різному: з деформацією нігтьової пластини, і без деформації; із збереженням нормальної консистенції, і з білувато-сіруватим забарвленням; з частковим, або тотальним оніхолізісом, і т.д.

Є ураження нігтьовій пластини, яке проявляється розм'якшенням нігтя. Утворюються тріщини по вільному краю, яким передують згинання та обламування нігтьовій пластини. Таку форму зміни нігтьовій пластини може провокувати порушення метаболізму сірки.

Досить велика кількість шкірних захворювань супроводжується ураженням нігтьових пластин. У хворих екземою спостерігається своєрідна оніходистрофія, з лущенням нігтя дрібними тонкими лусочками. Ніготь стає тьмяним, шорстким. При хронічній екземі, на нігтях з'являються неправильної форми, неглибокі ямки, які покривають всю поверхню нігтя. В наслідок рецидивування екзематизаційного процесу, пластини нігтя поступово стають хвилястими, потовщуються, і, навіть, можуть набувати ложкоподібноъ форми (койлоніхії).

Червоний плоский лишай вражає нігтьову пластину пацієнтів у вигляді стоншування і розчинення (гаплоніхія і оніхолізіс), формування поздовжніх гребінців, жолобків, канавок, що розташовуються паралельно. Ураження оніхії при псоріазі має більш глибокий характер, ніж при інших дерматозах. «Симптом наперстка» - характерні ямки-вдавлення на поверхні нігтів одного або декількох пальців - при псоріазі зустрічається, згідно даних літератури, коливається від 15% до 45% і більше. Також для псоріатичних уражень нігтів характерні піднігтьові крововиливи, у вигляді червоних або рожевих плям.

Ураження нігтьових пластин інфекційного характеру, негрибкового походження, може бути бактеріальним. Зміни форми і кольору нігтя може викликати також синьогнійна паличка!

Ну а проблема грибкових уражень нігтів - як і раніше дуже актуальна. Поширені грибкові ураження нігтів (оніхомікози) по всьому світу, не дивлячись на надзвичайний прогрес у розробці нових технологій лікування та діагностики. За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, кожен третій житель інфікований грибковою інфекцією, і кількість таких пацієнтів зростає щороку.

В Україні оніхомікози стоп зустрічаються набагато частіше, ніж інші грибкові ураження шкіри. Таку ситуацію в країні можна пояснити погіршенням показників імунітету населення. Серед чинників, що знижують імунозахисні механізми, можна виділити часті емоційно-стресові потрясіння, наявність осередків хронічної інфекції, різні ендокринні захворювання, судинна патологія (наприклад, венозна недостатність нижніх кінцівок сприяє провокації розвитку мікозів і оніхомікозів стоп), аутоімунні захворювання.

Також, потрібно пам'ятати про фактори, що провокують розвиток мікотичних (грибкових) уражень нігтів: носіння вузького взуття, або взуття з низькоякісних матеріалів, підвищене потовиділення, тривалий контакт з водою і синтетичними миючими засобами, тривалий некоординований прийом імуносупресивних препаратів (кортикостероїди, антибіотики широкого спектру дії , цитостатики і ін.), всілякі анатомічні особливості стопи, гематологічні захворювання.

Як видно з вищеописаного, ураження нігтьових пластин досить найпоширеніший симптом різних захворювань, діагностування та лікування яких може бути ускладнене. При цьому лікування повинно обов'язково виконаються кваліфікованим фахівцем.

Не займайтеся самолікуванням! Зверніться до лікаря вчасно.

Будьте здорові!

Джерела:

Medical News Today 

Longdom 

Mayo Сlinic 


( Рейтинг: 4.76, голосів: 38 )


Дякуємо!

Дякуємо за Ваш запит. Найближчим часом менеджер зв'яжеться з вами

Залишити повідомлення для адміністрації клініки
Ваші персональні дані не будуть опубліковані на сайті
up