Панічні атаки - неконтрольовані напади страху, які значно заважають у повсякденному житті. Крім дискомфорту, що виникає під час нападу, панічні атаки «отруюють» життя людини й після їх припинення. Людина намагається уникати факторів, що викликають панічні атаки, що обмежує її повсякденне життя і стає причиною стресу. В результаті, падає професійна ефективність, погіршуються відносини з оточуючими. Більш того, панічна атака, наприклад, за кермом може стати причиною невиправних наслідків.
СИМПТОМИ ПАНІЧНИХ АТАК
Панічні атаки супроводжуються такими симптомами:
сильне серцебиття;
біль у грудях;
різка пітливість;
запаморочення;
почуття стискання горла;
почуття задухи;
задишка;
нудота;
озноб;
оніміння рук, ніг;
почуття поколювання по тілу;
високий артеріальний тиск;
пересихання губ та язика;
відчуття печіння в ділянці шлунка.
Для панічних атак характерна наявність щонайменше 4 симптомів. Їх поєднання та інтенсивність під час нападів можуть змінюватися.
При наявності таких симптомів потрібно пройти обстеження для виявлення хвороб, що мають схожі симптоми: хвороби серцево-судинної, ендокринної системи, епілепсія тощо.
Причини виникнення панічної атаки
Панічна атака – це психофізіологічне порушення. Спровокувати його можуть як емоційні чинники, так й різні процеси всередині організму.
Фахівці виділяють 3 групи причин:
психогенні – емоційні потрясіння, пов'язані із втратою близької людини, розлученням, сімейними сварками, конфліктами на роботі, аварією тощо, а також переглядом шокуючих фільмів та телепередач;
біологічні – порушення гормонального фону внаслідок вагітності, пологів, менопаузи, початку прийому гормональних контрацептивів тощо (якщо стан пов'язаний із ендокринними захворюваннями діагноз панічного розладу не ставлять);
фізіогенні – вживання великої кількості алкоголю, прийом наркотиків, інтоксикація організму, надмірне фізичне навантаження, зміна кліматичної зони, метеочутливість.
Найбільш схильні до панічних атак люди з лабільною нервовою системою, схильні до тривожності та психічних розладів.
Що робити у разі панічної атаки?
Під час панічної атаки дуже важливо вміти самостійно себе заспокоїти. Для цього рекомендують:
нагадати собі, що реальної загрози для життя немає, і страх викликаний фантазією, що розігралася;
сконцентруватися на диханні – зробити повільний вдих і ще повільніший видих;
звернути увагу на тіло – під час нападу м'язи напружуються, тому важливо розслабити руки, ноги, живіт, щелепи та інші частини тіла (можна зручно сісти або встати і подумки пройти від пальців стоп до голови, поступово розслаблюючи всі м'язи);
заплющити очі та перенестися у приємні спогади – можна уявити себе у безпечному місці, вдома, на відпочинку, у будь-якому дні, де було добре та спокійно;
перевести увагу на один предмет – подивитися на наручний годинник, мобільний телефон, книгу або будь-який інший предмет;
повернутися до реальності – зайнятися чимось звичним та монотонним, перерахувати якісь предмети тощо;
піти у тихе і спокійне місце;
попросити допомоги у людей, які поряд.
Якщо панічна атака виникла у когось із близьких, можна послідовно рекомендувати всі вищеперелічені методи, а також взяти людину за руку або обійняти – деяким людям тактильний контакт допомагає заспокоїтись.
ЛІКУВАННЯ ПАНІЧНОГО РОЗЛАДУ
При панічних атаках важливо своєчасно звернутися до лікаря, щоб уникнути розвитку неврологічних захворювань та появи фобій. Лікар проаналізує стан здоров'я пацієнта і розробить персональну методику лікування. Існують медичні препарати, які застосовуються для лікування панічних атак, проте щоб не нашкодити своєму здоров'ю, приймати їх можна тільки за приписом лікаря.
Для лікування і профілактики панічних атак буде корисним «розвантаження» організму, наприклад, відпочинок в санаторії, щоб відновити сили та покращити психологічний стан. Заняття спортом або лікувальною фізкультурою також сприяють відновленню здоров'я.
Панічні атаки - це проблема нервової системи людини, здоров'я якої, як відомо, тісно пов'язане з усіма системами і органами в організмі людини. Тому, лікування панічних атак дуже важливо для підтримки здоров'я всього організму.
Для запису на консультацію до лікаря телефонуйте до нашого контакт-центру або залишайте заявку на сайті.