Трахеїт - запалення слизової оболонки трахеї, спричиненої інфекціями або дією подразнюючих речовин, тому до нього часто схильні курці та люди які, тривалий час перебувають в умовах запиленого або загазованого повітря.
При неправильному або несвоєчасному лікуванні, запалення може поширитися на бронхи або легені, викликаючи бронхіт або пневмонію.
СИМПТОМИ ТРАХЕЇТУ
Тривалі напади сухого кашлю без виділення мокротиння є відмінною рисою трахеїту.
Існує гострий і хронічний трахеїт. Гострий трахеїт можна визначити за наявністю таких ознак:
- напади кашлю, які можуть виникати при сміху, плачу, глибокому подиху тощо;
- біль в горлі та грудині;
- хрипкий голос, утруднене дихання;
- підвищення температури тіла (особливо вечорами);
- нежить;
- першіння в горлі, захриплість;
- загальна слабкість, нездужання.
Якщо гострий трахеїт несвоєчасно або неправильно лікувати, він розвивається в хронічний. Хронічна форма супроводжується розвитком атрофічних змін в трахеї пацієнта, тому при наявності таких симптомів потрібно відразу звертатися до лікаря.
ПРИЧИНИ ТРАХЕЇТУ
Зазвичай трахеїт - це наслідок інфекції, що вразила інші відділи дихальної системи, і розвивається він на тлі частого нежитю та болю у горлі. Однак, тривале перебування в закритих, запилених приміщеннях з сухим повітрям, сприяє розвитку трахеїту, адже такі умови ідеальні для поширення мікроорганізмів.
Крім того, виникненню трахеїту сприяють:
- переохолодження;
- ослаблений імунітет;
- наявність стороннього тіла в трахеї.
ДІАГНОСТИКА ТРАХЕЇТУ
Лікуванням трахеїту займається терапевт або сімейний лікар, який під час прийому, прослуховує пацієнта за допомогою стетоскопа, вислуховує скарги, вивчає історію хвороби та, при необхідності, призначає обстеження.
При підозрі на трахеїт, лікар може порекомендувати зробити ларинготрахіоскопію та здати аналіз крові, мазки із зіву і носа, бакпосів мокротиння тощо. Після постановки остаточного діагнозу лікар призначає лікування.
ЛІКУВАННЯ ТРАХЕЇТУ
Курс лікування залежить від причин, що викликали захворювання, і може включати антибіотики, противірусні препарати, протизапальні засоби та вітаміни. При сухому кашлі лікарем можуть бути прописані відхаркувальні препарати для виведення мокротиння. Щоб прискорити процес відновлення, лікар може призначити вітаміни, інгаляції, озонотерапію та інші відновлювальні процедури.
Прийом будь-яких медичних препаратів можливий лише за призначенням лікаря. Самолікування трахеїту часто не тільки малоефективне, а й небезпечне для здоров'я, особливо - в разі безконтрольного застосування антибіотиків. Адже якщо хвороба має вірусну природу, то антибактеріальні засоби будуть неефективними, а їх використання негативно позначиться на мікрофлорі кишечника і створить зайве навантаження на печінку.
Тому при перших же симптомах трахеїту краще не чекати ускладнень, відтягуючи візит до лікаря, а записатися на прийом до сімейного лікаря клініки «Оксфорд Медікал».