Втома - це природна реакція організму на напругу та перевантаження, що говорить про необхідність відпочинку. Синдром хронічної втоми - це відчуття, що виникає без причини і не проходить після повноцінного відпочинку, пацієнти відчувають себе втомленими з самого ранку. Люди, які страждають від цієї хвороби, часто схильні й до інших неврологічних захворювань: неврозів, панічних атак, мігрені тощо.
СИМПТОМИ ХРОНІЧНОЇ ВТОМИ
Більш схильні до хронічної втоми жінки, які страждають від неї у 3 рази частіше, ніж чоловіки. Провокується синдром рядом причин: стресами, напруженою роботою, інфекціями, хронічними хворобами, гормональними збоями, неправильним способом життя, нездоровою їжею.
Крім основної ознаки, що дала назву хворобі, постійної втоми, у пацієнта спостерігається ряд характерних симптомів. Найчастіше скаржаться на:
- біль у м'язах і суглобах;
- тремор;
- слабкість;
- безсоння;
- головний біль;
- погіршення пам'яті, порушення концентрації;
- дратівливість;
- апатію.
Можливі скарги на біль у горлі, збільшення лімфовузлів, порушення роботи кишківника, різку зміну апетиту і надмірну сонливість. Важлива особливість, що дозволяє розпізнати синдром хронічної втоми - симптоми не минають і через кілька днів повноцінного відпочинку.
Стадії синдрому хронічної втоми
Залежно від фізіологічного та психоемоційного стану виділяють 3 стадії синдрому хронічної втоми:
- Продромальна стадія – супроводжується фізичним та психологічним виснаженням, але пацієнт ще може позбавитися порушення, змінивши спосіб життя.
- Гостра стадія – виникає різка втома від будь-яких навантажень, знижується концентрація уваги, можуть розвиватися панічні атаки, депресія та апатія.
- Стадія відновлення – стан пацієнта покращується (у разі отримання лікарської допомоги), та, попри втому, що ще зберігається, працездатність і соціальна адаптація поступово збільшуються.
ПРИЧИНИ ХРОНІЧНОЇ ВТОМИ
Синдром хронічної втоми широко поширений серед жителів великих міст. Причиною розвитку цього розладу можуть бути:
- постійне психологічне напруження;
- неправильний раціон;
- неповноцінний сон;
- малоактивний спосіб життя;
- порушення гормонального фону;
- розлади шлунково-кишкового тракту;
- вірусні інфекції.
Іноді хронічна втома виникає на тлі тривалого прийому медичних препаратів.
Наслідки синдрому хронічної втоми
Синдром хронічної втоми – це серйозне порушення, що може призвести до зниження якості життя. Якщо пацієнт тривалий час ігнорує проблему або не звертається по допомогу до лікаря, СХУ може призвести до:
- погіршення фізичного самопочуття;
- зниження концентрації уваги;
- зменшення працездатності;
- апатії;
- дратівливості;
- депресії тощо.
Щоб не допустити негативних наслідків та якнайшвидше повернутися до повноцінного активного життя, потрібно швидше звернутися до лікаря та пройти курс терапії.
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ СИНДРОМУ ХРОНІЧНОЇ ВТОМИ
Якщо ви страждаєте від хронічної втоми, важливо не займатися самолікуванням, а одразу звернутися до фахівця, оскільки можливих причин хронічної втоми досить багато і точно визначити, яка з них викликала проблему, може тільки досвідчений лікар.
У 70% пацієнтів з хронічною втомою при обстеженні виявляються приховані хвороби. Це можуть бути хвороби ендокринної, нервової, дихальної, судинної систем. Тому для пошуку причин хронічної втоми найкраще звернутися до сімейного лікаря - фахівця, який дасть попередню оцінку стану здоров'я і скоординує обстеження у профільних фахівців: ендокринолога, невролога, кардіолога тощо.
Це заощадить час і гроші, дозволяючи пацієнтові проходити тільки необхідні обстеження під контролем потрібних у конкретному випадку фахівців. Для уточнення діагнозу, лікар може призначити:
- ЕКГ;
- УЗД;
- аналізи крові та сечі;
- перевірку рівня гормонів тощо.
Спираючись на зібрану інформацію, лікар поставить попередній діагноз і призначить найбільш ефективний і безпечний для пацієнта курс лікування.
Для поліпшення загального стану організму лікар може порекомендувати вітамінні комплекси, лікувальну фізкультуру, озонотерапію тощо.
Профілактика синдрому хронічної втоми
Щоб зменшити ризик розвитку СХУ, фахівці рекомендують:
- дотримуватися режиму сну - лягати та вставати в один і той же час, відпочиваючи не менше 7-8 годин;
- зберігати баланс між роботою та відпочинком;
- більше гуляти на свіжому повітрі;
- займатися спортом, регулярно робити зарядку;
- збалансовано харчуватися;
- дотримуватись інформаційної гігієни;
- стежити за своїм емоційним станом, приділяти час тому, що приносить радість та задоволення;
- більше спілкуватися з близькими та друзями.
Якщо вас турбують симптоми хронічної втоми, скоріше звертайтесь до фахівців! Для запису на прийом лікаря телефонуйте до нашого контакт-центру або залишайте заявку на сайті.